Tajemství Daniela Landy

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 7.4.2005 | Rubrika: Ostatní

Tajemství, tak se jmenuje nový, v pořadí již druhý muzikál kontroverzního zpěváka a skladatele Daniela Landy. Děj se odehrává ve dvou hlavních rovinách, které se spolu prolínají. Jedná se o příběh mladé lékařky Elišky ze současnosti a milostné drama šlechtického páru z raného středověku, obestřeného legendami o tajemných silách a vlkodlacích.


Daniel Landa – Tajemství

O čem že to je?

Mladá lékařka se právě rozchází se svým přítelem a cítí prázdnotu a povrchnost moderní doby. Její kamarádka se jí snaží „zlepšit náladu“ a pozve ji na svou chatu. Zde jí večer u vína vyloží karty tarot a řekne Elišce o místní legendě. Mladá lékařka si uvědomí, že jde o příběh, jejž slýchávala v dětství a ještě více zpozorní, když se dozví, že děj legendy se odehrál pár minut chůze od chaty. Vydají se společně hned večer na místo zvané „Ďáblův kámen“. Tam Eliška usne - zdá se jí sen o milenecké dvojici z dávnověku, z doby, kdy se postupně začalo prosazovat křesťanství a staří pohanští slovanští bohové měli být zapomenuti. Sen z časů pověstí o démonech a vlkodlacích.


Daniel Landa – Tajemství

Po probuzení zjistí, že její kamarádka je pryč. Začne ji hledat. Zastaví se u souseda, který bude mít v dalším ději osudový význam. Ten Elišku pošle do místního hostince, „Krčmy smrti“, s varováním, že „zdejší kraj je zvláštní a ať si dává pozor“. V krčmě se setká s místními, velice podivnými lidmi, a vyptává se na svou kamarádku. Ujme se jí zdejší opilec Martin, který Elišce vysvětlí, že se zde hraje tajemná hra, jež se pojí s místní legendou a souvisí i s výkladem karet tarot. Při cestě z Krčmy smrti přepadne Elišku podivná skupina přízraků, zachrání ji jen Martinův zásah.


Daniel Landa – Tajemství

Po návratu do chaty se u Elišky zastaví policie a sdělí jí, že její přítel z krčmy byl zavražděn a, co je zvláštní, způsobem, „jakoby ho napadl vlk“. Začnou se dít další zvláštní věci… Více z příběhu neprozradím, protože jinak by to nebylo Tajemství… Snad jen skutečnost, že vše končí vyvrcholením, jež by opravdu nikdo nečekal.


Daniel Landa – Tajemství

Vykonstruované Tajemství versus jasný Krysař

Po zhlédnutí celého představení jsem měl rozporuplné pocity. Sleduji Landovu tvorbu už od jeho prvopočátků a vím, že tento autor snad ani nic špatného napsat neumí. Osobně mi ale připadal celý příběh, například oproti Krysaři, jenž se vyznačoval jasnou linií, příliš překombinovaný. Osobní prožitek, psychologické hledání smyslu života hlavní hrdinky, a vedle toho mysticismus, otázka střetu pohanství a křesťanství v paralelním příběhu, mi přišly až příliš komplikované a vykonstruované. Celkovou ideu a poselství muzikálu to trochu rozmělnilo a zamlžilo. Celá kompozice je navíc vystavěna na častém střídání a prolínání prostředí a času, objevuje se i častá retrospektiva, což může v mysli diváka vyvolat zmatek.


Daniel Landa – Tajemství

Ve srovnání s Krysařem se Tajemství vyznačuje nižším zastoupením zpívaného textu. Hlavním motivem je píseň Čaruj z Landovy desky Neofolk a zaznamenáme zde i motiv z písně Dušičky z autorova Best Of. Osobně mě překvapilo, že zde hlavní melodií nebylo téma z písně Tajemství z desky 9 mm, neboť v případě muzikálu Krysař se jednalo o motiv ze stejnojmenné písně na albu Valčík. Melodie se mi zdály o něco slabší než v Krysařovi, ale je pravda, že se jedná pouze o prvotní dojem. Velké plus pak dávám za živý orchestr.


Daniel Landa – Tajemství

Poznejte i vaše Tajemství...

Ideově Landa tímto dílem ze svého směru nijak nevybočil. Zatímco v Krysařovi se dají nalézt „politicky nekorektní“ motivy, zde se autor nemusí obávat, že jej bude (nejen) kritika nesmyslně obviňovat z antisemitismu, rasismu a bůhví jakých dalších hloupostí. Zde se jedná o navázání na už dřívější autorův zájem o mysticismus a magická mystéria.Vzpomeňme například na píseň Vlkodlaci a Krysař z alba Valčík, Zapalte hranici a ze stejnojmenné desky, Magické oko, Vrána a Slovanská bouře z desky Konec, Hlad z alba Smrtihlav, Obsidián z opusu 9 mm a Čaruj z aktuálního Neofolku. O Landově zálibě v tajemnu nakonec svědčí i to, že se stal zakladatelem řádu „Ordo lumen templi“.


Daniel Landa – Tajemství

Muzikál má kvalitní herecké i pěvecké obsazení. Za všechny jmenujme alespoň Jiřího Langmajera, Michaelu Kuklovou, Martina Dejdara nebo Richarda Tesaříka. Nakonec však musím přiznat, že, ač jsem se k novému dílu Daniela Landy v porovnání s Krysařem vyjádřil relativně kriticky, za vidění určitě stojí. Je to dílo rozhodně originální a autor se v něm nezapře. Ale o tomhle Tajemství už nebudu dále vyprávět, ať ho pozná, ať si jej pozná, každý…


Daniel Landa – Tajemství

8266 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Dnes je NATO paktem, který svou agresivní politikou, prosazovanou zejména americkými prezidenty, destabilizoval v podstatě celý světPutin dal příklad: jak se může Německo a Evropa stát finančně svrchovanými za pomoci zlata. Co má Putin společného s de Gaullem?

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

„Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadliExtremista Konvička nesmí vzdělávat mládež. Už dávno měl být vyhozen, zaznělo od Pavla Šafra
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění