Obličej kolaborace – nahradí Rychetský Biĺaka?

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 30.10.2009 | Rubrika: Politika
EU - totalita

Tento článek jsem chtěl napsat, až Ústavní soud rozhodne, jak po něm žádal říšský velvyslanec. Pak jsem si řekl, že protagonisté by měli vědět předem, jakým symbolem se stanou.

Ani euroskeptici nepochybují, jaký - po alibistickém odročení - vydá soud verdikt. Soudkyně Wagnerová se už před prvním rozhodováním přiznala: „Posuzováním Lisabonské smlouvy, které na nás bylo přeneseno, můžeme teoreticky ovlivňovat celou evropskou politiku. To je jistě velmi těžký úkol a pod tou tíží ramena téměř klesají..." Tím vypověděla o své podjatosti, totiž že podléhá tomu, jaký výsledek očekává EU, místo aby se jí třásla kolena před možností pohřbení suverenity státu, odkázané předky. Nemělo by ji zavazovat nic jiného než Ústava. Evropská politika musí být v této kauze irelevantní.

Korunu tomu nasadil Rychetský, který si sám kauzu mimo řádně stanovené pořadí vybral, a poté se sešel s německým velvyslancem, kdy „bylo diskutováno i nejaktuálnější téma, kterým je přezkum Lisabonské smlouvy. Protože pan velvyslanec je právník, měl zprávy o tom, jak rozhodoval německý ústavní soud a zajímalo ho, jak vypadá přezkum Lisabonské smlouvy v České republice." (Tolik mluvčí ÚS Göttinger). Jestli by se našel jiný Absurdistán, v němž by nebyl Rychetský považován za podjatého, si opravdu nejsem jist. Spíš by musel pod tlakem veřejnosti abdikovat úplně.

Takže ačkoliv je zřejmé, že Lisabonská smlouva suverenitu samostatného státu rozmělňuje, verdikt bude poplatný době. Nejhorší na tom je, že suverenita se neodevzdává jen do rukou EU, která je stále de iure mezinárodní organizací, ale podle Lisabonské smlouvy de facto vekým zemím, které mají příslušné většiny na prosazení své politiky i uvnitř našeho státu bez možnosti blokace.

Nechápu euronadšence, eurofily, eurooptimisty a euronaivy, kteří vycházejí ze dvou báchorek. První je, že v globalizovaném světě nám nic jiného nezbývá. Bývá to podtrženo i ruským strašákem. Stejné kapitulantství však má svou obdobu, kdy za minulého režimu stejně „rozumní" politici omlouvali své kapitulantství dohodami z Jalty a Postupimi. I strašáka analogicky měli, byl to recipročně americký imperialista.

Druhou báchorkou je, že si neumíme vládnout. No to je od kapitulantů tedy velmi „půvabný" argument. Nejdříve udělat všechno pro to, abychom museli akceptovat cizí rozhodnutí a posléze to vydávat za důkaz naší neschopnosti. Ano, za protektorátu nebo za totality jsme si opravdu poradit neuměli. Po „Lisabonu" to bude stejné. Ale těch necelých dvacet let první republiky dokázalo, že vlastní věci bychom nespravovali o nic hůře, než je tomu v cizině. Jinak uvažují právě jen čecháčci, i kdyby se považovali za kosmopolity.

Abych se vrátil k symbolům kolaborace. Takovými ksichty byly pro mou generaci po roce 1968 až dosud Biĺak, Kolder a Indra. Osobně jsem kreslil jako puberťák křídou na zdi šibenice s jejich jmény. Zejména Biĺak byl terčem naší nenávisti. Čo bolo, to bolo. Dnes na tu úlohu svým ksichtem (bez jakýchkoliv narážek na fyziognomii) aspiruje doktor Pavel Rychetský, bývalý komunista, později převlečený za socana, nyní v taláru "nestrannosti", jenž bývalým politikům vůbec nesluší.

Má ještě možnost zachovat si tvář a rozloučit se s ksichtem kolaboranta. Historie neodpouští.

PS Doufám, že ani prezident Klaus si nenasadí Dubčekovu masku zlomeného člověka.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

11510 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Gretenismus dneška: Stačí málo a lze rozvrátit celý svět. Blažené doby, kdy nebyli idioti online. Zdroje na zničení našeho národa jsouMigrant v Německu vzal kojence jako rukojmí, aby zůstal v EU

Eurabia.cz

Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičku

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Omlouvejte dětem stávkové pátky a ještě více učte o zelených tématech. Z dopisu pražského radního školám se některým učitelů dělá nevolnoZločiny státních zastupitelství. Prezident má právo zasáhnout proti nekalostem páchaným v talárech, vzkazuje bouřící opozici ústavní právník
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění