Paroubek a dluhy vedou do otroctví

Autor: Miroslava Němcová | Publikováno: 19.4.2010 | Rubrika: Politika
Kováčová s Paroubkem

Všechny země EU překročily letos maastrichtská kriteria a nebezpečně zvýšily svůj dluh. Potřebují peníze a chtějí si vypůjčit. Těch, kteří půjčují je stále méně a jsou přirozeně opatrní. Rizikovým zemím nepůjčí vůbec. To bohužel poznalo Lotyšsko a dopadne tak i Řecko a Španělsko možná ještě dříve. Stále ještě bohaté země si půjčí za únosných úrokových podmínek. Ostatním se peníze pěkně prodraží. Úroky dramaticky porostou.

To pro nás není dobrá zpráva. Ministr financí Eduard Janota opakuje svá varování: ročně platíme téměř 80 miliard korun na úrocích, ze samotného dluhu, který činí 1 bilion a 200 miliard korun nesplácíme ani korunu.

Jiří Paroubek tvrdí, že jsme na tom dobře, že jiní dluží více. Ano, třeba Francie nebo Velká Británie. Přesto jim investoři půjčují. Souvisí to s jejich ekonomikou, která není tak otevřená jako naše.

Když mluvíme o Francii, připomeňme jednoho jejího slavného ekonoma. Jean- Baptiste Say vydal v roce 1803 dílo s názvem Pojednání o politické ekonomii. Napsal v něm: „Pokud chceme napravit nešvar půjček, jediným možným postupem je ten, k němuž sahají nemocní lidé, když porušili svou střídmou životosprávu zhýralostmi a obnovují ji pomocí přísnější diety: kapitálu, který jsme pošetile rozházeli, musíme znovu nabýt krůček po krůčku, pomocí omezení veřejných útrat a neustálého využívání příjmů, které jsme tímto našetřili, na zpětné odkoupení dluhů.“

Kéž by tato slova brali všichni vážně. Kéž by nás nepotkalo to, co občany Islandu, kde došlo k devalvaci měny o 45 %. Vždyť snad je každému jasné, že budou-li se státy Evropy takto i nadále zadlužovat, budou na splácení úvěrů (či alespoň úroků z nich) potřebovat stále větší podíl příjmů z daní svých občanů. Naše děti nebudou vydělávat na zdravotní, sociální, bezpečnostní, vzdělávací … systémy, které určí kvalitu jejich života, ale budou vydělávat na naše dluhy. To by znamenalo jejich extrémní zatížení a ohrožení jejich životních podmínek. A to může vyústit v krizi demokratického systému, v nárůst extremistických sil. V důsledku tím může být ohrožena základní podmínka, která dává smysl našim životům a tou je svoboda. Bez ní není myslitelná ani ekonomická prosperita.

Kdo jiný by to měl vědět než my, občané země, která si prošla totalitním systémem a za vše, co souvisí se ztrátou individuální svobody tvrdě zaplatila.

Je nutno si připomínat, jakou odpovědnost jako politici neseme. Jestliže nebudeme dobře nakládat s penězi svými, připravíme o peníze a svobodu naše děti. Prosím, spojme se a nedopusťme to !

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

7028 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?Jsme kolonií západu

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíLituje, že Rusko porazilo Hitlera. Hayato Okamura lituje porážky nadřazených Němců

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro KoudelkuKdo tu řeční o likvidaci kultury? Ti, co jinak jen uráželi a kádrovali národ. Kultura neskončí, leda váš snobismus, vzkazuje Vítězslav Jandák
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění