Dr. Rath zhruba řekl: Prasečí chřipka je mediální bublina sloužící výrobcům léků. Těží z ní pouze farmaceutické firmy, státy podléhají hysterii a za miliardy nakoupí očkovací látky a antivirotika. Ta posléze skončí ve spalovnách.

Můj komentář:

Na tzv. prasečí chřipku zemřelo ve světě dosud kolem 700 lidí. V Česku se zatím objevilo 29 případů bez vážných následků. Jsou to směšná čísla. Na obyčejnou chřipku jen u nás zemře ročně kolem tisíce lidí. Často se jedná o starší a oslabené jedince, kde ta příčinnost není tak jednoznačná a často může jít i o sekundární bakteriální infekci.

Každá zbytečná smrt je vážná, ale když srovnáme povyk kolem prasečí chřipky s následky, je to neadekvátní. Vzpomeňme na šikanu cestujících na letišti, které čekala dekontaminační jednotka. Tragikomické!

A vzpomene si dnes někdo na ptačí chřipku? A to hlavní zprávy denně přinášely bojové informace z doslova obležených oblastí.  Věnujme aspoň tichou vzpomínku všem zbytečně zavražděným opeřencům. A co nemoc šílených krav? Zdá se, jako by přednostně napadala pouze politiky a loajální hygieniky.

Jde o stejnou kategorii hrozeb, jako že Al-Kájda nechá ve vašem letadle vybuchnout Coca-Colu nebo zubní pastu. A to si myslím, že tato teroristická organizace neexistovala, než o ní začaly hovořit tajné služby a psát noviny. I tady jsou za opatřeními EU obchodní zájmy Duty Free obchodů, které by po zrušení odpočtu DPH přišly o většinu kšeftu.

Jistě, riziko terorismu není možné vyloučit, ale pochybuji, že je řídí bájná postava Bin Ládina. Zato mnohem častější jsou případy, kdy tajné služby vyprovokují zapojení nějakých exotických zoufalců do výroby výbušnin, aby je pak s velkou pompou dekonspirovaly, zatkly a zpřísnily opatření.

Proč se to všechno děje? Kromě samotných obchodních zájmů je zásadní i „obchod" se strachem. Pocit ohrožení vede u většinově naivní populace k akceptování takových omezení, která by si jinak nikdo nedal líbit. Boj proti terorismu se stal zaklínadlem pro opatření, nemyslitelná i za totality.

Nu a hrozba pandemií je ze stejného arzenálu. A proč politik Rath se tentokrát přidal na správnou stranu? No, zjevně ke své lítosti neparticipuje na lukrativním kšeftu s antivirotiky. Nebo že by na něm participoval někdo, na nehož má pifku?

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz