Mýty saxofonisty Greenspana

Autor: Lukáš Kovanda | Publikováno: 25.3.2005 | Rubrika: Ekonomika
Greenspan

Alan Greenspan letos načal svůj poslední rok v roli nejmocnějšího finančníka planety. V lednu 2006 vyprší jeho závěrečné funkční období v čele Fedu – americké centrální banky. Čilý sedmdesátník s obstojně prořídlou „hřívou“, obratný politický hráč, stoupenec objektivistické filozofie „osvíceného sobectví“ Ayn Randové a ekonom s geniálně počtářským mozkem, zřejmě zamíří do zaslouženého důchodu. Budou jej při jeho oblíbeném vyhrávání na saxofon pronásledovat noční můry jako připomínky omylů, jichž se během téměř dvacetiletého působení na postu šéfa banky, která umí zkrotit i rozpumpovat dolar, měnu nejtvrdší z tvrdých, dopustil? Asi sotva, v USA je veleben jednou jako kouzelný dědeček, jenž má na svědomí hospodářský boom devadesátých let, podruhé je vzýván do nebes svým nekompromisním bojem proti inflaci, již podle ctitelů poslal téměř nadobro k ledu, a do třetice jej fanoušci milují coby nenahraditelného „boha“.

„Pokud někdo řekne, že mi zcela rozumí a jasně pochopil, co jsem prohlásil, určitě mě nepochopil,“ konstatoval kdysi s málem ďábelským úsměvem na rtech. Tu hru, kdy obchodníci, politici i burzy na celém světě bez dechu čekají na jeho pouhé ukýchnutí, na každičké slůvko, jež může naznačit třeba budoucí výši úrokových sazeb – tedy to, jak drahý bude dolar -, prostě miluje. Hraje ji tak obratně, že je opředen řadou mýtů a zahalen v plejádě oslavných soudů. Pojďme hrdinu sesadit z nebeských výšin.

Mýtus první: Greenspan je odpovědný za americký boom v devadesátých letech.

Je to pravda, ale pouze částečně.

V poslední dekádě druhého tisíciletí prožily Spojené státy neobyčejnou éru rozkvětu, doprovázenou nízkou nezaměstnaností a dlouhým obdobím růstu. Greenspanova role v tomto úspěšném příběhu je nepochybně důležitá, a to v oblasti monetární politiky, avšak boom nastartoval prezident Clinton svým důrazem na fiskální disciplínu. Za vlády demokratické administrativy se dařilo snižovat rozpočtový deficit každým rokem a na přelomu tisíciletí se americká pokladna ocitla na několik let v přebytku.

K dobru přispěl ještě jeden podstatný faktor, na nějž Greenspanův fanklub zapomíná – vlna korporátních restruktulizací a technologických změn, jež sice vyústily v internetovou horečku roku 2000, ale které byly po celá devadesátá léta hnacím motorem růstu.

Rozpuk clintonovské Ameriky nebyl dílem jednoho bankéře, ani jedné monetární politiky.

Mýtus druhý: Greenspan porazil americkou inflaci.

Není to pravda.

Oslavným chorálům pro hrdinné bojovníky proti vzestupu cenové hladiny – inflaci, by měl naslouchat spíše Paul Volcker, Greenspanův předchůdce v čele banky. Ten od roku 1979, v němž do úřadu nastoupil, až do léta 1987, kdy předal žezlo Greenspanovi, redukoval roční míru inflace z nebezpečných dvanácti procent na mnohem přívětivější čtyři procenta. Za Greenspanovy vlády inflace dále zpomalila na 2,5 procenta ročně, avšak Paul Volcker má na svědomí 80 procent inflačního sestupu, zatímco jeho nástupce ten dvacetiprocentní zbytek. Greenspan nebyl neúspěšný, ale často tancoval na hraně a jeho honba za nízkou inflací přinášela komplikace. Bankéřova koketérie s deflací – celkovým poklesem cenové hladiny –, daná jeho choutkou v extrémním snižování klíčových úrokových měr i během období rapidního ekonomického růstu, byla jednou z nepřehlédnutelných „sudiček“, jež koncem devadesátých let stály u kolébky destabilizující technologické bubliny. Euforie trhů, nezbržděná Greenspanem, vedla k takové míře spekulativní „nenažranosti“, jakou burzy nepamatovaly od dvacátých let, která skončila ještě daleko bolestivějším splasknutím.

Greenspan tedy růst cenové hladiny nesmazal a ještě proti němu používal přehnaně silné zbraně; vyháněl inflačního čerta deflačním ďáblem.

Mýtus třetí: Greenspan je nenahraditelný.

Není to pravda.

Američtí centrální bankéři sdílejí svoji funkci často poměrně dlouho, platí to i pro Greenspana, jenž je druhou nejdéle sloužící hlavou Fedu od jeho založení v roce 1914. Veřejnost si prostě „zvykne“.

„Washington se obává, že Alan Greenspan vidí sebe sama jako nového Paula Volckera a to může vážně poškodit americkou ekonomiku,“ napsal v roce 1988 Paul Glastris do časopisu Washington Monthly. Přesně v tomto stylu se bude pravděpodobně pojednávat i o Greenspanově nástupci.

Ačkoliv je šéf Fedu bezesporu velmi mocný, není nenahraditelný. Ekonomika je složitým vztahem trhů, spotřebitelů, firem či politiků a jeden jediný člověk celkový trend nezvrátí. Navíc, jakékoliv střídání stráží v čele Fedu se v jeho už téměř stoleté historii obešlo bez viditelných hospodářských otřesů.

Mýty jsou od toho, aby byly dříve či později vymýceny. Ač nebyl neomylným „bohem“, mnohem dále měl Greenspan k prachsprostému leštiči klik washingtonských zasedaček.

Psáno pro časopis 51pro.

26563 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČlánky autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění