Čeština a "korektní" blbky

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 28.1.2010 | Rubrika: Politika
Playboy

Tak EU nám prostřednictvím pitomkyň - najatých i za mé daně ministerstvem školství - začíná znásilňovat i češtinu. Už od školy bude vyžadovat genderově korektní, tedy nesexistické vyjadřování.

Zakazuje se gramaticky správné používání mužského rodu jako zástupného. Na indexu jsou i »úsloví a pořekadla o mužích a ženách, která potvrzují „tradiční" charakteristiky«?

Odkud vane vítr? Už v roce 1990 uložila Evropská komise členským státům vypracovat jazyková doporučení pro nesexistické vyjadřování a uvést je do praxe. Některé zahraniční vysoké školy dokonce snižují známku za eseje, vykazují-li po této stránce nedostatky.

Chytla se toho genderová „lingvistka" z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Jana ´Decarli´ Valdrová v příručce Kultura genderově vyváženého vyjadřování. Spolu s dalšími dvěma kolegyněmi jsou realizátorkami projektu „Posuzování genderové stereotypnosti učebnic" pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Prý se o možném znevýhodnění žen používáním zástupného mužského rodu (právník, lékař apod.), u nás až do pozdních 90. let 20. století nevědělo a neřešilo" a pléduje za genderově vyvážené vyjadřování. Místo učitelů (a učitelek) má být korektní vyučující, místo studentů (a studentek) studující a třeba místo sportovců (a sportovkyň) sportující. No, mi se tedy třeba slovo "chiruržka" vůbec nelíbí a kvůli tomu říkat "operující"...?

Jak říká mluvčí resortu Kateřina Böhmová, prý se »docela při té úpravě nadřeli«," když příslušným „korektním" způsobem předělávali i ministerské stránky. Pak ovšem dochází k takovým absurditám, že místo novinářů se objevuje hyperkorektní a hyperzamlžující termín „média".

Valdrová k tomu uvádí: »Ženských názvů osob mnoho nenajdete. A když už, tak označují „klasické" role a povolání žen: modelka, herečka, zpěvačka, miss nebo něčí přítelkyně.« A hned v příručce nabízí slovo „hostka". Oslovení „Vážené hostky a vážení hosté," to může napadnout jen blbky a blbce.

Ministerstvo hodlá útočit i prostřednictvím učebnic a dokonce i obrázků: »Představuje učebnice žákům a žákyním alternativní životní styly žen a mužů, nikoliv jen „tradiční" spojení žen s domácností a péčí a mužů s veřejnou sférou a mocí? Nabízí učebnice také jiný než „tradiční" pohled na svět žen a mužů? Ukazuje učebnice konkrétní ženy a muže pracující v oblastech, které nejsou běžně s ženami, respektive muži spojovány?...Hovoří učebnice o ženách a o mužích jako o heterogenních skupinách, v nichž existují větší rozdíly mezi jednotlivci než mezi skupinami jako celky?...Jsou v ilustracích zastoupeny dívky/ženy i chlapci/muži? Jsou dívky/ženy i chlapci/muži zobrazováni ve srovnatelných situacích a pozicích, např. muž i žena vaří, přichází z práce, jezdí automobilem? Neodkazují ilustrace ženy výhradně do oblastí stereotypně spojovaných se ženami (domácnost, nákupy, móda, učitelky, kadeřnice) a muže naopak do veřejné sféry a do pozic spojovaných s dominancí, majetkem a mocí (řečník na shromáždění, ředitel firmy, policista, letec)? Jsou dívky/ženy i chlapci/muži zobrazováni jako stejně kompetentní, stejně důležití, početně srovnatelně zastoupení?«

Paní rádoby lingvistko, klasické a tradiční role jsou dány jednak přírodou a jednak tím, že se osvědčila určitá dělba rolí. Ano, jsou i boxerky, koulařky, vzpěračky a třeba i vojačky, ale není to naštěstí dominantní jev. Pokud nebudou muži rodit, ani vy „neporučíte větru-dešti". Ta spasitelská ideologie, jíž chcete fanaticky bořit vžité poměry, nakonec vždy selže. Já také necítím jako újmu, že nikdy nebudu hosteska. Docela rád bych se podíval na F1 a ještě ze to dostal zaplaceno. Líbat vítěze Tour de France už bych ale nemusel. A pochybuji, že by o to závodníci nesexisticky stáli. Ještě se vám nerozsvítilo?

Ale my už asi nikdy neuvidíme třeba fotografii kojící ženy. Paní ´Decarli´ takovou klasiku a tradiční roli jistě nepřipustí. Nevím, jak chce zařídit, aby, zatímco muž bude rodit, žena přestěhovala nábytek do nového bytu. Stěhovačka, to je docela genderově vyvážené slovo. Blbka rovněž. A hádejte, na koho myslím.

Abyste si udělali názor, posuďte sami, jaká že lingvistka je paní Jana ´Decarli´ Valdrová zde. Pokud si vzpomínám, tak takové slohy, ale bez ideologické předpojatosti, jsme psali někdy v sedmé třídě.

Ve slabikářích už jsou tedy nepřípustné věty typu »Máma má mísu.« nebo »Ema má maso.« Mísa by mohla evokovat, že maminka nedejbože vaří a maso musí mít vyváženě a bez rozdílu pohlaví celá rodina. Ale nesmí to být jedlíci (fuj, mužský rod!), nýbrž jedoucí. Že nepoznáme, jestli jedou nebo se krmí, nevadí. O to lépe bude vypadat otec se zástěrou a matka na traktoru!

Ale pozor na učebnice biologie! Už tam nesmí být, že samička sedí na vejcích a sameček odlétá hledat potravu. Prý jsou i druhy, kde je to opačně. Sem s nimi! Jinak paní ´Decarli´ dovolí zejména obrázky kudlanek nábožných. Už chápu, odkud se i mezi lidmi vzali transvestité nebo metrosexuálové. Asi příště místo do posilovny zaskočím na kosmetiku. A sníh ať odklidí manželka.

Ještě mi vrtá hlavou, jak se paní ´Decarli´ smíří se zástupnými mužskými tvary sloves v množném čísle, třeba s větou »Studující (míněno studentky a studenti) šli.« Snad ani ona by nenapsala »Studující šly.« Nebo musíme napsat »Studující šly a šli.«? Či musíme rozepsat »Studentky šly a studenti šli.«? Snad zkráceně »Studující šly/i«? To množné číslo je genderově nevyvážené!

U vyučujících ale nelze jen tak rozepsat na učitele a učitelky. Učitelka totiž není povolání, ale diagnóza. To je jen rýpnutí, které se však mění v realitu pro ty, jež chtějí klasickou češtinu prznit ke genderovému obrazu.

Když slyším takové pitomosti - ale nebezpečné! - vzpomenu si vždy na soudružky údernice. Ale mateřský jazyk si rozvracet nedáme!

10044 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Za Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíte

euPortal.cz

Václav Moravec se v České televizi zachoval jako totální prase. Podívejte seHanebné selhání ODS. Zradila sama sebe

Eurabia.cz

Francouzští intelektuálové sepsali apel proti proislámské cenzuře v Rakousku již podpořil Evropský soud pro lidská právaŠéf ODS vyhodil Václava Klause ml. a pochvalně se vyjádřil o sprostém a vulgárním ODSakovi Novotném

FreeGlobe.cz

Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomový

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Vyhození Klause ml.: Šafrův web kádroval novináře. Ale vynořilo se FOTO, které vše zvrátiloŠmírovali mě a napráskali Chovancovi. A já myslím, že to bylo tak... Plukovník vydal svědectví a FOTO
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění