Paroubek a dluhy vedou do otroctví

Autor: Miroslava Němcová | Publikováno: 19.4.2010 | Rubrika: Politika
Kováčová s Paroubkem

Všechny země EU překročily letos maastrichtská kriteria a nebezpečně zvýšily svůj dluh. Potřebují peníze a chtějí si vypůjčit. Těch, kteří půjčují je stále méně a jsou přirozeně opatrní. Rizikovým zemím nepůjčí vůbec. To bohužel poznalo Lotyšsko a dopadne tak i Řecko a Španělsko možná ještě dříve. Stále ještě bohaté země si půjčí za únosných úrokových podmínek. Ostatním se peníze pěkně prodraží. Úroky dramaticky porostou.

To pro nás není dobrá zpráva. Ministr financí Eduard Janota opakuje svá varování: ročně platíme téměř 80 miliard korun na úrocích, ze samotného dluhu, který činí 1 bilion a 200 miliard korun nesplácíme ani korunu.

Jiří Paroubek tvrdí, že jsme na tom dobře, že jiní dluží více. Ano, třeba Francie nebo Velká Británie. Přesto jim investoři půjčují. Souvisí to s jejich ekonomikou, která není tak otevřená jako naše.

Když mluvíme o Francii, připomeňme jednoho jejího slavného ekonoma. Jean- Baptiste Say vydal v roce 1803 dílo s názvem Pojednání o politické ekonomii. Napsal v něm: „Pokud chceme napravit nešvar půjček, jediným možným postupem je ten, k němuž sahají nemocní lidé, když porušili svou střídmou životosprávu zhýralostmi a obnovují ji pomocí přísnější diety: kapitálu, který jsme pošetile rozházeli, musíme znovu nabýt krůček po krůčku, pomocí omezení veřejných útrat a neustálého využívání příjmů, které jsme tímto našetřili, na zpětné odkoupení dluhů.“

Kéž by tato slova brali všichni vážně. Kéž by nás nepotkalo to, co občany Islandu, kde došlo k devalvaci měny o 45 %. Vždyť snad je každému jasné, že budou-li se státy Evropy takto i nadále zadlužovat, budou na splácení úvěrů (či alespoň úroků z nich) potřebovat stále větší podíl příjmů z daní svých občanů. Naše děti nebudou vydělávat na zdravotní, sociální, bezpečnostní, vzdělávací … systémy, které určí kvalitu jejich života, ale budou vydělávat na naše dluhy. To by znamenalo jejich extrémní zatížení a ohrožení jejich životních podmínek. A to může vyústit v krizi demokratického systému, v nárůst extremistických sil. V důsledku tím může být ohrožena základní podmínka, která dává smysl našim životům a tou je svoboda. Bez ní není myslitelná ani ekonomická prosperita.

Kdo jiný by to měl vědět než my, občané země, která si prošla totalitním systémem a za vše, co souvisí se ztrátou individuální svobody tvrdě zaplatila.

Je nutno si připomínat, jakou odpovědnost jako politici neseme. Jestliže nebudeme dobře nakládat s penězi svými, připravíme o peníze a svobodu naše děti. Prosím, spojme se a nedopusťme to !

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

6391 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Kdo zná celý můj repertoár, ví předem mou odpověď.“ Tomáš Ortel se pro PL vyjádřil k útoku na mešity v Christchurch„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění