Měl to být další socialistický trumf do voleb. Olga Zubová, politická "lehká děva", přebíhající po trase ČSSD - SZ - DSZ - ČSSD. Kam přišla, tam škodila, rozvracela, aby se vydala za lepším, nejlépe s vidinou důležitého postu.

V ČSSD ji pšenka nekvetla, a tak poté, co totálně rozvrátila místní organizaci oranžových přebíhá k Zeleným. A vida, tam se jí zadařilo. Stala se poslankyní za stranu, která proslula tím, že snad každý trochu významnější člen měl politickou funkci. Na šest poslanců obsadila SZ čtyři vládní místa.

Jenže to zřejmě bylo Olze Zubové málo, a tak po sporech kolem prezidentské volby začala rebelovat a rozvracet Zelené. Založila si svou vlastní stranu přidáním písmenka D na začátek, pomohla socialistům svrhnout vládu a těšila se, jak bude opět sedět v nějaké významné sesli.

Trička jsou slabostí ZubovéEurovolby musely být fackou. Totální propad přes megalomanskou kampaň ale Olgu Zubovou neodradil. A tak honem poohlédnout se po nějakém strategickém partnerovi, nejlépe takovém, který ji zajistí místo v parlamentu. Zelení jsou v rozvalu a vracet se by znamenalo totální potupu a konec, protože Zelení by ji na kandidátku už nedali.

Malé strany také nepřipadají v úvahu, takže jedině ty dvě velké a silné. Za ODS jít nemohla, když její vládu svrhla, a tak vrhla. Se a do náruče ČSSD. Prý aby dodala oranžovým zelený nádech. Pražská organizace ji radostně adoptovala a dosadila na volitelné místo. I billboardy s Hulínským v tandemu se objevily.

Samozřejmě to nebylo zadarmo. Za Olgou Zubovou stál mediální podnikatel Jaromír Soukup, který přispěl na její kampaň mnoha miliony. Dokonce se mluvilo o tom, že ČSSD jde spíše o Soukupovy miliony než o Olgu Zubovou. Ta je prý jen jakousi protislužbou. Sám Jaromír Soukup měl údajně postupně dodat socialistům asi dvacet milionů.

ČSSD dokonce přichystala pro Jaromíra Soukupa odměnu, když si oranžoví hejtmané odsouhlasili společnou reklamní kampaň pro turisty, bratru za 180 milionů korun. Do finále postoupily dvě firmy. Jedna z nich byla Soukupova Médea. Vše by pochopitelně bylo papírově v pořádku, ale zrovna tak by bylo všem jasné, že jde o klientelismus.

Jenže Jaromír Soukup ucukl. Olga Zubová ho prý svými aktivitami zklamala a už nedostane na kampaň ani vindru, natož zlámanou grešli. Z bohaté nevěsty je rázem chudá nevěstka, o kterou ztrácí ČSSD zájem. Volební manažer Tvrdík už dal od Zubové ruce pryč a vše přehrál na pražského lídra Hulínského.

A zda bude v ČSSD o Olgu Zubovou zájem i bez toho, aniž by za ní stály miliony Jaromíra Soukupa? Toť otázka hodná Shakespeara. Vzhledem k tomu, že volby jsou minimálně o měsíc posunuty, může se hýbat i s lidmi na kandidátkách.

Olga Zubová vnesla do řad socialistů velkou nevoli, když kvůli ní, přesněji řečeno za ní stojícím milionům, byli odsunuti na kandidátce lidé, kteří pro svou stranu pracují dlouhá léta. Je možné, a řekl bych že i hodně pravděpodobné, že Olga Zubová o své místo na kandidátce přijde, popřípadě bude odsunuta do nevolitelných pozic.

Pro ČSSD není nevyzpytatelná a věčně rozvracející Olga Zubová přínosem. Tím byly Soukupovy miliony. Hází-li sám Soukup Zubovou přes palubu, nemá ČSSD důvod neudělat totéž, obzvláště, pokud si bude chtít Soukupa naklonit. O Zubovou bez milionů nestojí nikdo.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz