Po skončení debaty jsem si schválně přepnul na německou stanici ZDF, kde probíhala rovněž převolební debata politiků. A byl to pořádný rozdíl. Racionální debata, jiskřivý humor a decentní špičkování. Bez urážek, bez osobních výpadů a přisprostlých invektiv, které se v české vrcholné politice zabydlely, jako kuna v kurníku. Co mne v besedě ještě překvapilo, byla dokonalá zabedněnost moderátora Moravce, nesoucí se v intencích bulvárních výkřiků. Panem Moravce cloumaly emoce a nebyl schopen pochopit ani základní ekonomické zákony.

Proč? Hlavní téma debaty byl rozpočet a názory jednotlivých lídrů stran na jeho podobu. Paroubek i Filip znovu zopakovali, že rozpočet v navrhované podobě nepodpoří. Je to jasné. Přece nemohou podpořit opatření, která jsou v přímém rozporu s jejich programem. Na rozdíl od ODS, která svůj program zásadně neplnila. Cožpak už si nikdo nevzpomíná na Smlouvu s voliči, kterou ODS uzavřela před volbami? Co z ni splnila? Téměř nic. Naopak, v řadě opatření a zákonů šla vyloženě proti svému programu.

Pan Moravec ne a ne pochopit základní ekonomickou poučku. A to tu, že pokud nechceme snížit životní úroveň milionů lidí v této zemi, musíme zvýšit příjmy do státní pokladny. A to ne na úkor občanů, ale řadou ekonomických opatření. Kdysi jsem vystudoval ekonomii a proto mi tento postup připadá zcela normální. Moravec mlel stále svoji písničku o snižování výdajů a správnosti položek Janotova balíčku. Vůbec nechtěl slyšet o opatřeních na zvýšení příjmů. Samozřejmě, že  s tím jde ruku v ruce i o snížení výdajů státního aparátu, ministerstva obrany a dalších ministerstev, kde přebujelá admninistrativa slaví hody.

Je normální, že máme státní aparát téměř o polovinu větší, než za federálního uspořádání státu, kdy k nám patřilo ještě Slovensko? Nemělo by to být náhodou naopak? Navyšování aparátu probíhá kontinuálně již od zrodu České republiky a mají jej na svědomí všechny dosavadní vlády, jak pravicové, tak levicové. Je logické, že než sáhnu na životní úroveň obyvatel, snažím se hledat, kde vzít peníze, abych to nemusel dělat. A touto cestou Janotův balíček vůbec nejde. Ten počítá převážně se snížením mandatorních výdajů, ale státní aparát podivuhodně hájí. Přitom jen tam lze získat nejméně 30 miliard korun.  Je jasné, že škrtat se bude muset. Ale jde o to, zda si na své příjmy dovolí sáhnout například i poslanci? Ono je jednoduché škrtnout sociální dávky. To přece nebolí.  Ale stejně jednoduché by bylo snížit výdaje obou sněmoven a celé vlády. Ale to už by bolelo, což?

Ať už byly důvody Paroubkova kroku, kterým nepodpořil předčasné volby jakékoliv, byl to podle mne jediný možný krok správným směrem. Můžeme za tím vidět vypočítavost, nedostatek financí ve stranické pokladně, ale podíváme-li se na výsledek tohoto kroku racionálně, Paroubek ušetřil tomtuto státu další miliony, které by vyletěly komínem a další blamáž, protože hrozba nového napadení předčasných voleb ústavním soudem byla velmi reálná. Ostatně poslanec Raninec podání své stížnosti proti rozhodnutí sněmovny, veřejně avízoval předem a řada právníků mu dávala šanci na úspěch. Postoj sněmovny mi v tomto případě připomínal ono švejkovské „zabili jste mi strejčka, tady máte přes držku“! Za každou cenu ukázat, kdo je tady pánem

Proto mne překvapuje i amatérismus a emotivní zběsilost kolegů novinářů, kteří Paroubkův krok označili jako podraz, atentát, veletoč, nezodpovědnost a podobně. Jakýpak podraz? Jestliže ČSSD dospěla k názoru, že předčasné volby jsou pro ni i pro tento stát nevýhodné, měla plné právo zbytečnou předvolební kampaň utnout. Jistě, bylo to určitým způsobem vypočítavé, ale každému z nás to ušetří nemalé peníze. Rozhodně zde nehájím Jiřího Paroubka jako politika a osobnost. Jen mi postup ČSSD poprvé po dlouhé době připadá rozumný.

Ale abych pochválil i druhou stranu. Mirek Topolánek poprvé splnil to co slíbil a hrdě opustil sněmovnu. Nebudeme si nic namlouvat, atmosféra v tomto zákonodárném sboru bude o mnoho klidnější a nejspíše i slušnější. Teď už mi chybí jen stejný krok od Jiřího Paroubka. Je to jen a jen jeho osoba, která ČSSD škodí. Ostatně už jsem o tom ve svém blogu několikrát psal. Svoji neomalenost předvedl ve včerejší besedě u V. Moravce několikrát svým přihroublým brbláním a výpady na adresu Mirka Topolánka. Ten se ohradil stejně ostře, jak už to má ve zvyku, a byla z toho ona hádka dvou nevychovaných hajzlíků z titulku mého blogu.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz