Kanada, země romským pobíračům dávek zaslíbená

Autor: Rudolf Polanecký | Publikováno: 15.7.2009 | Rubrika: Politika
Róm

Kanaďané nám ze dne na den zavedli víza kvůli našim často nepřizpůsobivým spoluobčanům, zneužívajícím tamní sociální systém. Naše odveta je vskutku tvrdá. Kanadští diplomaté budou muset mít víza k nám.

Kanada, země zaslíbená pro naše "dyškriminováný" spoluobčany, o níž se dozvěděli blahé paměti díky TV Nova. Jeden z nekorektních vtipů dokonce tvrdí, že slovo "daleko" se v romštině řekne "Toronto".

Kanadský sociální a uprchlický systém je hodně benevolentní. Bylo jen otázkou času, kdy ho někteří podnikavci začnou zneužívat. A takových podnikavců, kterým se nechce pracovat, ale mají v malíčku veškeré možné předpisy, na základě kterých mohou požadovat po úřadech snad všechny možné i nemožné sociální dávky a příplatky, má naše země skoro nepočítaně.

Celá záležitost došla tak daleko, že nás navštívila kanadská delegace a zjistila, že u nás není státem řízená diskriminace a perzekuce skupiny osob, z níž se rekrutuje drtivá většina žadatelů o azyl v Kanadě. To je panečku zjištění! To přeci Kanaďané zcela jistě vědí i bez vysílání delegací, jinak by těžko mohla naše země být součástí EU.

Ono je to strašlivě jednoduché a líbivé řešení. Zavedeme víza a basta! Proč si přidělávat starosti například tím, že se jednoduše Česká republika prohlásí za bezpečnou zemi, ve které neexistuje státní diskriminace a tím pádem občané této země nemají nárok žádat o azyl. A to už ani nemluvě o tom, kolik by to dalo práce změnit kanadský právní řád tak, aby jejich dávky nebyly tak snadno zneužitelné.

Vinu za svou vlastní nezodpovědnost a benevolentost tak přenášejí na jiné státy. Zavést víza ze dne na den se rovná diplomatickému faux pas. Jistě, je jasné že Kanada tímto zabránila masivnímu náporu českých zneužívatelů - žadatelů o azyl, který by dozajista následoval po oznámení, že víza budou zavedena například za čtrnáct dní, přesto neexistuje důvod k takovému kroku.

Žadatel o vízum bude muset doložit že "jeho návštěva Kanady je krátkodobá, že nezůstane v Kanadě déle než po povolenou dobu, že má dostatek financí na pokrytí nákladů pobytu v Kanadě, že je v dobrém zdravotním stavu, nemá záznam v trestním rejstříku a nepředstavuje bezpečnostní riziko pro kanadské občany".

Kanaďané nám vyčítají, že jsou prý u nás dochází k diskriminaci Romů, byť diskriminaci stát neorganizuje. Pokud chtějí žadatele o vízum separovat podle výše uvedených měřítek, nedopouštějí se naopak diskriminace Kanaďané? Je spousta lidí, kteří mají koupený zájezd a kterým se může snadno stát, že jim Kanada vstupní vízum nepřizná z jakéhokoli důvodu. Těmto lidem pak propadne zájezd, protože vina není na straně cestovní kanceláře.

Naše současná dočasná vláda rozhodla o "tvrdém" protiúderu. Kanadští diplomaté budou muset žádat o vízum k nám. To se všech k nám cestujících Kanaďanů skutečně dotkne. Problém je, že nemůžeme zavést plošná víza vůči nějaké zemi, aniž by nám to schválila EU. S tím, jak vše v EU probíhá rychle, průhledně, nebyrokraticky a jednoduše, můžeme počítat, že českou žádost o jednání EU vyslyší tak někdy v příštím roce. Komise by se podle Barrosa měla českou žádostí zabývat do tří měsíců.

Na tomto příkladu je názorně vidět, v jakém postavení jsou členské státy EU. Bezprizorní, nesuverénní a nesamostatné. A co když EU českou žádost nevyslyší? Jednoduchá odpověď. Budeme dál poníženě žádat o víza (zatím ve Vídni, aby to bylo jednodušší) a s omluvou kanadským diplomatům vízovou povinnost zrušíme. Zároveň se budeme muset na každého Kanaďana culit, aby náhodou neměl pocit, že jsme vůči němu nějací zatrpklí.

A tak poděkujme těm, kteří tuto situaci způsobili. Našim spoluobčanům, kteří si chtějí v Kanadě přivydělat na kapesném zatímco jim doma běží sociální dávky, které si po návratu zpětně vyzvednou a kdyby náhodou ne, tak před novináři zbaběle utíkající ministr pro skupiny malé, menší, ještě menší a squatery se postará o tom, aby dávky dostali a aby jim jejich města přidělila nové byty, když ty své prodali, aby měli na letenky do Kanady. Zároveň poděkujme kanadské administrativě a zákonodárcům, že už dávno mohli systém sociálních dávek a uprchlictví změnit tak, aby nedocházelo k jeho zneužívání.

Normální občan si rád připlatí za víza (mimochodem, zatím nikde nebylo zveřejněno, kolik bude vstupní vízum stát) a užije alespoň špetky adrenalinu z totality, zda dostane vstupní vízum (devizový příslib už naštěstí nepotřebuje, ale za to musí prokázat, že má dostatek financí). Inu, budeme to muset zase jednou Kanaďanům nandat na kluzišti. 

Dodatek: Evropská unie se k otázce kanadských víz postavila zcela podle mého čekávání. Její mluvčí sdělil: "My si myslíme, že kanadské opatření je dočasné a že svobodný pohyb mezi EU a Kanadou se brzy navrátí." Zároveň vyloučil, že by EU automaticky zavedla víza pro Kanadu, čímž EU opět porušuje svá vlastní pravidla. Podle klauzule solidarity ostatní členské státy mají zavést víza dané třetí zemi, v tomto případě Kanadě, prozatímně, a to na dobu 30 dnů. Podmínkou je, aby ministři členských států v Radě EU nerozhodli jinak.

EU tedy bude jednat, na projednání české žádosti má tři měsíce. "Komise samozřejmě velmi lituje toho, že Kanada víza zavedla, a bude to s Českou republikou konzultovat," řekl mluvčí Evrospké komise Cercone. Jinými slovy, přeci se nebude EU namáhat kvůli nějakému desetimilionovému státečku. To by byla jiná, pokud by někdo zavedl víza vůči Francii nebo Německu, to by, panečku, stála celá EU v haptáku a málem vyhlašovala válku. Na Česku přeci nesejde. A to jetě ani Lisabonská smlouva nevešla v platnost...

http://polanecky.blog.idnes.cz/

19069 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Patnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?Ministr vnitra Islámského státu Abbdulah Al-Hamaida varuje uživatele sociálních sítí, aby si nedovolovali neschvalovat teroristické útoky v Evropě„Nepovedený“ příměr Václava Klause ml. naplno odhalil nedemokratickou podstatu současné EU Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI?

euPortal.cz

Africký imigrant chtěl upálit děti v autobuse. Podívejte se na videoMultikulturní obohacení v Praze na náplavce. Podívejte se

Eurabia.cz

Už je to zde! Autocenzura a lezení muslimům do zadku v novozélandské společnosti zesilujíBritské úřady hájí islám a diskriminují bývalé muslimy za kritiku islámu. Výsledek multikulturalismu

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvodDalší prů*er Vondráčka? Přišel s ním Kalousek. Prý je to ostuda
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění