Papež byl pro svobodný trh

Autor: Jiří Zahrádka | Publikováno: 12.4.2005 | Rubrika: Reakce
Jan Pavel II.

Se zájmem jsem si přečetl článek Petry Sokolové “Papež: Bližší Alláh než antikoncepce?” (ePortál, 8. 4. 2005). Petra Sokolová má své kouzlo, protože ve svých článcích nešetří upřímností a – z mužského pohledu trochu roztomile urputnou – bojovností za “správnou věc.” Jenže ona a s ní asi i mnozí jiní mohou podléhat v souvislosti s Janem Pavlem II. a úlohou církve některým nesprávným dojmům.

Trh je dobrý sluha boží

Je například zavádějící zmínit pouze Wojtylovu kritiku kapitalismu. Skutečnost je totiž taková, že zemřelý papež podporoval svobodný trh. Ve své encyklice Centesimus annus píše: “Zdá se, že jak na úrovni jednotlivých států, tak i v mezinárodních vztazích je volný trh nejúčinnějším nástrojem k využívání zdrojů a k nejlepšímu uspokojování potřeb.” Bylo však jeho křesťanskou povinností upozorňovat na některé kritické dopady volného trhu. Je to špatně? Jsem přesvědčen, že ne. Církev není klubem ekonomů – ať levicových nebo pravicových. Ježíšův výrok o sobotě, která “je pro člověka a ne člověk pro sobotu” lze parafrázovat i na ekonomiku. Ekonomické modely jsou nástrojem k dosahování blahobytu člověka. Nikoli naopak. Církev, jejíž sociální poslání je spjato především s ochranou těch nejslabších, kteří sami nemají mnoho sil k vlastní obraně, v průběhu času hledala ekonomický systém, který by nejvíce odpovídal křesťanským cílům. Ne vždy byla úspěšná. Jestliže Pius XI. viděl jako nadějný ekonomický model korporativismus, jsou slova Jana Pavla II. o svobodném trhu naopak vítězstvím svobodného kapitalismu i v myslích hlavního proudu katolíků.

Kdo mě zná, ví, že podporuji volný trh, skutečné ekonomické svobody, co nejnižší míru regulace a co nejmenší zásahy státu. Mým politickým vzorem je Ronald Reagan. Přesto, a možná právě proto ani nechci, aby církevní podpora kapitalismu byla ještě silnější, než jakou prezentoval Karol Wojtyla. Církev by pak přestala být důležitým “majákem,” který upozorní na kritické body systému. Plni nadšení nad svobodným trhem bychom pak mohli začít intelektuálně zahnívat a reálným problémům bychom nemohli – a možná ani nechtěli – čelit. Církev by přestala být kvasem, který dá materiálně zabezpečeným lidem připomenout, že existují i jejich méně šťastní bližní. A že nám neuškodí, když nebudeme zaslepeni jen svým momentálním štěstím, ale vcítíme se také do situace těch, kdo trpí. Ostatně, utrpení a pocit nespravedlnosti plodí nenávist a nahrává komunistickým revolucím. Ne každý chce “vyčistit nejbližší služebnu SNB” se samopalem v ruce, a tak se snaží problémům spíše předcházet – a to nikoli nutně ze zbabělosti, ale proto, že násilí znamená vždy bolest, a někdy zbytečnou. Proto je i věcí pragmatismu nevytvářet ideální podmínky pro bolševické revolucionáře ostentativním pohrdáním nižšími příjmovými skupinami.

Jak chránit svobodu

V kontextu slov o ochraně nejslabších je snad lépe pochopitelná i papežova zdrženlivost k vojenskému řešení konfliktů. Chybou církve je, že neumí komunikovat se světem. Ten pak často neví, že výroky papeže je nutno vnímat na pozadí základního faktu: ani katolická církev není proti užití násilí. Jen se jej má užívat v míře nezbytně nutné. Možno například připomenout, že podle některých informací se spolupráce Karola Wojtyly s Ronaldem Reaganem projevila například i v tom, že papež viděl americké špionážní snímky sovětských raket, namířených na západní Evropu. Wojtyla, někdy možná opravdu až příliš opatrný k užití násilí, se pak neangažoval proti šíření amerických jaderných zbraní v západní Evropě. Asi věděl, že mají své opodstatnění.

Petra Sokolová touží po rozšíření amerického protektorátu. Já ne. Ač napadán pro svou obhajobu Američanů a “vzhlížení” k USA, vnímám protektorát jako stálý zdroj vzteku, nenávisti, touhy po pomstě. Držet někoho v šachu násilím může být efektivní krátkodobě. Dlouhodobě je to však neúnosné. Proto je lepší ovlivňovat mysl lidí k vzájemnému respektu a mírumilovnosti. Pak lze doufat, že násilí bude zapotřebí jen v ojedinělých případech, a proto budeme mít dost sil a prostředků i ke zvládnutí kritických a násilí vyžadujících situací. Ale k tomu, abychom měli vliv na myšlení druhých, je musíme nejdříve pochopit a snažit se pravdivě porozumět jejich frustracím, důvodům jejich nenávisti nebo nedůvěry. A v tom je možná rozdíl mezi přístupem dvou kapitalismus podporujících a komunismus nesnášejících osob – Petry Sokolové a Jana Pavla II.

4908 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Pokud bude Česká televize nadále vysílat podobné propagandistické paskvily jako s Václavem Moravcem, Rychetským a Čaputovou, poženou je lidé svinským krokemUž i u nás przní duše dětem zpovykaní šílenci z politických neziskovek, které zločinní levicoví politici vpustili do našich škol. Je třeba to zastavit, dokud je čas!Stávkovat či nestávkovat? Ve školství zdaleka nejde jen o platy!Co to k čertu je za zvrhlost?! Nehodlám dovolit genderovým fanatikům, byť třeba ve vedení státu, aby ve jménu svého nového náboženství mé děti poničili. I nadále bude moje holka nosit sukně a kluk kalhotyKdo tu šíří fake news?

euPortal.cz

800 až 900 bábätiek sa zabíja v Írsku každý mesiac po legalizácii potratuKopnout si do Gottwalda nebo do Brežněva dnes vyžaduje asi tolik odvahy jako vymezit se proti Čingischánovi a je to politicky přibližně stejně aktuální

Eurabia.cz

Údajně mu je 16, ale vypadá na 40! Tohle jsou ti dětští uprchlíci političky KDU-ČSL?Pozvánka na konferenci do českého parlamentu: Pronásledování křesťanů v 21. století

FreeGlobe.cz

Chtějí zrušit výuku hymny na základních školáchVeganství zachrání naši planetu, tvrdí slavný závodník formule 1. Dostal pádné odpovědi od svých kolegů (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Pro koho to čučkař Koudelka z BISu vlastně pracuje? Ostatně soudím, že NATO i EU musí být námi opuštěnyUž jste viděli, jak se ztrapnila Vášáryová? Blaha rozdrtil video americké ambasády o 17. listopadu

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Chartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění