Letní měsíce bývají označovány jako okurková sezóna. Čas dovolených, odpočinku, letních slunění a pláží přispívá k tomu, že se novináři často chytají témat, které by za běžných okolností zcela zapadly a snaží se z nich vytvořit sólokapra. Občas se podaří chytit skutečného macka, jindy je to vaření z vody.

Existuje krásné označení - pseudoaféry - s oblibou ho používá předseda ČSSD při vysvětlování problému uvnitř jeho strany. Pokud se objeví nějaká aféra u jeho hlavního ideového soupeře, tu okamžitě vyzývá jeho předsedu k rezignaci, odchodu z politiky a chození kanály. Přesně podle zásad "když dva dělají totéž není to totéž".

Bývalý šéf rozvědky Randák donesl do redakce MF Dnes desítky fotografií expremiéra Mirka Topolánka na jeho dovolené, kterou trávil v luxusní vile v Toskánsku. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by dovolenou nezařizoval démon Dalík a pokud by se expremiér nesešel se šéfem ČEZ a lobbisty. A ejhle, aféra je na světě.

A že se na fotkách vyskytuje i socialistický exministr Urban? Nešťastná náhoda, on to vůbec nevěděl a omluvil se národu s tím, jak lituje, že vůbec pozvání na dovolenou přijal. Sláva, Urban je očištěn a tak hurá na Topolánka.

Co si to vůbec Topolánek dovolil jet na dovolenou a utratit za ní sto tisíc korun a navíc se ještě setkat s Romanem, Johanesem a Řebíčkem? Samozřejmě Mirka Topolánka neobhajuji, považuji jeho dovolenou s výše jmenovanými osobami v předvolebním čase za neomluvitelnou chybu, neřku-li, za pitomost prvního řádu. Jenže, a není to neobvyklé, co když je šéf ČEZu jeho přítelem? Mají snad dva lidé zapomenout na své přátelství a nesmí se setkat na dovolené?

A vůbec, platil si to Topolánek anebo mu to zaplatil ČEZ? Když Marek Dalík zveřejnil smlouvu, hned se vyskytly pochybnosti - je to psané divnou angličtinou, jako by to někdo narychlo překládal, podpis je také divný a neodpovídá sedm let starému podpisu téže osoby, hned jsou oslovováni grafologové a nikoho nenapadne zeptat se osoby, jejíž podpis se skví pod smlouvou, zda je pravý.

I kdyby nakrásně dovolenou zaplatil Dalík ze své kapsy, i kdyby nakrásně pozval Roman Topolánka a zaplatil za něj, pořád to ještě není důkaz korupce a klientelismu. Mirek Topolánek má pravdu v tom, že pokud by chtěl něco tajně projednat nemusel by kvůli tomu jezdit do Toskánska, ale mohl by se s někým sejít ve Špindlu a veřejnost by o tom vůbec nemusela vědět.

Když už se zdá, že aféra umírá přijde náhle jako Blesk a Hrom z čistého nebe zpráva JPP. Jakási paní, která byla zhruba čtyřicet kilometrů od "Topolánkovy" vily, potkala na ulici uprchlého ponikatele Pitra. Když ten uslyšel češtinu přes své dokonalé opálení zbrunátněl a rychle zmizel.

A tak není nic jednoduššího než dát uprchlého Pitra dohromady s partou v toskánské vile. Geniální mozek by na to nepřišel. Jak psal jeden z diskutujících, a zde si dovolím trochu nepřesně citovat: "Letos jsem byl na Matějské, takže bacha na mě, určitě jsem provázán s klanem Kočků a jsem napojen na ruskou mafii".

Znovu se ukazuje, jak rozdílný metr panuje v celé naší společnosti, kdy je na pravicové strany a jejich představitele pohlíženo daleko přísněji než na opačnou stranu politického spektra. Jeden příklad za všechny. Policie zadrží člověka, který má na triku číslici 88 a tím má propagovat nacistický pozdrav "Heil Hitler". Oproti tomu policie už více než dva měsíce šetří, zda se komunistický dorost provinil, když pochodoval pod vlajkou zakázaného spolku a propagující symboly hnutí vedoucímu k potlačování práv a svobod.

Mirek Topolánek je vláčen bahnem kvůli dovolené za sto tisíc, zatímco Standa Gross vysmátě poskytuje rozhovory o tom, jak zase zbohatl a samozřejmě legálně. Pokud by se Mirek Topolánek chtěl nechat nějak zkorumpovat, pak by to určitě udělal tak, aby na něj nikdo nemohl, podobně, jako to udělal expremiér Gross. Nebo si opravdu někdo myslí, že Grossův obchod byl vzorem čistoty?