Už scházel jen Škromach aneb oranžová slibotechna

Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 2.3.2010 | Rubrika: Politika
CSSD_Titanic

Někteří zavilí diskutéři mi včera spočítali, kolik blogů už jsem věnoval panu Jiřímu, osobě pověřené vyšší bytostí aby nám vládla s Marťany. S ohledem na skutečnost, že téměř denně udělá či řekne nějakou ptákovinu, nemám o náměty nouzi. Ale díky neúnavnému kritikovi I.Perekovi, zjevně placenému obhájci oranžových volovin jsem šel do sebe a dnes jsem si výjímečně vybral jiného šibala z oranžové líhně.

Kolegu Škromacha. Píši kolegu nikoliv pro nějaké ideologické spříznění, ale proto, že jsme blahé paměti spolu pracovali v jednom podniku. To byl ale ještě normální, i když byl profesionálním odborářem. Ale sranda s ním zůstala stejná. Jinak by nemohl vypustit tak veselé nápady jak zakoupit další voliče. Jeho vějičkou je  průměrný důchod 15 tisíc. Tuhle srandovinku dnes vyklopil Zdenda na semináři ČSSD k důchodům. Nyní průměrný důchod činí asi 10.000 korun.

Důchodový systém podle ČSSD nepotřebuje "revoluci", pouze menší a postupné úpravy. Škromach chce navíc speciálními pravidly zvýhodnit hutníky a horníky.
Podle Škromacha penzijní systém může po dalších 20 až 30 let zajistit důchody ve výši asi 60 procent čisté mzdy lidem s nízkými a středními příjmy. Neuvěřitelná porce populismu.

A tak se ptám, proč Jen patnáct? Proč ne  20 000. Jasně, jako důchodce to uvítám ale až  bude rozpočet přebytkový a státní dluh splacen.

Podle Petra Nečase je však neochota ČSSD reformovat důchodový systém horší než  populismus. "Prohlášení, že Česko nepotřebuje zásadní reformu, jsou nejenom populistickými výkřiky, ale zároveň reálně ohrožují životní úroveň dnešních třicátníků a čtyřicátníků," sdělil ČTK Nečas.

Česko totiž patří k zemím, kde populace stárne nejrychleji. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni vyplatila na důchody a dávky nemocenského pojištění o 33,1 miliardy korun více, než vybrala na pojistném.
 
"Zdroje samozřejmě jsou ve státním rozpočtu," konstatoval Škromach. No prosím. Nová varianta pověstné Špidlovy věty, že zdroje jsou. Ale jak Špidla tak další předvolební rozdavači nám zapomněli říci kde jsou. Kdybych to napsal, admin mi to nepustí. A tak jsem vymyslel opisný výraz. V zadeli jsou.

Sociální demokraté  odmítají  privatizaci penzijního systému, ve kterém ekonomicky aktivní lidé přispívají na důchodce a očekávají, že ve stáří dostanou podporu také oni. Možnost vyčlenit část peněz z povinného systému do soukromých rukou vylučují; plánují však zavedení dalších zdrojů získávání peněz na důchody.

"Přesun části sociálního pojištění do penzijních fondů navrhujeme jako možnost, nikoliv jako povinnost," uvedl Nečas. "Chceme dát lidem na výběr, zda budou spořit jenom se státním důchodovým systémem, který se dnes podobá hře 'letadlo', nebo své úspory částečně zhodnotí v kapitálovém pilíři," uvedl Nečas.

A proč horníci a hutníci? To mi připomíná komunistické "Já jsem havyř, kdo je víc" či "Gdyš šlo o uhlí, nigdy jsme neuhli". Podle Škromacha jim připatí na ty důchody uhlobaroni. Ti napřed a pak už je jen krůček, jak oholit všechny podnikatele. Až skončí s podnikáním a do zadele půjdou všichni.

Není to tak dávno, co jsem napsal něco o důchodech. Je vidět, že to musím opakovat.

skromach_dabel.jpg

Pokud se budou generace dnešních čtyřicátníků a mladších spoléhat jen na státní důchodový systém, budou v seniorském věku odsouzeni k životu v chudobě.
Odmítání jeho reformy a plošného navyšování penzí povede ke kolapsu celého důchodového systému.

To, že je nutné zvedat věk odchodu do důchodu, je jasné dávno. Myslíte, že dojde ke shodě  v tom, že je třeba rozšířit spoření na penzi, ale bez toho, že by takové spoření bylo povinné?

Podle Petra Nečase má být cílem systém nazývaný „opt-out“. Tedy zavedení možnosti část svého důchodového pojištění dávat místo státu na průběžnou výplatu důchodů do privátního penzijního fondu a tam si spořit. Z takto naspořených peněz je pak ve stáří vyplácena renta a od státu takový člověk dostává jen nějaký základní nízký důchod.

Což s tím konečně začít?Nakonec peníze budou potřeba na každou penzijní reformu, ať už ji bude dělat ODS, či ČSSD. Bez rozumné reformy totiž budou dnešní třicátníci na stará, rozvrzaná kolena smutně vzpomínat, jak se jejich babička měla se sedmitisícovou penzí skvěle.

Celý tento nový výkřik je veden pod heslem: Nikdo vám nemůže dát víc než co vám socani můžou slíbit .

Jediná rada je, nevolit je !

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

9372 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení



Čtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Zahraniční tisk vnímá roztržku mezi Prahou a Moskvou jen jako bizarní záležitost ČeskaEU chystá žalobu na Astru Zenecu

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Karty na stůl! Profesor Drulák rozstřelil vyhoštění. „Budeme mít ještě problémy,“ říkáDiplomat Kobza: Babiš mluvil pravdu, ale pak mu to vysvětlili. V Rusku ostrouháme, přijdou jiní
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění