Pro ČSSD dluhy nikdy nebyly problém. Straně nevadilo, že její ministři zatínali historickou sekyru v době vysokého hospodářského růstu, že nevytvářeli rezervy na horší časy třeba tím, že by reformovali některý ze zkostnatělých pilířů "sociálního státu" a vlastně jí naprosto vyhovovalo, že do systému peníze pouze přihazuje, protože to tak bolelo nejméně. Co naplat, že to byly peníze, které si musela půjčit.

Buďme ale objektivní a přiznejme, že to v minulosti nebyli jenom sociální demokraté, kteří ve snaze lacině získat nějaké ty politické bodíky přihodili tu tam, tu onde, ale že například zvýšení rodičovského příspěvku navržené Pavlem Severou, čerstvým přeběhlíkem k "úsporomilné" TOP 09, bylo jak z učebnice populismu a vlezdoprdelkovství českému voliči.

Socialisté se nás snaží dnes a denně přesvědčit, že vlastně žádný problém nemáme a s dluhy, že s těmi už vůbec ne. Prý se zadlužují i ostatní země a my na tom nejsme zdaleka nejhůře. No, já Vám nějak nevím, ale vnímám to jinak.

Nezadlužili jsme se proto, protože jsme sanovali bankovní sektor nebo masivně investovali do infrastruktury, ale proto, protože jsme neměli, dámy prominou, z čeho žrát. Ty země, které se, klidně podobným tempem jako my, zadlužovali z rozumných důvodů, ty na tom v příštích letech budou úplně jinak, ale my, alespoň soudě podle naší ochoty šetřit, pořád stejně, v tom lepším případě.

Poslední políček dnes uštědřila České republice sama Evropská unie, která nás zařadila do koše států s nejhorším stavem veřejných financí. A to buďme rádi, že posuzovali stav po přijetí Janotova balíčku, který, navzdory mediální masáži, není balíčkem úsporným ani náhodou. Posuzovat stav před pár měsíci, museli by nás v Bruselu spláchnout rovnou do odpadu.

Přemýšlím, kolik podobných varování budeme muset dostat, než nám dojde, že šetřit se musí a že škrty a úspory bolí vždy a když ne, tak že o žádné šetření nejde. Přemýšlím, zda to jednou pochopí i sociální demokracie a její voliči a přemýšlím, zda je to vůbec reálné. Je? Není? Co myslíte? 

Napsal Štěpán Binko pro http://www.blog.idnes.cz