Už scházel jen Škromach aneb oranžová slibotechna

Autor: Petr Paulczynski  | Publikováno: 2.3.2010 | Rubrika: Politika
CSSD_Titanic

Někteří zavilí diskutéři mi včera spočítali, kolik blogů už jsem věnoval panu Jiřímu, osobě pověřené vyšší bytostí aby nám vládla s Marťany. S ohledem na skutečnost, že téměř denně udělá či řekne nějakou ptákovinu, nemám o náměty nouzi. Ale díky neúnavnému kritikovi I.Perekovi, zjevně placenému obhájci oranžových volovin jsem šel do sebe a dnes jsem si výjímečně vybral jiného šibala z oranžové líhně.

Kolegu Škromacha. Píši kolegu nikoliv pro nějaké ideologické spříznění, ale proto, že jsme blahé paměti spolu pracovali v jednom podniku. To byl ale ještě normální, i když byl profesionálním odborářem. Ale sranda s ním zůstala stejná. Jinak by nemohl vypustit tak veselé nápady jak zakoupit další voliče. Jeho vějičkou je  průměrný důchod 15 tisíc. Tuhle srandovinku dnes vyklopil Zdenda na semináři ČSSD k důchodům. Nyní průměrný důchod činí asi 10.000 korun.

Důchodový systém podle ČSSD nepotřebuje "revoluci", pouze menší a postupné úpravy. Škromach chce navíc speciálními pravidly zvýhodnit hutníky a horníky.
Podle Škromacha penzijní systém může po dalších 20 až 30 let zajistit důchody ve výši asi 60 procent čisté mzdy lidem s nízkými a středními příjmy. Neuvěřitelná porce populismu.

A tak se ptám, proč Jen patnáct? Proč ne  20 000. Jasně, jako důchodce to uvítám ale až  bude rozpočet přebytkový a státní dluh splacen.

Podle Petra Nečase je však neochota ČSSD reformovat důchodový systém horší než  populismus. "Prohlášení, že Česko nepotřebuje zásadní reformu, jsou nejenom populistickými výkřiky, ale zároveň reálně ohrožují životní úroveň dnešních třicátníků a čtyřicátníků," sdělil ČTK Nečas.

Česko totiž patří k zemím, kde populace stárne nejrychleji. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni vyplatila na důchody a dávky nemocenského pojištění o 33,1 miliardy korun více, než vybrala na pojistném.
 
"Zdroje samozřejmě jsou ve státním rozpočtu," konstatoval Škromach. No prosím. Nová varianta pověstné Špidlovy věty, že zdroje jsou. Ale jak Špidla tak další předvolební rozdavači nám zapomněli říci kde jsou. Kdybych to napsal, admin mi to nepustí. A tak jsem vymyslel opisný výraz. V zadeli jsou.

Sociální demokraté  odmítají  privatizaci penzijního systému, ve kterém ekonomicky aktivní lidé přispívají na důchodce a očekávají, že ve stáří dostanou podporu také oni. Možnost vyčlenit část peněz z povinného systému do soukromých rukou vylučují; plánují však zavedení dalších zdrojů získávání peněz na důchody.

"Přesun části sociálního pojištění do penzijních fondů navrhujeme jako možnost, nikoliv jako povinnost," uvedl Nečas. "Chceme dát lidem na výběr, zda budou spořit jenom se státním důchodovým systémem, který se dnes podobá hře 'letadlo', nebo své úspory částečně zhodnotí v kapitálovém pilíři," uvedl Nečas.

A proč horníci a hutníci? To mi připomíná komunistické "Já jsem havyř, kdo je víc" či "Gdyš šlo o uhlí, nigdy jsme neuhli". Podle Škromacha jim připatí na ty důchody uhlobaroni. Ti napřed a pak už je jen krůček, jak oholit všechny podnikatele. Až skončí s podnikáním a do zadele půjdou všichni.

Není to tak dávno, co jsem napsal něco o důchodech. Je vidět, že to musím opakovat.

skromach_dabel.jpg

Pokud se budou generace dnešních čtyřicátníků a mladších spoléhat jen na státní důchodový systém, budou v seniorském věku odsouzeni k životu v chudobě.
Odmítání jeho reformy a plošného navyšování penzí povede ke kolapsu celého důchodového systému.

To, že je nutné zvedat věk odchodu do důchodu, je jasné dávno. Myslíte, že dojde ke shodě  v tom, že je třeba rozšířit spoření na penzi, ale bez toho, že by takové spoření bylo povinné?

Podle Petra Nečase má být cílem systém nazývaný „opt-out“. Tedy zavedení možnosti část svého důchodového pojištění dávat místo státu na průběžnou výplatu důchodů do privátního penzijního fondu a tam si spořit. Z takto naspořených peněz je pak ve stáří vyplácena renta a od státu takový člověk dostává jen nějaký základní nízký důchod.

Což s tím konečně začít?Nakonec peníze budou potřeba na každou penzijní reformu, ať už ji bude dělat ODS, či ČSSD. Bez rozumné reformy totiž budou dnešní třicátníci na stará, rozvrzaná kolena smutně vzpomínat, jak se jejich babička měla se sedmitisícovou penzí skvěle.

Celý tento nový výkřik je veden pod heslem: Nikdo vám nemůže dát víc než co vám socani můžou slíbit .

Jediná rada je, nevolit je !

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

8964 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Migrační vlna nabírá na síle. Na řecké ostrovy, jejichž infrastruktura už teď praská ve švech kvůli náporu migrantů, se v blízké době chystá doplout z Turecka až několik tisíc dalších lidíUSA hledají záminky k napadení Íránu. Je to zase klasika – americká propaganda a americká vláda opět lžou. Hůř než kdy Rudé právo tisklo

Eurabia.cz

Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou děti

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konceNezávislost ČT? Nic takového prostě neexistuje. Zdrcující rozbor bývalého radního Štěpánka
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění