Bobošíková: Varovali mne, ale já na prodej nejsem

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 30.3.2010 | Rubrika: Rozhovor
bobo

Lídr Suverenity Jana Bobošíková jezdí s bobobusem po českých luzích a hájích. Lidé jsou podle ní plní deziluze a strachu z budoucnosti. Politička má ale pro strach uděláno.

Paní Bobošíková, co říkáte na nejnovější "aférku", která hýbe českou politickou scénou? Mám na mysli výroky Mirka Topolánka a to, jakou mediální smršť vyvolaly?
To, že Mirek Topolánek používá rétoriku řekněme problematickou nebo nevhodnou, je známo už několik let. Já myslím, že jeho výroky typu Es kommt der Tag, které jsou jednoznačně z nacistického slovníku, jsou dostatečně známé. Podivné na tom je, že pana Sobotku nebo jiné představitele ODS to rozlítilo až v tuto chvíli, protože o tom, jaký Mirek Topolánek používá slovník, věděli už několik let.

Je v pořádku, když se politik, označující se za konzervativního, nechá fotografovat pro časopis gayů? Neměl by voliče lovit spíše v jiných vodách?
Politik, který se označuje za konzervativního, vyfotí se s manželkou a předkládá celému státu na billboardech spořádanou rodinu, aby dva měsíce po volbách z té spořádané rodiny odešel za milenkou, pak žil mnoho let v bigamii a ještě dříve, než se rozvede, avizoval na facebooku, že se zasnoubil, to nemá s konzervativními hodnotami nic společného.
Pokud jde o dotaz, který se týká toho časopisu, myslím, že je na každém z nás, jakou medializaci si vybereme a v tomto ohledu vůbec nemám žádný problém, že pan Topolánek poskytl rozhovor tomuto časopisu. Mám problém s obsahem toho rozhovoru.

Podpořila byste vy osobně adopce dětí homosexuálními páry?
Ano. Prošla jsem mnoho dětských domovů a znám osudy dětí a smutné oči dětí, které si nehomosexuální páry tzv. půjčí do pěstounské péče, pak se to nevyvede a vrátí je. Jsem přesvědčena, že každý, kdo dítěti je schopen dát nezištnou a otevřenou lásku a vybavit ho do života, tak je v dětském životě vítán a prospěšný. A je úplně jedno, zda ty páry jsou homosexuální nebo heterosexuální.

Pokud byste se dostala do parlamentu, s kým byste šla do vlády a s kým nikoli? Případně, koho byste byla ochotná podpořit?

S každým, kdo bude schopen a ochoten pracovat pro budoucnost České republiky v Evropské unii a ne pro budoucnost české federativní evropské republiky. To znamená s každým, který bude vědět, že Česká republika je suverénním státem v rámci nějakého uskupení a s každým, kdo bude chtít, aby tímto suverénním státem zůstala v tom smyslu, že si do budoucna obhájí, posílí a dobuduje vlastní národní ekonomické zájmy.

Tak to byste momentálně neměla mnoho spojenců, protože suverénní země nikoho moc nezajímá...
Já to řekla velmi obecně. Suverenita bude kooperovat s každým, kdo bude pracovat na snížení zadlužení České republiky, na komplexní reformě důchodového, zdravotního a sociálního systému, protože to spolu souvisí a pro koho bude hodnotou práce. Protože ono se nám to trochu vytratilo, ale nic jiného, než každodenní práce, nás z této ekonomické krize, ale i naší vlastní, kam jsme se dostali špatným nastavením důchodových systémů, nedostane. Takže s každým, kdo bude ochoten pracovat pro to, aby se to v České republice zlepšilo, ale pro občany, ne pro lobbisty, ne pro firmy, pro Dalíky, Tvrdíky a jiné nadnárodní lobbistické skupiny.

V tisku mne zaujala zajímavá věc - vaše inzeráty, kterými útočíte na stranu Miloše Zemana. Přitom před nějakou dobou to vypadalo, že byste spojili síly...
Za prvé, to, že půjdeme společně se stranou Miloše Zemana - najděte mi jediný výrok, kdy jsem něco takového řekla. To mi podsouvají zemanovci, tak ať někdo prokáže, přijde za mnou ten člověk a řekne: "Já jsem se Suverenitou jednal, že půjdeme do voleb společně..."

Vycházím z toho, co se psalo v tisku a kde "na každém šprochu pravdy trochu"...
Ne, ne, to není pravda. Já jsem mnohokrát řekla, že jsem si dlouhodobě přála návrat Miloše Zemana do politiky, protože si ho vážím jako člověka, který udělal lecos dobrého pro Českou republiku. Na druhou stranu jsem řekla naprosto otevřeně, že pokud s sebou potáhne lidi typu (Miroslava) Šloufa, kteří si zvali Mrázka na úřad vlády této republiky a patrně tam s ním domlouvali nějaké kšefty, pak ať raději zůstane na Vysočině. Protože pokud s sebou táhne do politiky guru všech Dalíků, Tvrdíků, guru všech lobbistů v zemi, člověka umazaného neskutečným způsobem, to ať tam opravdu raději zůstane.

Jak se vám, pravicové političce, spolupracuje s levicově smýšlející Janou Volfovou? Nebo si, jako jiní dnešní politici, myslíte, že střet pravice vs. levice už neexistuje?

Neexistuje. Střet pravice a levice, pokud si ji správně definujeme, tak samozřejmě existuje, ale obávám se, že stále více existuje v teoretických politologických knihách. Protože my žijeme v zemi, kde tzv. pravice nedokázala zprivatizovat banky a tzv. levice byla na začátku tohoto milenia první, kdo snížil daně. Janu Volfovou můžete nazývat levicovou političkou, ale Jana Volfová má tak zpracovanou sociální reformu, která se týká dětí a matek, vypracovala tzv. "mateřský plat", což je něco, s čím ODS nyní přišla s velkou slávou. A Jana Volfová to už má zpracované tři roky.

Před časem rakouský prezident Heinz Fischer zaútočil opětovně na Benešovy dekrety. Co na to říkáte jako někdo, kdo se v obraně suverenity před Lisabonskou smlouvou hodně angažoval?
Já jsem rakouskému panu prezidentovi už tehdy prostřednictvím tisku vzkázala, ať nepřekrucuje historická fakta. A řekla jsem mu, že když chce takto útočit na Českou republiku, že Hitler byl Rakušák. Toto by si měli uvědomit všichni ti, co útočí na Českou republiku. My samozřejmě velmi tvrdě zůstáváme na pozicích, na kterých jsme byli před volbami do Evropského parlamentu a jak se ukazuje, měla jsem naprostou pravdu, když jsem varovala před tím, že Česká republika bude neustále čelit pokusům o prolamování poválečného uspořádání. A nebýt v tomto ohledu prezidenta Václava Klause, který vymohl tu výjimku, tak nevím, co by se dělo.

Hodně sázíte na kontaktní kampaň, jezdíte po republice. Jaká je nálada mezi lidmi ohledně Benešových dekretů? Byli trochu uklidněni tou prezidentem vyjednanou výjimkou?
Výjimkou byli uklidněni, ale uvědomili si, že byť třeba ji považovali za něco možná zbytečného, tak po tom nestoudném útoku rakouského prezidenta vidí, jak je důležité, že se v naší politické reprezentaci našel alespoň jeden politik, který se touto záležitostí zabýval. Znovu musím připomenout, že vládní usnesení přikázalo Topolánkovi, Vondrovi a Schwarzenbergovi o tomto jednat, pánové to ale neudělali (tj. vyjednat pro ČR výjimku z Listiny práv EU). A i ten velký Přemysl Sobotka, který nyní kope do Topolánka, tak byl také pro podepsaní Lisabonské smlouvy.

