Papež byl pro svobodný trh

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 12.4.2005 | Rubrika: Reakce
Jan Pavel II.

Se zájmem jsem si přečetl článek Petry Sokolové “Papež: Bližší Alláh než antikoncepce?” (ePortál, 8. 4. 2005). Petra Sokolová má své kouzlo, protože ve svých článcích nešetří upřímností a – z mužského pohledu trochu roztomile urputnou – bojovností za “správnou věc.” Jenže ona a s ní asi i mnozí jiní mohou podléhat v souvislosti s Janem Pavlem II. a úlohou církve některým nesprávným dojmům.

Trh je dobrý sluha boží

Je například zavádějící zmínit pouze Wojtylovu kritiku kapitalismu. Skutečnost je totiž taková, že zemřelý papež podporoval svobodný trh. Ve své encyklice Centesimus annus píše: “Zdá se, že jak na úrovni jednotlivých států, tak i v mezinárodních vztazích je volný trh nejúčinnějším nástrojem k využívání zdrojů a k nejlepšímu uspokojování potřeb.” Bylo však jeho křesťanskou povinností upozorňovat na některé kritické dopady volného trhu. Je to špatně? Jsem přesvědčen, že ne. Církev není klubem ekonomů – ať levicových nebo pravicových. Ježíšův výrok o sobotě, která “je pro člověka a ne člověk pro sobotu” lze parafrázovat i na ekonomiku. Ekonomické modely jsou nástrojem k dosahování blahobytu člověka. Nikoli naopak. Církev, jejíž sociální poslání je spjato především s ochranou těch nejslabších, kteří sami nemají mnoho sil k vlastní obraně, v průběhu času hledala ekonomický systém, který by nejvíce odpovídal křesťanským cílům. Ne vždy byla úspěšná. Jestliže Pius XI. viděl jako nadějný ekonomický model korporativismus, jsou slova Jana Pavla II. o svobodném trhu naopak vítězstvím svobodného kapitalismu i v myslích hlavního proudu katolíků.

Kdo mě zná, ví, že podporuji volný trh, skutečné ekonomické svobody, co nejnižší míru regulace a co nejmenší zásahy státu. Mým politickým vzorem je Ronald Reagan. Přesto, a možná právě proto ani nechci, aby církevní podpora kapitalismu byla ještě silnější, než jakou prezentoval Karol Wojtyla. Církev by pak přestala být důležitým “majákem,” který upozorní na kritické body systému. Plni nadšení nad svobodným trhem bychom pak mohli začít intelektuálně zahnívat a reálným problémům bychom nemohli – a možná ani nechtěli – čelit. Církev by přestala být kvasem, který dá materiálně zabezpečeným lidem připomenout, že existují i jejich méně šťastní bližní. A že nám neuškodí, když nebudeme zaslepeni jen svým momentálním štěstím, ale vcítíme se také do situace těch, kdo trpí. Ostatně, utrpení a pocit nespravedlnosti plodí nenávist a nahrává komunistickým revolucím. Ne každý chce “vyčistit nejbližší služebnu SNB” se samopalem v ruce, a tak se snaží problémům spíše předcházet – a to nikoli nutně ze zbabělosti, ale proto, že násilí znamená vždy bolest, a někdy zbytečnou. Proto je i věcí pragmatismu nevytvářet ideální podmínky pro bolševické revolucionáře ostentativním pohrdáním nižšími příjmovými skupinami.

Jak chránit svobodu

V kontextu slov o ochraně nejslabších je snad lépe pochopitelná i papežova zdrženlivost k vojenskému řešení konfliktů. Chybou církve je, že neumí komunikovat se světem. Ten pak často neví, že výroky papeže je nutno vnímat na pozadí základního faktu: ani katolická církev není proti užití násilí. Jen se jej má užívat v míře nezbytně nutné. Možno například připomenout, že podle některých informací se spolupráce Karola Wojtyly s Ronaldem Reaganem projevila například i v tom, že papež viděl americké špionážní snímky sovětských raket, namířených na západní Evropu. Wojtyla, někdy možná opravdu až příliš opatrný k užití násilí, se pak neangažoval proti šíření amerických jaderných zbraní v západní Evropě. Asi věděl, že mají své opodstatnění.

Petra Sokolová touží po rozšíření amerického protektorátu. Já ne. Ač napadán pro svou obhajobu Američanů a “vzhlížení” k USA, vnímám protektorát jako stálý zdroj vzteku, nenávisti, touhy po pomstě. Držet někoho v šachu násilím může být efektivní krátkodobě. Dlouhodobě je to však neúnosné. Proto je lepší ovlivňovat mysl lidí k vzájemnému respektu a mírumilovnosti. Pak lze doufat, že násilí bude zapotřebí jen v ojedinělých případech, a proto budeme mít dost sil a prostředků i ke zvládnutí kritických a násilí vyžadujících situací. Ale k tomu, abychom měli vliv na myšlení druhých, je musíme nejdříve pochopit a snažit se pravdivě porozumět jejich frustracím, důvodům jejich nenávisti nebo nedůvěry. A v tom je možná rozdíl mezi přístupem dvou kapitalismus podporujících a komunismus nesnášejících osob – Petry Sokolové a Jana Pavla II.

5388 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Amerika bude ve válce zničena, ví to obyčejní Američané? Rozumí ten pitomec vládnoucí ve Washingtonu tomuto  jazyku?Chcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Akce Vrbětice byla zřejmě "konzultována" spíše s USA než s EUArgentina spouští výrobu Sputniku

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Takto mluvit s Ruskem nemá smysl, ozvalo se z Moskvy. A to ještě netušili, co schválí český SenátUmělci mluví: „Rusko nás obsadí za 23 minut, do pr...” sekl Ivan Vyskočil. Jiní naženou Kremlu hrůzu
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění