Prezident Klaus mi zkazil radost ze zamítnutí šrotovného

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 13.7.2009 | Rubrika: Ekonomika
Klaus

Kromě 3P (Piech, Porsche, Paroubek) a Jahna už snad ani šrotovné nikdo nechce. Bez sexy mozku je všem zřejmé, že je to obludnost. Žel stejného dne prezident pustil kozla do zahrady, v níž se má kultivovat poctivá obchodní soutěž.

Zároveň to bohužel znamená, že prezident akceptuje „velkokoaliční" dohody o obsazování nejvyšších úřednických postů podle stranického klíče a bez ohledu na osobnostní a kvalifikační předpoklady.

O šrotovném je zbytečné se vyjadřovat, pod článkem uvedu odkazy. Avšak Paroubek propásl možnost mlčet a jak je zřejmé z jeho vyjádření na Českých médiích, rozhodl se zdiskreditovat se úplně. Už nadpis „Prezidentské veto protikrizového zákona bude mít negativní vliv na ekonomiku i společenskou soudržnost" svědčí o tom, že s Paroubkem to jde s kopce.

Ve svém zdůvodnění Václav Klaus dne 9. července 2009 výstižně mj. uvádí: „Toto opatření je vysoce diskriminační. Upřednostňuje průmysl na úkor jiných sektorů hospodářství a v rámci něj dává přednost krátkodobým zájmům několika silných podniků automobilového průmyslu na úkor jiných odvětví a firem, které nemají tak silné lobbyistické zázemí. Tato podpora deformuje trh odvětvově a navíc představuje jen krátkodobé přesunutí poptávky v čase. Její efekt je vysoce diskutabilní. Nelze například zaručit, že občané nevyužijí daný příspěvek na nákup vozidel vyráběných mimo ČR. Český daňový poplatník by tím dotoval automobilový sektor v cizí zemi. Došlo by tím také k selektivnímu omezení skupiny příjemců - mohou žádat jen nepodnikající občané, což nadále snižuje možný pozitivní efekt na výrobu. Zákon zavádí neblahý precedens, a to může vyvolat tlak ostatních odvětví na obdobný způsob podpory."

 

Není k tomu co dodat. Prezident se postavil na ochranu poctivé obchodní soutěže a potažmo i státní kasy. Bohužel, v opačném směru jde jeho jmenování Petra Rafaje do funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Považuji to za výsměch nezávislosti tohoto důležitého antimonopolního strážce, a to nejen proto, že byl jmenován nevýrazný straník a přičinlivý socan bez obecné autority a kreditu.

Normálně bych jako patriot mohl být rád, že byl jmenován občan a radní z mého města Frýdku - Místku. Jenže to bych nesměl mít s tímto pánem osobní zkušenosti, jak jsem je popsal v článku „Po Pecinovi Rafaj na antimonopolní úřad - to snad ne!".  Navíc může být hned i v konfliktu zájmů, pokud někdo podá stížnost na - místním tiskem odhalené - podhodnocování zakázek Radou města, aby mohly být přiděleny spřízněným firmám. Kozel zahradníkem je v tomto případě příliš umírněná, lichotivá a eufemistická metafora.

Horší však je, jak to lehce systémem padajícího lejna propadne až k cíli. Paroubek s Topolánkem si jako kořist rozdělí posty pro své věrné, „nepolitická" vláda to jednomyslně schválí a dokonce i prezident, jemuž nelze přičítat nějakou vazalskou náturu, i takovou zhůvěřilost dovrší.

 

Už teď se děsím, kdo bude navržen na nového šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu, momentálně obsazeného kozlem par excellence. A jaká hrůza, bude se vybírat i nový eurokomisař!

 

PS  Rada našeho magistrátu, asi Rafajovi na cestu, mimochodem prosadila prodej místní novodobé dominanty města, jíž je sportovní hala neobyčejné architektury, k demolici a výstavbě komerčního centra. Jde o lukrativní pozemky. Škoda dalších slov, mi k názoru stačí, že znám osoby v pozadí.

 

6823 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Je třeba, aby nyní promluvil Putin – a to ještě dříve, než promluví děla. A to proto, že je jen malá naděje na to, že se Rusko bude moci budoucímu střetu vyhnout. Jinak hrozí ArmageddonTakovéto děsivé věci se opravdu dějí v českém zdravotnictví... Čtěte příběhy konkrétních lidí

Eurabia.cz

Poslanec SPD a zkušený ex-diplomat Kobza analyzuje krizi kolem útoků na saúdskoarabskou rafineriíDnešní Londýn - dav v černém zahalených muslimek oslavuje multikulturalismus

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Ovčáček čelil tvůrci pořadu To se ví i rozpálené redaktorce: Vy jste problematická osoba. A sdílíte SputnikHistorik: Protektorát se vrátí? Nechtějí si to připustit. Ale...
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění