Pecina si vzal do hlavy, že je potřeba rozbít eGovernment. To je sice naprosto neideologický projekt, jehož cílem je ulehčit lidem jednání s úřady. Bohužel, je však spojen s ODS. A zatímco ČSSD za své vlády přivedla projekt internet do škol ke kolosální ostudě a korupci, Czech Point funguje.

Dneska už nemusíte stát dlouhé hodiny ve frontě na rejstříku trestů, pak na katastrálním úřadě, na obchodním rejstříku, registru řidičů atd. Nemusíte nikam daleko jezdit. Všechno máte v místě bydliště a výpis dostanete za pět minut. eGovernment také znamená elektronickou komunikaci s úřady přímo z domácího počítače. A v neposlední řadě vnáší konečně světlo do veřejné správy, jejichž práci a rozhodnutí může každý kontrolovat přes internet.

Když se ustavovala Fischerova vláda, dohodlo se, že eGovernment bude pokračovat. Bez ohledu na to, že ministra z ODS vystřídal ministr za ČSSD. Protože je to projekt pro lidi, ne pro politiky. Jenomže Pecina ten projekt sabotuje. Nejprve mu seškrtal rozpočet na desetinu (!). Nakonec z něj vyhodil člověka, který ho od počátku vypiplával.

Chápu, že Pecinovi nejde zprůhledňování státní správy pod nos. Co také čekat od člověka, který se jako šéf antimonopolního úřadu soukromě sešel s byznysmenem Babišem, o němž právě rozhodoval? Chápu, že ministr vnitra, který nazve mladé lidi vyjadřující svůj názor nacisty, nemá pro moderní způsoby komunikace pochopení. Chápu, že muž, který řídí policii a přitom přemlouvá oběť trestného činu, aby stáhla trestní oznámení, protože to není “politicky vhodné”, nemá vůbec zájem na tom, aby úřadům bylo vidět pod pokličku. Chápu, že takovému muži se nehodí dodržovat nadstranický, úřednický charakter Fischerovy vlády.

Tohle všechno chápu. Ostatně Pecina je ve vládě za ČSSD. Za stranu, která v lidech účelově probouzí závist a nenávist a řídí se heslem: pomstít se a škodit. Za stranu, jejíž předseda by se spojil i s Marťany, aby se dostal zase k moci. Jejíž předseda nedrží žádné slovo, které dá a pokud se mu to právě hodí, otočí na obrtlíku. Jejíž předseda se bál jít do voleb, zmařil je a teď chce skrytě, aniž by nesl odpovědnost a i když prohrál poslední volby, vládnout skrze Fischerovu vládu. Ano, to všechno chápu, znám ČSSD a Jiřího Paroubka dost dobře. Jenom jedno nechápu. Proč bychom si to my ostatní měli nechat líbit.

Napsala Lucie Talmanová pro http://www.blog.idnes.cz