Prezident Klaus mi zkazil radost ze zamítnutí šrotovného

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 13.7.2009 | Rubrika: Ekonomika
Klaus

Kromě 3P (Piech, Porsche, Paroubek) a Jahna už snad ani šrotovné nikdo nechce. Bez sexy mozku je všem zřejmé, že je to obludnost. Žel stejného dne prezident pustil kozla do zahrady, v níž se má kultivovat poctivá obchodní soutěž.

Zároveň to bohužel znamená, že prezident akceptuje „velkokoaliční" dohody o obsazování nejvyšších úřednických postů podle stranického klíče a bez ohledu na osobnostní a kvalifikační předpoklady.

O šrotovném je zbytečné se vyjadřovat, pod článkem uvedu odkazy. Avšak Paroubek propásl možnost mlčet a jak je zřejmé z jeho vyjádření na Českých médiích, rozhodl se zdiskreditovat se úplně. Už nadpis „Prezidentské veto protikrizového zákona bude mít negativní vliv na ekonomiku i společenskou soudržnost" svědčí o tom, že s Paroubkem to jde s kopce.

Ve svém zdůvodnění Václav Klaus dne 9. července 2009 výstižně mj. uvádí: „Toto opatření je vysoce diskriminační. Upřednostňuje průmysl na úkor jiných sektorů hospodářství a v rámci něj dává přednost krátkodobým zájmům několika silných podniků automobilového průmyslu na úkor jiných odvětví a firem, které nemají tak silné lobbyistické zázemí. Tato podpora deformuje trh odvětvově a navíc představuje jen krátkodobé přesunutí poptávky v čase. Její efekt je vysoce diskutabilní. Nelze například zaručit, že občané nevyužijí daný příspěvek na nákup vozidel vyráběných mimo ČR. Český daňový poplatník by tím dotoval automobilový sektor v cizí zemi. Došlo by tím také k selektivnímu omezení skupiny příjemců - mohou žádat jen nepodnikající občané, což nadále snižuje možný pozitivní efekt na výrobu. Zákon zavádí neblahý precedens, a to může vyvolat tlak ostatních odvětví na obdobný způsob podpory."

 

Není k tomu co dodat. Prezident se postavil na ochranu poctivé obchodní soutěže a potažmo i státní kasy. Bohužel, v opačném směru jde jeho jmenování Petra Rafaje do funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Považuji to za výsměch nezávislosti tohoto důležitého antimonopolního strážce, a to nejen proto, že byl jmenován nevýrazný straník a přičinlivý socan bez obecné autority a kreditu.

Normálně bych jako patriot mohl být rád, že byl jmenován občan a radní z mého města Frýdku - Místku. Jenže to bych nesměl mít s tímto pánem osobní zkušenosti, jak jsem je popsal v článku „Po Pecinovi Rafaj na antimonopolní úřad - to snad ne!".  Navíc může být hned i v konfliktu zájmů, pokud někdo podá stížnost na - místním tiskem odhalené - podhodnocování zakázek Radou města, aby mohly být přiděleny spřízněným firmám. Kozel zahradníkem je v tomto případě příliš umírněná, lichotivá a eufemistická metafora.

Horší však je, jak to lehce systémem padajícího lejna propadne až k cíli. Paroubek s Topolánkem si jako kořist rozdělí posty pro své věrné, „nepolitická" vláda to jednomyslně schválí a dokonce i prezident, jemuž nelze přičítat nějakou vazalskou náturu, i takovou zhůvěřilost dovrší.

 

Už teď se děsím, kdo bude navržen na nového šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu, momentálně obsazeného kozlem par excellence. A jaká hrůza, bude se vybírat i nový eurokomisař!

 

PS  Rada našeho magistrátu, asi Rafajovi na cestu, mimochodem prosadila prodej místní novodobé dominanty města, jíž je sportovní hala neobyčejné architektury, k demolici a výstavbě komerčního centra. Jde o lukrativní pozemky. Škoda dalších slov, mi k názoru stačí, že znám osoby v pozadí.

 

7333 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Škola se od dětí dožaduje, aby přestaly používat tak bigotní slova jako máma a tátaEU vychovává: Plán na beztabákovou generaci. 10 let jsme vás nechali na pokoji, to se nesmí opakovat. Válečnou rétoriku mají diktátoři rádi. Milióny zavražděných dětí nevadí? Jeden lockdown za druhým. A napořád

Eurabia.cz

Moderna zas tak účinná není...Ministr zahraničí: Přesouvání vojsk USA a NATO k ruským hranicím ohrožuje mír a mezinárodní bezpečnost

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

FOTO Zde leží vaše peníze: ,,To je bordel, co?" Je. ,,Do*ebaní gádžové" v bytovkách hrůzyVenčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění