Církev vymývá lidem mozky

Autor: Josef Provazník | Publikováno: 12.4.2010 | Rubrika: Politika
Jan Pavel II.

Žijeme v době, kdy si nejspíš užíváme největší míru svobody v naší celé národní historii. Přesto existuje řada témat, o kterých se otevřeně mluvit nesmí. Jedním z takovým témat je obludný podíl církve na smrti, válkách a utrpení mnoha desítek miliónů lidí od doby, kdy bohužel získala sílu k ovlivňování lidských životů.

Žádný opravdový konzervativní pravičák nezapomene zmínit, že je věřící. Být věřící patří tak nějak k dobrému bontonu. Důmyslná a pravidelně vybrušovaná PR církve, trvající mnoho set let, postavila přímé rovnítko mezi slušnost a víru. U toho, kdo věří v Boha, se automaticky předpokládá, že je méně náchylný ke korupci, lžím a všem nepravostem světa. Trochu mi to připomíná stejně povedené PR socialistických stran. Ty si zase přisvojily pojmy jako sociální cítění, solidárnost, soucítění a lidský cit. Naproti tomu pravici líčí jako asociály a bezmála otrokáře, kteří jen z chudého (a především poctivého!!!) lidu odírají kůži.

Ze zkušeností víme, že „obyčejný“ člověk o těchto reklamních a PR hrátkách církve a socialistů pranic nepřemýšlí. Je to trochu škoda, protože obě strany barikády jsou si mnohem blíže, než si myslí. Ve skutečnosti by se vůbec nemusely tak nenávidět. Ale možná se nenávidí právě proto, že jsou si tak podobné. Považte sami: Socialisté i církev hovoří nezávisle na sobě o tom, jak jim velmi záleží na potřebách a blahu ono „obyčejného“ (a chudého) člověka. Jsou jeho jediným zastáním proti všem hrůzám světa. Oběma jim jde o člověka do takové míry, že mu chtějí kontrolovat celý jeho život – od narození až do smrti.

Církve vyžaduje absolutní poslušnost , občas postraší a někdy ukáže svoji milosrdnou tvář.

Z historických zkušeností víme, že také socialisté a komunisté vyžadují na tom našem „obyčejném“ človíčkovi absolutní poslušnost. V opačném případě uspořádají nějaký ten procesík, vezmou mu majetek, zbaví ho občanských práv a navrch i života, když to případ vyžaduje.

Křížové války, upalování údajných čarodějnic, desátky, zákaz používání kondomů, zatracování homosexuálů, zákaz potratů. To jsou konkrétní případy, kdy církev nenastavovala zrovna svojí druhou tvář. V současné době to jsou zase pedofilní skandály kněžích v Evropě, Americe a vlastně na celém světě. Ani tak donebevolající křivdy nezkazily církvi její dobrou image.

To samé však platí u „věřících“ socialismu a komunismus. Desítky smyšlených politických procesů, desítky miliónů mrtvých, desítky miliónů chudáků připravených o majetek i lidskou důstojnost v Rusku, Evropě i Asii. A přesto je síla PR těchto kriminálních ideologií tak silná, že láká i na začátku 21. století nové a nové voliče.

Není takové zjištění trochu bizarní?

Jeden (pravicově smýšlející volič) by si myslel, že obě dvě ideologie dělají z člověka totéž – nemyslící a nesamostatnou ovci. Přitom právě pravice hlásá, jak musí být její volič zodpovědný sám za sebe, své názory a důvěřovat by měl především sám sobě. V pořádku. Jak jde ale s touto proklamací dohromady náboženství? Jak je možné, že konzervativní pravice (tedy, ta nejpravicovější pravice) požaduje svobodomyslného jedince, a přitom není schopna prohlédnout svazující a veskrze nesvobodné praktiky kteréhokoli náboženství?

České republice je vhodné se stran církve vyjadřovat diplomaticky a veskrze pozitivně. Jedním z důvodů jsou známá historická fakta. Ano, věřící byli opravdu za minulého režimu barbarsky perzekuováni. Proto pravicoví politici stále hovoří o vyrovnání hříchů minulosti, kdy se komunistický režim kriminálním způsobem zmocnil majetku církve. V takovou chvíli dokonce ti nejvíce zarputilí šetřílkové zapomenou na své zásady o vyrovnaném hospodaření.

Když se naopak k tématu finančního vyrovnání s církví vyjadřují socialisté a komunisté, najednou mají plná ústa úsporných opatření. Jako mávnutím kouzelného proutku zapomínají, že jejich ideje jsou založeny právě na nezodpovědné a rozhazovačné politice. Jak jde o církev, nechali by si vrtat pro korunu koleno, lidově řečeno.

Někdy si člověk nedá pozor na ústa a poruší tabu spojené s církví, a to se potom dějí věci!

Stačí připomenout nedávno bulvárním deníkem Blesk svrhnutého předsedu ODS. Topolánek řekl mj. jiné právě toto: „Církev vymývá lidem mozky“. Tu tam bylo jeho přátelství s božím služebníkem Kalouskem. Rázem skončilo i  přátelství ( i kdyby bylo doposud jen formální) se senátorem Sobotkou a dalšími poctivými a pilnými věřícími.

V neděli jsem si zase přečetl článek od premiéra Fischera , který nesl název „Proč to Bůh Polákům dělá?“. A už jen název snad i dobrého textu mě od dalšího čtení odradil. Proč máme stále potřebu se ohánět jakýmsi Bohem, které si kdysi velmi dávno stvořili naši předci pro ovládání mas? On snad ten Bůh zkonstruoval letadlo, řídil jej, projektoval ono letiště nebo tlačil na pilota, aby přistál i v tak nepříznivém počasí?

Žijeme ve svobodném a snad i demokratickém státě. Přesto se musíme tvářit, že církev je svatá. Stále musíme brát zcela vážně náboženské pohádky, které nemají s realitou nic společného. Z nějakého důvodu není možná jednoduše prohlásit: „Církev vymývá lidem mozky.“

O socialismu a komunismu se to říkat smí a v podstatě i má. Alespoň tedy mezi slušnými pravičáky. Buď si tedy o „svaté“ církvi záměrně lžeme do kapsy a nebo je socialismus a komunismus stejně svatý. Potom tedy Pán Bůh s náma a zlý pryč

11034 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Západní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulují

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mluvily s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNebezpečná Plzeň. Odešel bych hned, nechci umřít, říká Pavel Černý. Šéfovi strážníků zaskočí pivo
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění