Návrat ztraceného Špidly

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 12.11.2009 | Rubrika: Politika
Špidla

Vladimír Špidla si pomalu balí kufry. Expředseda politické strany a expremiér se nyní stal exeurokomisařem. Jiří Paroubek by pro něj chtěl jako "odškodnění" trafiku v podobě senátorského křesla.

Nevýrazný šedivý muž, prototyp byrokrata, proslul zejména dvěma okamžiky. Poprvé, když byl vybrán svým předchůdcem v předsednické funkci a na otázku, kde chce ČSSD vzít na své rozhazovačné utrácení podotkl "zdroje jsou", aby o sotva pár měsíců později bývalý ministr financí prohlásil, že "sliby nebyly zasazeny do reálného rámce".

Podruhé na sebe upozornil svým odchodem z postu předsedy strany po totálně prohraných eurovolbách v roce 2004 a svým následným úklidem do Bruselu jako eurokomisaře, když zcela nesmyslně nahradil Pavla Teličku.

Ve svém bruselském angažmá byl stejně neviditelný jako ostatní eurokomisaři. Ačkoliv plnil funkci, která by se dala označit jako evropský ministr, dá se říct, že výsledky jeho práce byly stejně neviditelné jako on sám. Ne, že by se snad nesnažil objevovat na různých akcích a návštěvách spojených s jeho funkcí, ale tak málo práce bylo za ním vidět.

Občas přišel s nějakým nápadem, který se zdál "ujetý" i jinak hodně socialistické Evropě, takže výsledek jeho práce se limitně blíží nule. Pro ČSSD je, zdá se, nepostradatelný. Chápu, že se ho Jiří Paroubek snažil na postu eurokomisaře udržet, ale sotva se dohodne na dosazení někoho jiného, aby hned svůj krok omlouval a bleskově nabízel trafiku?

Pokud by Vladimír Špidla nabídku přijal a skutečně se ve volbách stal senátorem, byl by to pro daný obvod přínos? Vladimír Špidla nedokázal v politice vůbec nic. Ani pozitivního, ani negativního. Zkrátka takový člověk nedokáže ničím zaujmout a už vůbec není vůdčí a výrazný typ, kterým by každý člen Senátu měl být.

Vladimír Špidla je symbolem idealismu, napsal v úterý večer šéf sociálních demokratů v dopise svým straníkům. Ano, je skutečně idealistou, ale zcela odtrženým od reality a takoví lidé by neměli zastávat posty, na kterých mohou svým idealismem uškodit. Tam je zapotřebí lidí s ideou a nohama na zemi. 

Kdy se politici naučí, že konec v jedné funkci neznamená automaticky přechod na funkci jinou? Pokud by byl Vladimír Špidla nějakou významnou osobností, budiž mu to přáno, ale pokud byl do Bruselu uklizen jako přebytečná osoba, pro kterou se jen hledá trafika...

Paroubkova nabídka je pochopitelná a zištná. Tuší, že se blíží čas, kdy i on bude nahrazen někým jiným, tak proč nedat svým kolegům jasný příklad, jak s ním mají poté zacházet? Jako by svým spolustraníkům říkal: "podívejte se, jak zacházím se Špidlou, tak zacházejte v budoucnu stejně i se mnou".

František Matějka se ve svém blogu příznačně ptá, kdo že to Špidla vlastně je. Naše zem o něm prakticky pět let neslyšela. Inu je to socialistický navrátivší se ztracený syn, který přišel o korýtko, a tak je prvotním úkolem jeho kumpánů co nejrychleji mu sehnat jiné. Sice bude menší, vejde se do něj o jednu nulu méně, ale neberte to.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

8614 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Škola se od dětí dožaduje, aby přestaly používat tak bigotní slova jako máma a tátaEU vychovává: Plán na beztabákovou generaci. 10 let jsme vás nechali na pokoji, to se nesmí opakovat. Válečnou rétoriku mají diktátoři rádi. Milióny zavražděných dětí nevadí? Jeden lockdown za druhým. A napořád

Eurabia.cz

Po Pfizeru 8x vyšší pravděpodobnost nákazy jihoafrickou mutacíModerna zas tak účinná není...

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...Hrad bránil Slavii. Zděšení kavárny. A od Zemana teď hřmí podruhé
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění