Ačkoliv ještě vyšetřování není u konce a stále není jasné, zda a vůbec budou útočníci za napadení nějak potrestáni vešlo ve všeobecnou známost pár zajímavých faktůa tvrzení.

Vejce není kámen to je naprosto neoddiskutovatelné. Pokud by útočníci házeli po Topolánkovi vajíčky, zcela určitě by to média tolik nezaměstnalo, i když je to stejně hloupé jako vejcobití Paroubka. Vaječné hody, stejně jako vrhy rajčaty jsou určitým vyjádřením nesouhlasu s politikou dané osoby.

Něco jiného ale je, pokud se po někom začnou házet kameny, které obvykle bývají o něco tvrdší než lidská tělesná schránka. Sami útočníci tvrdí, že házeli jen vejce. Mluvčí břeclavské policie ale naopak tuto eventualitu zcela vyloučila a potvrdila, že létaly kameny.

Co je na útoku zarážející je skutečnost, že útočníci přijeli na Moravu z Prahy. Nešlo tedy o nějakou impulzivní akci, ale o předem promyšlený čin. Tah s přihlášením se na policii a přiznání se k házení vajec je snahou vyhnout se případnému trestnímu stíhání. Za vejce by mohli útočníci dostat pokutu, ale za kameny...

Logicky tedy měl někdo zájem na tom, aby byl Mirek Topolánek napaden, jinak by stěží čtveřice mužů absolvovala čtyř set kilometrový výlet sama o sobě. Sami útočníci prozradili, že to mělo být na objednávku a jeden z nich tajemně dodal, že zadavatel by mohl být z Topolánkova týmu.

ODS se zcela pochopitelně distancovala a upřímně řečeno, tohle by neudělal jen politický sebevrah. Nedokážu si představit, že by kterákoli politická strana zorganizovala takové divadlo a ještě by si takovou zakázku zařizovala člověkem z volebního týmu. To by byl krok naprosto sebezničující a především neskutečně stupidní.

Mezitím se provalilo, že jeden z útočníků dělal ochranku na pohřbu zastřeleného mladšího Kočky. Kočkova rodina se od tohoto člověka rovněž distancuje, avšak na druhou stranu představa, že by na pohřbu, který svou monstrózností ze všeho nejvíc připomínal pohřeb významné mafiánské "ctihodné společnosti", figurovaly jako ochranka naprosto neznámé osoby, které tam jen tak bůh ví odkud a bůh ví od koho přišly je více než úsměvná. Spíše kromě najaté ochranky byli ještě angažováni Kočkovi lidé.

Létaly tedy kameny od Kočkových lidí, potažmo od ČSSD? Důkazy nejsou, snad jen indicie ukazují na tento směr. Stačí si vzpomenout, který že to politik vizionářsky prohlásil: "Dnes jsou to vejce, zítrta to budou kameny". Pokud se ukáže, že za kamenným útokem je nějaká politická strana, mělo by to znamenat pro tuto stranu politickou smrt, ať už by za tím byla jakákoli strana.

Obávám se, že policie buď nic nevyšetří, zamete se to pod stůl a odbyde se to pokutou vrhačům nebo se vše jednoduše ututlá. Je přeci před volbami a žádná strana si nemůže dovolit takový skandál, který by jí zlomil vaz. Policie bude možná na zamlžení ochotně spolupracovat, vždyť je přeci žádoucí být s politiky zadobře, obzvláště s těmi, kteří mají šanci vyhrát volby.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz