Tu krizi si budeme muset ještě řádně vyžrat

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 17.12.2009 | Rubrika: Politika
Wall_Street

Náš rozpočet je opravdu děsivý. Závěrečný účet bude ještě horší. Ale to není jediný důvod, proč se přibližuje hotový armagedon. A obávám se, že nejen finanční.

Projděme si důvody:

 

1) Krize jako výraz nerovnováhy

Ve světě je nerovnováha mezi spotřebou a výkonností. Tato nerovnováha v obecné rovině se dá nazvat i neekonomickým (nejen neekologickým) mrháním, tedy až rozežraností části populace. Vyrábí se vlastně už s výhledem na šrotování. Nejlépe to ilustrují elektronické výrobky a software, vč. stále nových formátů datových, zvukových i obrazových nosičů. Cílem je obnova a zase obnova, stůj co stůj.

Tato nerovnováha má i oborový charakter. Zatímco se zdálo, že ve finančnictví stromy porostou do nebe, na normální výrobě se bez státních zakázek ani nedá téměř vydělat. A bez náboru novodobých zahraničních otroků by se třeba stavebnictví zastavilo. Vzniká pak obrovská nerovnováha nejen v příjmech a spotřebě v různých sektorech ekonomiky, ale i v zásluhovosti.

Tento trend už překročil oborový rámec a začíná se projevovat v mezistátním měřítku. Firmy se sice chovají ekonomicky, a tak převádějí výrobu do zemí s levnou pracovní silou, ale pro dosud vyspělé státy to je likvidační. Žádný stát se neuživí službami pro vlastní obyvatelstvo. Na vztahu Číny k USA i evropským státům je vidět, jak je tento trend vražedný. Jako bychom si v honbě za ziskem podřezávali větev, na níž sedíme. Jenže ten zisk je pohříchu privátní, bez hranic státních i morálních.

Krize má tedy charakter strukturální. Svůj názor, že zdaleka není za námi, jsem vyslovil už v květnu: http://streit.blog.idnes.cz/c/83812/Pitomci-uz-vesti-konec-krize.html. V září jsem avizoval, že nás naopak to nejhorší ještě čeká: http://streit.blog.idnes.cz/c/100611/Desiva-krize-teprve-pomalu-prichazi.html.

 

2) Kamufláž místo trestu

Viníci krize neztratili ničeho, naopak znovu bohatnou. Jak je to možné? Finanční sektor, který byl sanován dílem z našich daní a dílem na dluh, byl nakonec přeplacen natolik, že jejich akcionáři díky tomu nepřišli na účet nás všech na buben. A po roce od vypuknutí krize se opět řeší problém nemravných odměn a bonusů vedení bank. Jako by si z nás dělali legraci. Teď si ještě připisují zásluhy za „vyvedení z krize", místo aby mnozí zpytovali svědomí ve vězení.

Nebyl jsem pro to, aby státy nechaly banky popadat. To by také dopadlo na nevinné a rozvrátilo státní finance. Ale za sanaci měl přijít trest pro akcionáře a jimi najaté vedení. Státy za vložené peníze měly převzít akcie nebo majetkovou podstatu, tu posléze očištěnou prodat, aby ztráty byly co nejmenší a aby se dluh jen nepřikryl.

Místo toho státy natiskly stovky miliard, aby je mohly rozdat akcionářům a manažerům bank a automobilek. Mnohé banky už zase vykazují falešnou prosperitu, automobilky s finančním polštářem se chystají dále na východ (viz můj dubnový článek http://streit.blog.idnes.cz/c/80246/Vzhuru-do-Ciny-se-srotovnym-v-kapse.html). Někdo tu hostinu zaplacenou nekrytými penězi bude muset nakonec vyrovnat.

 

3) Viníky nejen banky, ale i ratingové agentury

O ratingových agenturách je třeba se zmínit zvlášť. Tady neměl zůstat kámen na kameni. Tyto nástroje, které mají avizovat rizikovost konzumentů investic a úvěrů, zcela selhaly. Nejvyšší hodnocení dostávaly do poslední chvíle právě ty nejchrobalivější subjekty. Přitom podle jejich ohodnocení se nastavují parametry finančních operací. A nevím nic o tom, že by někdo za tak katastrofální selhání nesl aspoň majetkovou odpovědnost.

Naopak. Tyto agentury dnes rozhodují o celých státech. Jen jejich ohodnocení rozhodne o tom, zda se třeba Španělsko nebo Řecko propadnou do dluhové pasti. Horší rating zdraží obsluhu schodků jejich rozpočtů a tak paradoxně situaci každého dlužníka ještě zhorší. Představte si, že tyto nedůvěryhodné instituce s vlastními zájmy rozhodují de facto o bankrotech celých států!

 

4) Náš deficitní strašák

To, co jsem napsal o odstavec výše, samozřejmě hrozí i České republice. Až by se situace u nás řešila pod kuratelou Mezinárodního měnového fondu, tak dnešní tak zvaný „úsporný balíček" by byl procházkou růžovým sadem.

O tom, jak situace realisticky vypadá, se nebudu rozepisovat, protože jsem tak učinil třeba zde: http://streit.blog.idnes.cz/c/111509/Dej-pokoj-ja-uz-jsem-prispel-state.html

 

5) Česká národní banka nahrává bankám na úkor občanů

Budu aktuální: Dnes ČNB snížila klíčovou repo sazbu na 1%. Kromě devizových konsekvencí to znamená, že jde především o pomoc bankám na úkor vkladatelů. Snad to částečně pomůže velkým vývozcům, ale ostatním podnikatelům nikoliv, protože úvěry jim to nezlevní. Všechno to zaplatí vkladatelé, kteří budou nuceni ponechávat své peníze v bankách téměř zadarmo, přičemž banky už teď mají obří marži. Zdražení zahraničních dovolených je jen takový folklórní důsledek.

Takový postup ČNB vidím jako nástroj, který má z občanů vyždímat co se dá, než to praskne. Samozřejmě, že všechno spěje k tomu, že bude nutno nerovnováhu zaplatit zvýšenou inflací. Čím déle to bude trvat, tím bude náraz horší a o to více se dnešní úspory znehodnotí.

 

6) Evropská unie a globální oteplování

Poslední dva argumenty pojednám naráz, protože mají hodně společného.

Začnu tím, že denně posíláme do EU kolem sta miliónů korun! Když čteme, kolik že EU přispěla na nějakou konkrétní akci, tak už se nepíše, že musíme z našich daní nebo na náš dluh tam nejdříve peníze poslat, abychom je pak pracně dolovali přes různé parazity nazpět. Snad každý člověk pochopí, že je zcela zbytečné, aby dotaci pro čističku ve Zlámané Lhotě měla v rukou EU. Kromě navázaného klientelismu je prostě další stupeň neefektivní, i kdyby tam pracovali andělé.

Další žrout peněz je oteplovací hysterie. Dnes je zcela zřejmé, že s přírodním trendem nehneme ani o stupeň, zato se promrhá spousta peněz na kolikrát protismyslná opatření jako je bionafta, zákaz žárovek, podpora fotovolvatické energetiky nebo blokace jaderných elektráren. Všechno to je jen humbuk, na kterém vyvolení zbohatnou. A podnebí si poběží po svém.

Na závěr je třeba připomenout, jak byrokratický, nepružný a neakceschopný moloch ta EU je. Regulace a sociálmí inženýrství, v němž se EU místo toho vyžívá, nás nespasí. Nakonec už jsme si to v socialismu vyzkoušeli.

Přes veškerou snahu vše regulovat a dekretovat, je svět nyní velmi nestabilní. Ani ta krize se nenechá ošálit a čeká, aby se posílená k nám oknem vrátila.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

7639 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká Lípa

euPortal.cz

Podívejte se na šokující dokument o tom, jak imigrace a multikulturalismus zničily Švédsko...Šéf pražské muslimské obce Leonid Kušnarenko a přítel podporovatele terorismu vyzývá otevřeně muslimy v ČR k ozbrojování! Sám jim prý pomůže získat zbrojní pas…

Eurabia.cz

Důležité upozornění!! Někdo se snaží cenzurovat varování před projevem šéfa Pražské muslimské obce, který vyzval české muslimy k ozbrojováníTakto zneužili tragického vraždění na Novem Zélandě slovenští muslimové ...

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Vyloučení z ODS jako záměr. A v pravý čas úder na Babiše... Známá advokátka předkládá dosud nevídaný scénář kolem Klause junioraMaláčová má problém. Rodiče podepisují tuto petici. A ta raketově narůstá
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění