Socialisté spočítali, že jejich program na straně výdajů reprezentuje navýšení o 18 miliard korun a na první pohled zajímavou kalkulací "dokazují", že je to zcela v pořádku, protože příjmy jsou schopni navýšit o celých 35,5 miliardy. Suma sumárum, údajně budeme v plusu nějakých 17,5 miliardy, což v době krize zní samozřejmě velmi dobře.

Ponechme teď stranou, nakolik je vůbec reálné počítat s nějakým zvýšeným výběrem daní z příjmů, protože v době krize bude nejspíše platit, že kde nic není, ani smrt nebere a firmám zápasících s krizí, navíc bez zisku, bude nejspíše šuma fuk, jak vysoké ty sazby budou, ale pojďme se podívat na jednu, z mého pohledu legrační, plánovanou příjmovou položku českých socialistů.

Na straně příjmů totiž figuruje položka "Mimořádné dividendy ČEZ v době krize" a to hned v řádu 15 miliard korun, kterou když jsem spatřil, smíchy jsem se málem potrhal. Aby stát mohl inkasovat takto vysokou dividendu, musel by ČEZ mimořádně vyplatit skoro 21,5 miliardy, z čehož je jasné, že ostatní akcionáři rázem inkasují rovných 6,5 miliardy do svých kapes a budou mít tedy důvod, být "navrhovateli" náležitě vděčni. 

V souvislosti s tím mě napadá několik otázek:

  • Opravdu je nutné tuto mimořádnou dividendu vyplácet a nenašel by se jiný a vhodnější způsob, jak ze "sociálních a krizových" důvodů snížit ČEZu zisk tak, aby z toho profitovaly výhradně české domácnosti a v ČR působící firmy, když už?
  • Pokud jiný způsob není, nebylo by lepší těch 15 miliard korun v rozpočtu nechat a neutrácet je? Vždyť nejsme ani Německo ani Británie a s naším brutálně deficitním rozpočtem (sázím na 350 mld.) , slušným a nespláceným státním dluhem a v brzkém horizontu pravděpodobně i problematickou platební bilancí (návrh na zvýšení DPH smrdí podezřením, že stát už prostě nemá "love") nám za chvíli nikdo nepůjčí a moc bych za to nedal, že poradci MMF už pro naši ekonomiku připravují ozdravné kroky, které ale budou bolet daleko více, než kdybychom těch 15 miliard zrovna teď "neprožrali".
  • Už se v ČEZu ví, s kým pojedou příští rok jeho šéfové a napojení lolobbyisté na jachty, komu a jak tím poděkují? Za co se bude děkovat je teď už jasné, doufám, ledaže by nás čekala ještě "větší řacha", ale na to teď raději nemyslet.
     
  • A co křišťálově čistý Standa, že on také nějaké akcie ČEZu?

Abych byl upřímný, tak začínám být k ekonomickému vývoji naší země značně skeptický. Když jsem viděl zoufale blekotajícího Mirka Topolánka, jak se vyjadřoval k Janotovým návrhům, bylo mi jasné, že se opravdu řítíme do průseru. Šetřit se nikomu nechce a tak se pomalu smiřuji s tím, že to za nás udělá někdo jiný a že jedinou relevantní otázkou je, kdy se tak stane.

Škoda, docela jsem nám věřil, že to "dáme", ale ukazuje se, že nikoli. Naši věčně nenažraní a mlaskající politici nevidí za horizont blížících se voleb a boj o korýtka jim je přednější, než budoucnost této země. Jestli jste v minulosti někdo pochyboval, že o ČSSD a ODS platilo, že jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, tak teď už nepochybujte, teď už je to vážně zbytečné.

Napsal Štěpán Binko pro http://www.blog.idnes.cz