Faktem je, že na právnické fakultě v Plzni vystudovala řádně zcela určitě naprostá většina absolventů, kteří se nyní mohou cítit právem poškozeni současnou aférou. Kvůli ní se na ně teď veřejnost dívá jako na někoho, kdo získal titul podvodem nebo alespoň za podezřelých okolností či že si titul koupil.

Je s podivem, že bývalé vedení pleňských práv vůbec dopustilo takové hazardování se jménem této vysokoškolské instituce, ale pravděpodobně zde bylo cosi silnějšího než čest. Proslýchá se, že někteří posluchači nakonec prakticky vůbec posluchači nebyli už jen z toho důvodu, že dokázali práva vystudovat během dvou prázdninových měsíců.

Vměstnat pět let výuky a přednášek do pouhých dvou měsíců, to už je vskutku umění, a tak se sama nabízí otázka, zda by místo právnického diplomu neměli tito "takéabsolventi" dostat spíše absolutorium z uměleckých předmětů (nebo přemetů?).

Ano, mezi těmito "rychlokvaškami" se nacházejí i studenti, kteří v Plzni školu jen dokončili a neabsolvovali zde celé studium. Přesto jsou i o nemalé části z těchto studentů menší či větší pochybnosti. Snad největší pochybnosti panují u veřejně činných osob a jednou z nich je i expremiér, expředseda a exmašinfíra, nyní úspěšný právník se zálibou v akciových trzích Stanislav Gross.

Když odcházel s ostudou z politiky, psal se rok 2005. Zimní král byl čerstvě dostudovaný právník, což se projevilo zejména tím, že se na webových stránkách ČSSD objevil před jeho jménem titul JUDr. Kde se to naopak absolutně neprojevilo bylo jeho trapně školácké vysvětlování původu peněz na jeho luxusní barrandovský byt s bazénem. Jako právník by měl mít přeci jen trochu inteligentnější a věrohodnější verzi. Zde se Gross projevil jako úplný prosťáček, který si neumí dát dohromady dvě a dvě.

Stanislav Gross přiznává, že nebyl dobrý student a jeho studia trvala o rok déle. Svá studia měl započít v roce 1998, tedy v době, kdy se k moci dostala právě ČSSD. Již dva roky byl ve významné stranické funkci v poslanecké sněmovně (předseda stranického klubu) a následně se dostal do vedení sněmovny.

Když se v době jeho aféry se strýčkem Vikem o jeho osobu zajímali novináři, vyšlo najevo, že jeho práce ve vysokoškolské knihovně chybí. Již si to nepamatuji úplně přesně, ale snad tehdy dokonce zaznělo, že jeho závěrečnou práci vzala povodeň - jako jedinou. Zcela určitě ale tehdy běžely zvěsti o tom, že jeho práce byla slabá, obsahově nedostatečná a prakticky celou ji tvořily jen tiskové zprávy ČSOB.


Čtěte rovněž článek
Grossova práce měla na právech v Plzni zvláštní režim
na
zprávy.idnes.cz

Milan Kindl, který pravděpodobně rozdával diplomy podle podivných pravidel, si po pár letech vzpomíná, jak byla Grossova práce vynikající a dokonce si pamatuje i počet stran. Pokud jde skutečně o takový skvost, tak je zde další záhada. Proč Stanislav Gross odmítl dát svou práci do fakultní knihovny? Vždyť by byla určitě vítaným vzorem pro další posluchače.

Snad proto, že jeho práce tak úžasná není? I další skutečnost v Grossově právnickém vzdělání je mírnou záhadou. Pokud bydlím v Praze, mám zde své časově náročné zaměstnání a přitom mám v Praze denní studium na individuální plán, pravda, učím se hůř a musím ročník opakovat, tak proč jezdím skládat závěrečnou zkoušku někam jinam, kde mě vyučující a zkoušející neznají?

Má to snad znamenat, že si pražští vyučující na Stanislava Grosse zasedli a nechtěli mu jeho práci uznat? Nebo je pravda jinde a Plzeň byla Grossovi doporučena s tím, že na tamější právnické fakultě je složení závěrečné zkoušky snadnější? Pokud by byla Grossova práce tak vynikající, jak tvrdí Milan Kindl, který snad jako jediný tuto práci opravdu viděl, tak proč byl problém, aby Gross svou práci obhájil v Praze?

Každopádně se zdá, že Stanislav Gross se zase řítí do nějakého průšvihu a tentokráte mu žádný nemajetný boháč nepomůže. Mimochodem, není zvláštní, že Stanislav Gross souhlasí s tím, aby byla na jeho práci provedena zkouška experty, že skutečně pochází z oné doby, ale jen pod podmínkou, že se z jeho práce nic na veřejnost nedostane? Možná by se mohlo ukázat, že si svůj titul nezaslouží.