Už scházel jen Škromach aneb oranžová slibotechna

Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 2.3.2010 | Rubrika: Politika
CSSD_Titanic

Někteří zavilí diskutéři mi včera spočítali, kolik blogů už jsem věnoval panu Jiřímu, osobě pověřené vyšší bytostí aby nám vládla s Marťany. S ohledem na skutečnost, že téměř denně udělá či řekne nějakou ptákovinu, nemám o náměty nouzi. Ale díky neúnavnému kritikovi I.Perekovi, zjevně placenému obhájci oranžových volovin jsem šel do sebe a dnes jsem si výjímečně vybral jiného šibala z oranžové líhně.

Kolegu Škromacha. Píši kolegu nikoliv pro nějaké ideologické spříznění, ale proto, že jsme blahé paměti spolu pracovali v jednom podniku. To byl ale ještě normální, i když byl profesionálním odborářem. Ale sranda s ním zůstala stejná. Jinak by nemohl vypustit tak veselé nápady jak zakoupit další voliče. Jeho vějičkou je  průměrný důchod 15 tisíc. Tuhle srandovinku dnes vyklopil Zdenda na semináři ČSSD k důchodům. Nyní průměrný důchod činí asi 10.000 korun.

Důchodový systém podle ČSSD nepotřebuje "revoluci", pouze menší a postupné úpravy. Škromach chce navíc speciálními pravidly zvýhodnit hutníky a horníky.
Podle Škromacha penzijní systém může po dalších 20 až 30 let zajistit důchody ve výši asi 60 procent čisté mzdy lidem s nízkými a středními příjmy. Neuvěřitelná porce populismu.

A tak se ptám, proč Jen patnáct? Proč ne  20 000. Jasně, jako důchodce to uvítám ale až  bude rozpočet přebytkový a státní dluh splacen.

Podle Petra Nečase je však neochota ČSSD reformovat důchodový systém horší než  populismus. "Prohlášení, že Česko nepotřebuje zásadní reformu, jsou nejenom populistickými výkřiky, ale zároveň reálně ohrožují životní úroveň dnešních třicátníků a čtyřicátníků," sdělil ČTK Nečas.

Česko totiž patří k zemím, kde populace stárne nejrychleji. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni vyplatila na důchody a dávky nemocenského pojištění o 33,1 miliardy korun více, než vybrala na pojistném.
 
"Zdroje samozřejmě jsou ve státním rozpočtu," konstatoval Škromach. No prosím. Nová varianta pověstné Špidlovy věty, že zdroje jsou. Ale jak Špidla tak další předvolební rozdavači nám zapomněli říci kde jsou. Kdybych to napsal, admin mi to nepustí. A tak jsem vymyslel opisný výraz. V zadeli jsou.

Sociální demokraté  odmítají  privatizaci penzijního systému, ve kterém ekonomicky aktivní lidé přispívají na důchodce a očekávají, že ve stáří dostanou podporu také oni. Možnost vyčlenit část peněz z povinného systému do soukromých rukou vylučují; plánují však zavedení dalších zdrojů získávání peněz na důchody.

"Přesun části sociálního pojištění do penzijních fondů navrhujeme jako možnost, nikoliv jako povinnost," uvedl Nečas. "Chceme dát lidem na výběr, zda budou spořit jenom se státním důchodovým systémem, který se dnes podobá hře 'letadlo', nebo své úspory částečně zhodnotí v kapitálovém pilíři," uvedl Nečas.

A proč horníci a hutníci? To mi připomíná komunistické "Já jsem havyř, kdo je víc" či "Gdyš šlo o uhlí, nigdy jsme neuhli". Podle Škromacha jim připatí na ty důchody uhlobaroni. Ti napřed a pak už je jen krůček, jak oholit všechny podnikatele. Až skončí s podnikáním a do zadele půjdou všichni.

Není to tak dávno, co jsem napsal něco o důchodech. Je vidět, že to musím opakovat.

skromach_dabel.jpg

Pokud se budou generace dnešních čtyřicátníků a mladších spoléhat jen na státní důchodový systém, budou v seniorském věku odsouzeni k životu v chudobě.
Odmítání jeho reformy a plošného navyšování penzí povede ke kolapsu celého důchodového systému.

To, že je nutné zvedat věk odchodu do důchodu, je jasné dávno. Myslíte, že dojde ke shodě  v tom, že je třeba rozšířit spoření na penzi, ale bez toho, že by takové spoření bylo povinné?

Podle Petra Nečase má být cílem systém nazývaný „opt-out“. Tedy zavedení možnosti část svého důchodového pojištění dávat místo státu na průběžnou výplatu důchodů do privátního penzijního fondu a tam si spořit. Z takto naspořených peněz je pak ve stáří vyplácena renta a od státu takový člověk dostává jen nějaký základní nízký důchod.

Což s tím konečně začít?Nakonec peníze budou potřeba na každou penzijní reformu, ať už ji bude dělat ODS, či ČSSD. Bez rozumné reformy totiž budou dnešní třicátníci na stará, rozvrzaná kolena smutně vzpomínat, jak se jejich babička měla se sedmitisícovou penzí skvěle.

Celý tento nový výkřik je veden pod heslem: Nikdo vám nemůže dát víc než co vám socani můžou slíbit .

Jediná rada je, nevolit je !

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

8816 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva Decroix

euPortal.cz

Andrej Babiš: Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopíAustralan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícím

Eurabia.cz

Rvou se čeští muslimové o peníze původně určené islámským teroristům v Sýrií??!Okamura vyzval českou pilicií, aby nevydávala muslimům povolení vlastnit zbraně. Okamura opět i upozornil na radikalismus českých muslimů

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Václav Moravec má problém: Nový kontrolor všech televizí promlouvá o něm i o ČTDěti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění