Samozřejmě, že hlavní silou, která prosazovala zařazení listiny do českého právního řádu, byla ČSSD. Podepsal ji již bývalý premiér Gross. A při jednání o Lisabonské smlouvě byli sociální demokraté ostře proti tomu, aby česká vláda jednala o výjimce z platnosti této listiny, která obsahuje třeba takové pokrokářské myšlenky, jako právo na bydlení. Když se dnes Paroubek ptá, “kdo za to může” je to stejné, jako kdyby se ptal, kdo může za Grosse, za “pět na stole v českých”, za Pecinu, za Ratha, za krajské vládnutí s komunisty…

V Bruselu žádná česká vláda nejedná sama za sebe, zvláště když jde o tak citlivou záležitost, jakou byla reforma institucí. Nepřipadalo v úvahu, že by hlavní vyjednavač Alexandr Vondra hájil pouze stanovisko ODS. Šlo o složitě vyjednaný konsensus mezi názory všech vládních stran, ODS a prezidenta. Bylo nemyslitelné požadovat opt-out z listiny jako celku - a Paroubek moc dobře ví, proč. Proto se vyjednalo “pouze” ustanovení, které Česku garantuje neprolomitelnost Benešových dekretů.

Kdyby ODS žádala opt-outu, byl by Paroubek první, kdo by ji obvinil, že bourá Evropskou unii. Ostatně udělal to i tak - za to že si vláda dovolila v Lisabonské smlouvě vyjednat posílení role národních parlamentů či možnost přesunu pravomocí z EU zpět na jednotlivé země. Dnes má předseda sociálních demokratů kupodivu obrovské pochopení pro prezidenta, přestože jde přímo proti programu a celé dosavadní politice ČSSD. Škoda, že alespoň desetinu této vůle ke konsensu neprojevil Paroubek dřív, česká politika nemusela být tam, kde je.

Jasně, že Jiří Paroubek se Václava Klause zastává, jen protože se mu to právě hodí. O jeho pokrytectví svědčí i to, že europoslanci ČSSD se na rozdíl od ODS připojili k eurohysterikům, kteří žádají vyřazení českého prezidenta ze hry. Ostatně když byla ČSSD u moci, vyhrožovala prezidentovi, že když si dovoluje mít na evropskou integraci jiný názor, než vláda, porušuje tím ústavu. Také si nebrala servítky, když vůči němu rozpoutala causu Savoy.

Předseda ČSSD nyní neprozřel, pouze předvádí svou známou “pružnost”. Čeho se od Paroubka dočkáme příště? Bude chtít třeba doložit svůj antikomunismus tím, že se přihlásí k Margaret Thatcherové a Ronaldu Reaganovi?

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz