Paroubek pochválil Topolánkovu vládu

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 6.1.2010 | Rubrika: Politika
Paroubek 2

Neuvěřitelné se stalo skutkem. Jiří Paroubek pochválil své ideové odpůrce za hospodaření, i když po svém.

Jiří Paroubek vyčetl Mirku Topolánkovi a jeho vládě snížení daní, které stálo, pravděpodobně podle jeho vlastních propočtů, státní kasu osmdesát miliard korun na příjmové stránce. Podle Jiřího Paroubka to byla údajně nezodpovědnost, která prohloubila státní schodek za loňský rok k hranici dvou set miliard korun.

Budeme-li vycházet z čísel, která jsou prozatím k dispozici od premiéra Fischera, tak pokud by podle Jiřího Paroubka vláda ODS, KDU-ČSL a SZ nesnížila daňovou zátěž, byl by schodek za rok 2009 jen 120 miliard, a to při propadu HDP okolo pěti procent.

Pokud vezmeme v potaz, že v roce 2006, kdy HDP rostl o 6.8% a schodek státního rozpočtu byl za socialistického "ekonomického mága" Sobotky bezmála 100 miliard, tak při téměř dvanáctiprocentním propadu HDP mít schodek vyšší jen o dvacet miliard znamená, že si Topolánkova vláda vedla navýsost skvěle. Jen škoda, že to Jiří Paroubek neumí říct naplno a i pochvalu musí prezentovat tak, že se to rovná téměř urážce.

 

Sobotkova pokladnička

Ale dosti žertů. Schodek státního rozpočtu je ohromným malérem a v této situaci můžeme jen děkovat, že u nás doposud nebylo zavedeno euro, protože pak by byl propad hospodaření ještě vyšší. Prakticky ve všech státech eurozóny se ekonomika potýká s propadem o téměř dvě procenta vyšším (i více) než u nás.

V každém případě je na místě šetřit, a to radikálně. Paroubkovo banalizování dalších výdajů by mělo být varováním. Už na sklonku roku si společně s komunisty a několika dalšími poslanci prosadil přesun dvanácti miliard z mandatorních výdajů do spotřeby, čímž opět skrytě zvýšil zadlužení státu, protože mandatorní výdaje se musí vyplatit stůj co stůj.

Je smutné, že socialisté společně s komunisty nechtějí pochopit, že nelze utrácet donekonečna a žít na dluh se dá jen krátkodobě. Ale ono je to až tak příliš nezajímá. Nasekají dluhy co to půjde a až dojde ke splácení, oni už budou za vodou a malér bude hasit někdo jiný, nejlépe příští generace.

Absolutně se nechci zastávat politiků a jejich zodpovědnosti, ale před rokem a půl těžko někdo mohl vědět, jak velká krize bude a jak moc se dotkne naší ekonomiky. Spílá-li Jiří Paroubek Mirku Topolánkovi, že to měl vědět dřív, tak proč stejně farizejsky nespílá Angele Merkelové za to, že propad německé ekonomiky byl o zhruba dvě procenta vyšší než u ekonomiky české? Není to snad z toho důvodu, že v německé vládě byli jeho evropští soudruzi socialisté?

Vítám rozhodnutí prezidenta Kaluse, že bude vracet zákony, které budou prohlubovat státní schodek, jenže jeho "veto" je příliš slabé a může být snadno přehlasovatelné. Už nyní socialista Paroubek dopředu hlásí, že se bude snažit utrácet další peníze na úkor generací příštích. Už nyní socialisté společně s komunisty plánují, že zruší zdravotnické poplatky, čímž opět nastane ve zdravotnictví další finanční díra k zalátání.

Každý člověk by si měl před volbami pořádně rozmyslet, jakou politiku vlastně chce. Zda chce politiku plného talíře k večeři s vidinou, že si na zítřejší oběd bude muset půjčit a nebo zda se nají tak, aby mu něco zbylo. Měl by si uvědomit, zda chce politiku utrácení na dluh a nebo umořování dluhu. Obávám se, že lidé zvolí první variantu a politici ve snaze zalíbit se a získat hlasy po variantě číslo dvě vůbec nesáhnou.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

12506 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?Jsme kolonií západu

Eurabia.cz

Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulujíLituje, že Rusko porazilo Hitlera. Hayato Okamura lituje porážky nadřazených Němců

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro KoudelkuKdo tu řeční o likvidaci kultury? Ti, co jinak jen uráželi a kádrovali národ. Kultura neskončí, leda váš snobismus, vzkazuje Vítězslav Jandák
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění