Rozhovor se bude vysílat zítra navečer, ale Frekvence 1 jej poskytla MF Dnes s předstihem. Nevím, zda je to standardní postup poskytovat někomu ještě neodvysílané rozhovory a zda to čirou náhodou nekoliduje minimálně s nějakým etickým rámcem.

David Vodrážka, místopředseda ODS v tomto rozhovoru zveřejňuje plán, jak chce jeho strana získat zpět zbytečně vynaložené peníze za předvolební kampaň k předčasným volbám, které se konat nebudou.

"Chceme od státu nahradit milionové škody, které nám vznikly kvůli předvolební kampani. Jako první místopředseda nemůžu přijít před členy strany, říci, že jsme vyhodili tolik a tolik milionů z okna a že jedeme dál," říká jeden z místopředsedů ODS.

Zapomíná ale na jednu dost podstatnou věc. Za to, že se předčasné volby konat nebudou nemůže Ústavní soud, který jen chránil Ústavu a trvá na jejím dodržování. Pokud si někdo dělá z Ústavy trhací kalendář, tak doslova pohrdá prvním zákonem naší země.

Vina leží přímo na politicích, kteří nerespektovali Ústavu, ač ta jim nabízí několik variant uskutečnění předčasných voleb. David Vodrážka si tedy představuje, že politická strana zažaluje stát de facto za šlendrián svůj i dalších parlamentních politických stran a bude chtít, aby její pochybení zaplatili občané prostřednictvím státních financí. Hezké.

Chápu, že stranám musí zbytečně vynaložené peníze ležet hodně hluboko v žaludku. Investovaly do kampaně desítky, v případě dvou nejsilnějších stran pravděpodobně i stovky milionů, ale proč by měli jejich vlastní pochybení platit občané?
 

 

Čtěte také článek
Ať nám zbytečnou kampaň zaplatí občané, dožaduje se ODS
na zpravy.idnes.cz 


Pro Lidový dům je prý tato snaha sympatická, ale k žalobě se nepřipojí. Asi si v Hybernské spočítali, že takováto žaloba má pramalou šanci na úspěch a že pokud by se začal lámat chleba a soud začal zjišťovat viníka zrušení předčasných voleb, s velkou pravděpodobností by ho hledal právě na této adrese.

Šéf socialistů si doslova vydupal termín předčasných voleb když předtím nesmyslně shodil vládu a utekl od zodpovědnosti jako malý uličník. I tak měli poslanci pět měsíců na to, aby volby připravili zákonnou cestou.

Byl to znovu první socialista, který si prosadil svou neústupností takový postup, který byl shledán nezákonným a protiústavním. Místo toho, aby politici sklopili uši a udělali vše řádně, opět se začaly vymýšlet nějaké obezličky a předseda socialistů ihned začal napadat Ústavní soud.

Když opět bylo po jeho, tak čtyři hodiny před parlamentní schůzí a aktem samorozpuštění vzal zpátečku a de facto tím předčasné volby zrušil aby vzápětí začal křičet, že mu Ústavní soud ukradl volební vítězství.

Nevidím jediný důvod, proč by měli občané politickým stranám platit zbytečnou kampaň. Občané byli jen nucenými diváky pokleslé show, kdy se politici nedokázali vyrovnat s tím, že jejich protiústavní rozhodnutí bylo zrušeno. I pro politické strany je na místě rčení, že za chyby se platí. Odvedli jste špatnou práci a vyhodili peníze oknem? Vaše chyba.

David Vodrážka by měl svůj postoj přehodnotit. Bude-li trvat na žalobě vůči státu a "zmařeným investicím", pak vystavuje svou stranu riziku ztráty přízně u voličů. To by si mělo uvědomit celé vedení ODS a Vodrážkův plán zarazit. Mimochodem, proč chce ODS žalovat stát a ne přímého viníka?

Dodatek: Předseda ODS Topolánek novinářům řekl, že ODS nic takového neudělá a jménem strany se od Vodrážkova nápadu distancoval. Na dotaz jak tedy chápe slova svého místopředsedy zareagoval podrážděně: "Prostě říkám, že to ODS neudělá! To byste příště mohli citovat blba z Horní Dolní a vydávat jeho slova za názor ODS."