Jaká je nálada mezi lidmi mimo Prahu obecně. Co je nejvíce trápí?
Lidé jsou tak otrávení, tak naštvaní, tak smutní a tak plní deziluze a strachu z budoucnosti, že to je dvacet let po revoluci otřesné. Tolikrát jsem slyšela na těch náměstích nebo na těch vískách, že už by v životě nešli zvonit klíči, jak jsou zklamáni obrovským nepořádkem, který tady je, jak se nemohou dovolat práva, jak nemohou sehnat práci. Já samozřejmě tuším, že situace není růžová, ale to, co denně slýchám na ulici, to daleko předčí všechny novinové články, všechny průzkumy, všechna statistická data, jak se lidé cítí.

Zjitřená atmosféra je ale před každými volbami. Nebo myslíte, že je to nyní silnější, než před čtyřmi lety?
Před čtyřmi lety jsem nekandidovala, takže jsem neměla úplně ten blízký kontakt s voliči jako nyní, ale pokud mohu posoudit, tak lidé tehdy cítili naději. Teď už naději necítí, protože u moci se za posledních dvacet let prostřídávaly obě velké strany a ty lidem přinesly deziluzi, nevíru v budoucnost. My jsme chtěli být svobodná země, ale uvrhli jsme lidi do strachu z budoucnosti. Za to nejdůležitější proto považuji dát jim naději a osvobodit je od strachu - aby narovnali záda, nadechli se a řekli "takto ne".

Není váš bobobus, podobně jako zemák, už zastaralým volebním prostředkem? Dnes, v době facebooku a jiných informačních technologií? Jaké máte na vaši kampaň s bobobusem odezvy?
Tak třeba včera v Pardubicích jsme měli mítink na náměstí, kam přišlo šedesát lidí. Já si nemyslím, že by nástrojem komunikace lidí zejména v menších obcích a městech byl facebook, čímž nevylučuji, že někteří ho třeba používají. Ale když mi tam projedeme tím bobobusem, zastavíme, pohovoříme s lidmi, řekneme pár slov z programu, pustíme písničky... lidský kontakt zkrátka nic nenahradí.

Hodně se věnujete tématu ČEZu. Proč jste se rozhodla šťourat právě do tohoto hnízda? To nemusí být moc bezpečné...

Nechte toho, už jste asi pátý člověk, který mi říká, že to není bezpečné. Samozřejmě, že mne chtěli v souvislosti s ČEZem nejrůznějšími způsoby stimulovat, abych to neudělala, abych ty věci nedávala ven, ale já prostě nejsem na prodej. A už jste několikátý člověk, který mi toto říká, tak já doufám, že to není nějaký vzkaz od pana Romana...

Ne, já spíše oceňuji, že máte odvahu o tom mluvit.
Mně je úplně jedno, jestli jde o ČT, ČEZ nebo nějakou prťavou firmu. Ale jestli si někdo v této zemi zřídí komando, které navlékne do znaků policie a jde zneužívat trestního zákoníku proti bezbranným lidem, tak proti tomu budu vystupovat vždycky.

Jaké byly reakce vašich kolegů, když jste se rozhodla "zaútočit" na ČEZ?
Jeden se mne zeptal, ale neřeknu vám kdo, jestli jsem si už pořídila pistoli.

Zažila jste už nějaké výhrůžky v tomto směru?

Ano, ale nemá smysl, abych vám je říkala. Já si své hovory nenatáčím, já nejsem špionoman. Od doby ČT vím, na jakou cestu jsem se vydala, co se děje kolem mně, ale přesto toho nenechám. Zrovna tak šťourám do tendru Lesů ČR. Ten, jestli se zrealizuje, tak 6 000 lidí přijde o pracovní místa. Na to já se také nebudu dívat. Já jsem v Evropském parlamentu mnohokrát zažila spory o dřevo a dřevo je strategická surovina. A Lesy ČR chtějí tuto strategickou surovinu prodat na dvacet let dopředu. To jsou věci, které nemohou soudného člověka nechat netečného.

celý rozhovor najdete zde

7168 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice byla zřejmě "konzultována" spíše s USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český SenátUmělci mluví: „Rusko nás obsadí za 23 minut, do pr...” sekl Ivan Vyskočil. Jiní naženou Kremlu hrůzu
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění