Hejtmanissimus Rath počítal původně s tím, že celá akce jízdného zdarma, kterou slíbil v předvolební kampani, vyjde na nějakých padesát milionu a třicet tisíc žákovských jízdenek. Jenže dej lidem šanci mít něco "zadarmo" a utrhají ti ruce.

Počet žákovských jízdenek překročil původní limit o více než třetinu a už teď kraj musí počítat s tím, že za jízdné zaplatí zhruba o polovinu více. Pokud by to platil David Rath ze svého nebo ze stranického, nedalo by se nic namítat. Ke splnění jeho populistického slibu jsou ale využívány veřejné finance, a tak se na platbách za žákovské jízdné podílejí všichni. Přesně podle známého pravidla "nechci slevu zadarmo".

Pro příští rok počítá Středočeský kraj s náklady na žákovské jízdné ve výši až čtvrt miliardy. Zcela zákonitě budou tyto finance chybět jinde. Až donedávna nikomu nevadilo, že musí platit za své ratolesti jízdné. Paradoxem je, že socialisté, kteří mají plná ústa chudých poskytují slevu úplně všem, takže ti chudí svými daněmi přispívají na jízdenku i těm bohatým. Jenže to si z obyvatel Středočeského kraje uvědomí málokdo.

Většina lidí vidí nějakou službu zdarma, tak se jí snaží využít, i když si ji zaplatí jinou cestou a formou. Třeba stavem silnic, které připomínají daleko více ementál než vozovku. Ale hejtman Rath je ten hodný, který dává lidem peníze zadarmo...

Středočeský kraj se přitom musí vyrovnat s propadem financí. Kvůli krizi a daňovému výpadku přišel kraj o miliardu korun. V této situaci by každý rozumný hospodář zrušil zbytečné výdaje a těmi žákovské jízdné bezesporu je. Aby toho nebylo málo, Rath si udělal billboardovou reklamu na žákovské jízdné, jak jinak, z veřejných financí.

S dalšími desetimiliony je nutno počítat na pokračující proplácení zdravotnických poplatků, od kterého david Rath neupustil ani poté, co mu to dvakrát soud předběžně zakázal a Vrchní soud tento zákaz posvětil.

David Rath obě předběžná rozhodnutí soudu ignoroval, poprvé zveřejnil telefonní číslo na soudkyni, podruhé ji zažaloval pro podjatost. Odvolání kraje a krajských nemocnic řešil právě Vrchní soud, který dal za pravdu soudu nižší instance a zakázal jakoukoli formu zvýhodňování pacientů v krajských lékárnách a nemocnicích.

Kraj tají, za koho poplatky uhradil. Dokonce k tomu mnohdy ani nemá doklady. Opoziční ODS chce na kraj poslat ministerskou kontrolu. Krajský zastupitel za ODS Raduan Nwelati tvrdí: "U jednoho pacienta bylo jen jméno a bydliště Ukrajina. Takové seznamy bych dokázal napsat přes noc." Podle Nwelatiho, který jakožto lékař směl nahlédnout do seznamu obdarovaných je soupis zmatený a možná se v něm vyskytují fiktivní pacienti. Je-li to pravda, pak možná někdo v tichosti tuneluje krajské finance.

David Rath i v době krize nesmyslně vyhazuje peníze oknem, přičemž viní svého předchůdce ze zadlužení kraje. Bývalému hejtmanovi Bendlovi vyčítá Královský průvod, ale že on sám vyhazuje desítky až stovky milionů jen proto, aby se ukázal hezkým, mu nevadí.

Mimochodem, jak dopadl Rathův slib, že jeden ze svých platů rozdá potřebným? Nakonec se to smrsklo na jeden plat za půl roku a jen do padesáti tisíc. Možná, že je něco jiného rozdávat z veřejného a něco jiného ze svého.

Styl Rathova vládnutí zapříčinil vznik občanského sdružení "Kraj bez Ratha" a petice za jeho odvolání. "Ať si každý dělá, co považuje za správné. Když je baví bojovat s Rathem, ať si pro mě za mě bojují," okomentoval občanskou aktivitu hejtman Rath, jist si svou pozicí.

Myslím, že nebudu daleko od pravdy, pokud si myslím, že občanům Středočeského kraje došlo, jakou volbu udělali a upřímně se toho děsí. Bohužel, mezi naším lidem je nemálo lidí, kteří vidí jen to, že něco dostávají zadarmo a nezajímá je, že své "zadarmo" si zaplatí ve dvojnásobné výši.

Přesto se domnívám, že těch rozumných je víc a v dalších krajských volbách pošlou současného hejtmanissima Ratha někam. Třeba do Hostivice.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz