Paroubek pochválil Topolánkovu vládu

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 6.1.2010 | Rubrika: Politika
Paroubek 2

Neuvěřitelné se stalo skutkem. Jiří Paroubek pochválil své ideové odpůrce za hospodaření, i když po svém.

Jiří Paroubek vyčetl Mirku Topolánkovi a jeho vládě snížení daní, které stálo, pravděpodobně podle jeho vlastních propočtů, státní kasu osmdesát miliard korun na příjmové stránce. Podle Jiřího Paroubka to byla údajně nezodpovědnost, která prohloubila státní schodek za loňský rok k hranici dvou set miliard korun.

Budeme-li vycházet z čísel, která jsou prozatím k dispozici od premiéra Fischera, tak pokud by podle Jiřího Paroubka vláda ODS, KDU-ČSL a SZ nesnížila daňovou zátěž, byl by schodek za rok 2009 jen 120 miliard, a to při propadu HDP okolo pěti procent.

Pokud vezmeme v potaz, že v roce 2006, kdy HDP rostl o 6.8% a schodek státního rozpočtu byl za socialistického "ekonomického mága" Sobotky bezmála 100 miliard, tak při téměř dvanáctiprocentním propadu HDP mít schodek vyšší jen o dvacet miliard znamená, že si Topolánkova vláda vedla navýsost skvěle. Jen škoda, že to Jiří Paroubek neumí říct naplno a i pochvalu musí prezentovat tak, že se to rovná téměř urážce.

 

Sobotkova pokladnička

Ale dosti žertů. Schodek státního rozpočtu je ohromným malérem a v této situaci můžeme jen děkovat, že u nás doposud nebylo zavedeno euro, protože pak by byl propad hospodaření ještě vyšší. Prakticky ve všech státech eurozóny se ekonomika potýká s propadem o téměř dvě procenta vyšším (i více) než u nás.

V každém případě je na místě šetřit, a to radikálně. Paroubkovo banalizování dalších výdajů by mělo být varováním. Už na sklonku roku si společně s komunisty a několika dalšími poslanci prosadil přesun dvanácti miliard z mandatorních výdajů do spotřeby, čímž opět skrytě zvýšil zadlužení státu, protože mandatorní výdaje se musí vyplatit stůj co stůj.

Je smutné, že socialisté společně s komunisty nechtějí pochopit, že nelze utrácet donekonečna a žít na dluh se dá jen krátkodobě. Ale ono je to až tak příliš nezajímá. Nasekají dluhy co to půjde a až dojde ke splácení, oni už budou za vodou a malér bude hasit někdo jiný, nejlépe příští generace.

Absolutně se nechci zastávat politiků a jejich zodpovědnosti, ale před rokem a půl těžko někdo mohl vědět, jak velká krize bude a jak moc se dotkne naší ekonomiky. Spílá-li Jiří Paroubek Mirku Topolánkovi, že to měl vědět dřív, tak proč stejně farizejsky nespílá Angele Merkelové za to, že propad německé ekonomiky byl o zhruba dvě procenta vyšší než u ekonomiky české? Není to snad z toho důvodu, že v německé vládě byli jeho evropští soudruzi socialisté?

Vítám rozhodnutí prezidenta Kaluse, že bude vracet zákony, které budou prohlubovat státní schodek, jenže jeho "veto" je příliš slabé a může být snadno přehlasovatelné. Už nyní socialista Paroubek dopředu hlásí, že se bude snažit utrácet další peníze na úkor generací příštích. Už nyní socialisté společně s komunisty plánují, že zruší zdravotnické poplatky, čímž opět nastane ve zdravotnictví další finanční díra k zalátání.

Každý člověk by si měl před volbami pořádně rozmyslet, jakou politiku vlastně chce. Zda chce politiku plného talíře k večeři s vidinou, že si na zítřejší oběd bude muset půjčit a nebo zda se nají tak, aby mu něco zbylo. Měl by si uvědomit, zda chce politiku utrácení na dluh a nebo umořování dluhu. Obávám se, že lidé zvolí první variantu a politici ve snaze zalíbit se a získat hlasy po variantě číslo dvě vůbec nesáhnou.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

11389 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

V roce 1999 se všelijací pragováci v čele s principálem Havlem předháněli ve schvalování útoku NATO na Jugoslávii. Někteří tak spláceli svůj dluh novému protektorovi a zajišťovali si pohodlnou budoucnost...Po přečtení článku vám bude jasnější, proč je Česká televize dlouhodobě nazývána Al Jazírou z Kavčích hor. Ideologický blábol hodný vojína Jasánka...

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Odvolat Moravce? Hovado, žvanilové. Zdeněk Zbořil ostře kritikům Zemana a Klause...Herec Županič: Zeman? Šestá cenová. Znám národ líp než KSČM a Okamura. Závidím Čaputovou
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění