Prezident Klaus mi zkazil radost ze zamítnutí šrotovného
Kromě 3P (Piech, Porsche, Paroubek) a Jahna už snad ani šrotovné nikdo nechce. Bez sexy mozku je všem zřejmé, že je to obludnost. Žel stejného dne prezident pustil kozla do zahrady, v níž se má kultivovat poctivá obchodní soutěž.
Zároveň to bohužel znamená, že prezident akceptuje „velkokoaliční" dohody o obsazování nejvyšších úřednických postů podle stranického klíče a bez ohledu na osobnostní a kvalifikační předpoklady.
O šrotovném je zbytečné se vyjadřovat, pod článkem uvedu odkazy. Avšak Paroubek propásl možnost mlčet a jak je zřejmé z jeho vyjádření na Českých médiích, rozhodl se zdiskreditovat se úplně. Už nadpis „Prezidentské veto protikrizového zákona bude mít negativní vliv na ekonomiku i společenskou soudržnost" svědčí o tom, že s Paroubkem to jde s kopce.
Ve svém zdůvodnění Václav Klaus dne 9. července 2009 výstižně mj. uvádí: „Toto opatření je vysoce diskriminační. Upřednostňuje průmysl na úkor jiných sektorů hospodářství a v rámci něj dává přednost krátkodobým zájmům několika silných podniků automobilového průmyslu na úkor jiných odvětví a firem, které nemají tak silné lobbyistické zázemí. Tato podpora deformuje trh odvětvově a navíc představuje jen krátkodobé přesunutí poptávky v čase. Její efekt je vysoce diskutabilní. Nelze například zaručit, že občané nevyužijí daný příspěvek na nákup vozidel vyráběných mimo ČR. Český daňový poplatník by tím dotoval automobilový sektor v cizí zemi. Došlo by tím také k selektivnímu omezení skupiny příjemců - mohou žádat jen nepodnikající občané, což nadále snižuje možný pozitivní efekt na výrobu. Zákon zavádí neblahý precedens, a to může vyvolat tlak ostatních odvětví na obdobný způsob podpory."
Není k tomu co dodat. Prezident se postavil na ochranu poctivé obchodní soutěže a potažmo i státní kasy. Bohužel, v opačném směru jde jeho jmenování Petra Rafaje do funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Považuji to za výsměch nezávislosti tohoto důležitého antimonopolního strážce, a to nejen proto, že byl jmenován nevýrazný straník a přičinlivý socan bez obecné autority a kreditu.
Normálně bych jako patriot mohl být rád, že byl jmenován občan a radní z mého města Frýdku - Místku. Jenže to bych nesměl mít s tímto pánem osobní zkušenosti, jak jsem je popsal v článku „Po Pecinovi Rafaj na antimonopolní úřad - to snad ne!". Navíc může být hned i v konfliktu zájmů, pokud někdo podá stížnost na - místním tiskem odhalené - podhodnocování zakázek Radou města, aby mohly být přiděleny spřízněným firmám. Kozel zahradníkem je v tomto případě příliš umírněná, lichotivá a eufemistická metafora.
Horší však je, jak to lehce systémem padajícího lejna propadne až k cíli. Paroubek s Topolánkem si jako kořist rozdělí posty pro své věrné, „nepolitická" vláda to jednomyslně schválí a dokonce i prezident, jemuž nelze přičítat nějakou vazalskou náturu, i takovou zhůvěřilost dovrší.
Už teď se děsím, kdo bude navržen na nového šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu, momentálně obsazeného kozlem par excellence. A jaká hrůza, bude se vybírat i nový eurokomisař!
PS Rada našeho magistrátu, asi Rafajovi na cestu, mimochodem prosadila prodej místní novodobé dominanty města, jíž je sportovní hala neobyčejné architektury, k demolici a výstavbě komerčního centra. Jde o lukrativní pozemky. Škoda dalších slov, mi k názoru stačí, že znám osoby v pozadí.