Zemanovo politické porno

Autor: Martin Daneš | Publikováno: 19.3.2005 | Rubrika: Politika
Zeman

Publikováno ve spolupráci s www.danes.cz a časopisem 51pro.

V závěru své knihy Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman uvádí: Pravda je vždycky nepříjemná a v politice zvláště. Je zajímavé, že nejnepříjemněji zní, píše-li o druhých, a docela příjemně až lichotivě, píše-li o sobě samém.

Na dva základní tématické okruhy lze rozdělit i myšlenkové poselství Zemanova díla: obhajobu jeho vlastní životní dráhy a sled peprných miniportrétů těch, kdo mu na ní všelijak zkřížili cestu.

Prognostikova cesta ke slávě

V rámci prvního okruhu soustředí autor svůj ostrovtip na vysvětlování svých rozhodnutí, postojů a činů, jimž přisuzuje hlubokou vývojovou logiku, třebaže v životě prodělal pár názorových přemetů. Nebyl by to však Zeman, aby zadání – za využití větších či menších sofismat – nezvládl.

V ekonomické teorii se vydává za celoživotního stoupence keynesiánství: …nesdílel (jsem) marxistickou orientaci v ekonomii… Mou ekonomickou doktrínou bylo… jednoznačně dílo Johna Maynarda Keynese. Snaha prezentovat vlastní politické názory coby dlouhodobě konzistentní je o něco větší oříšek. Svůj vstup do KSČ v roce 1968 obhajuje Zeman takto: Dostal jsem nabídku, abych vstoupil do komunistické strany. Zeptal jsem se svého vnitřního hlasu sebeúcty a dostal jsem odpověď, že námitky nejsou.

Pochybnosti přebíjí autor údajnou absencí politických ambicí a opakovaným důrazem na svou hlavní specializaci: prognostiku. Do Prognostického ústavu jsem (v lednu 1990) přišel proto, abych uskutečnil svůj dávný sen a realizoval své opus magnum – komplexní prognostický model československé společnosti. (…) Chtěl jsem vytvořit herní nástroj pro politiky, nikoli se politikem stát.

Pak ale chudáka Zemana kooptovali do tehdejšího Federálního shromáždění a jemu nezbylo než svou lásku k vědě pustit k vodě. Přiznává, že kamsi napsal, že v Německu by byl voličem liberální FDP. Jak se stal šéfem sociální demokracie? Nebylo to proto, aby mohl vyzvat na souboj svého rivala Václava Klause, vůdce nastupující pravicové ODS s větrem v plachtách, a ovládnutí ČSSD potácející se nad hranicí volitelnosti se k tomu přímo nabízelo? Mýlíte se. Za všechno může Ivan Gabal. (Gabal mě označil) za sociálního demokrata, který do OH nepatří, protože je příliš levicový (…) To mě… přimělo k přemýšlení, zda náhodou opravdu nejsem sociální demokrat.

Coura s bandou lenochů

Přejděme k tomu zábavnějšímu ze Zemanovy autobiografie: psaní o lidech, s nimiž se setkal zejména v „mistrovských“ letech svého života. Vychvalovaných je pomálu a pasáže o nich znějí ploše. Mnohem živější jsou ty, kde může autor uplatnit svůj sarkasmus. Václav Havel byl vynikajícím disidentem, ale… během své politické kariéry neprokázal schopnosti skutečného státníka. V průběhu tzv. pomlčkové války svým naivním amatérismem přispěl k následné krizi… Havel tehdy přijel do Federálního shromáždění po operaci kýly… Sešel se s několika z nás…, bolestně vzdychal, hladil si ránu po operaci a všemožně se snažil vzbudit soucit. Bylo mi to… trapné…

Vyobrazení Havla coby člověka bojujícího i takovými zbraněmi, jako je exhibice vlastní nemohoucnosti a nemotornosti, náleží k nejvydařenějším Zemanovým psychologickým portrétům. U ostatních pak nejde autor pro slovo daleko. Tak například Ruml je hlupák a Buzková maskot, líná husa či coura (pravil Špidla!), která se ráčila prošoustat až na místopředsedkyni sociální demokracie (Karel Kryl!). A pokračujme po linii ČSSD: Vladimír Špidla je šílenec, Stanislav Gross zkorumpovaný primitiv, Richard Falbr pavlačová drbna a Lubomír Zaorálek s Michalem Krausem lenoši.

K lenosti se nejednou přizná i sám Zeman, v jeho případě však působí roztomile. Svůj životní příběh otevírá slovy Byl jsem líné dítě, které maminka do pěti let vozila ve sportovním kočárku, stažení z politiky pak vysvětluje mimo jiné vrozenou, i když celý pracovní život pečlivě zakrývanou leností.

Horší než hnůj

Zvláštní kapitolu s příznačným názvem Tři stupně hlouposti věnoval Zeman novinářům. Je pozoruhodné, uvádí, s jak málo blbci jsem se setkal v české politice… S daleko větším procentem blbců jsem se setkal mezi těmi, kdo komentují českou politiku. (…) Některé komentátory jsem označoval jako… hnůj, přičemž se zde musím omluvit hnoji, který je koneckonců výživnou látkou.

Leč buďme konkrétní: Bohumil Doležal je zapšklý mužík, na něhož sedne výrok: Rád budu chodit bos, když nechám botu v řiti blbce. Martin Komárek je typ špinavé kurvičky, Chuchmové, Krausové a Rejžci hovna v hedvábných punčochách.

Paměti Miloše Zemana jsou nejčtivější a často velmi trefné tam, kde kolem sebe plive jedovaté sliny. V obhajobě sebe sama je věrohodný méně, jenže takový už je Zeman: intelektuálně jiskřivý, břitký glosátor, který se v politice dokáže vzepnout k nadlidskému výkonu, na to, aby se stal státníkem, mu však chybí soustavnost. Duševními obzory i charismatem předčí své kolegy z ČSSD o několik tříd, a po jeho odchodu z politiky se tak strana, kterou sám stvořil, změnila ve „spálenou zemi“.

7366 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva Decroix

euPortal.cz

Takovéto perverzní knihy pohádek pro děti doopravdy existujíAndrej Babiš: Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Nechápu, proč to politici konečně nepochopí

Eurabia.cz

Okamura vyzval českou policií, aby nevydávala muslimům povolení vlastnit zbraně. Okamura opět i upozornil na radikalismus českých muslimůPrezident Zeman: „Proč útočí Turci na Kurdy? No protože jsou faktickými spojenci Islámského státu"

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnostiGenerál Pavel, Štětina, Telička, Dvořák z ČT, Pithart... Publicista vrací úder Kocábovi
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění