Prezident Klaus mi zkazil radost ze zamítnutí šrotovného

Autor: Dušan Streit | Publikováno: 13.7.2009 | Rubrika: Ekonomika
Klaus

Kromě 3P (Piech, Porsche, Paroubek) a Jahna už snad ani šrotovné nikdo nechce. Bez sexy mozku je všem zřejmé, že je to obludnost. Žel stejného dne prezident pustil kozla do zahrady, v níž se má kultivovat poctivá obchodní soutěž.

Zároveň to bohužel znamená, že prezident akceptuje „velkokoaliční" dohody o obsazování nejvyšších úřednických postů podle stranického klíče a bez ohledu na osobnostní a kvalifikační předpoklady.

O šrotovném je zbytečné se vyjadřovat, pod článkem uvedu odkazy. Avšak Paroubek propásl možnost mlčet a jak je zřejmé z jeho vyjádření na Českých médiích, rozhodl se zdiskreditovat se úplně. Už nadpis „Prezidentské veto protikrizového zákona bude mít negativní vliv na ekonomiku i společenskou soudržnost" svědčí o tom, že s Paroubkem to jde s kopce.

Ve svém zdůvodnění Václav Klaus dne 9. července 2009 výstižně mj. uvádí: „Toto opatření je vysoce diskriminační. Upřednostňuje průmysl na úkor jiných sektorů hospodářství a v rámci něj dává přednost krátkodobým zájmům několika silných podniků automobilového průmyslu na úkor jiných odvětví a firem, které nemají tak silné lobbyistické zázemí. Tato podpora deformuje trh odvětvově a navíc představuje jen krátkodobé přesunutí poptávky v čase. Její efekt je vysoce diskutabilní. Nelze například zaručit, že občané nevyužijí daný příspěvek na nákup vozidel vyráběných mimo ČR. Český daňový poplatník by tím dotoval automobilový sektor v cizí zemi. Došlo by tím také k selektivnímu omezení skupiny příjemců - mohou žádat jen nepodnikající občané, což nadále snižuje možný pozitivní efekt na výrobu. Zákon zavádí neblahý precedens, a to může vyvolat tlak ostatních odvětví na obdobný způsob podpory."

 

Není k tomu co dodat. Prezident se postavil na ochranu poctivé obchodní soutěže a potažmo i státní kasy. Bohužel, v opačném směru jde jeho jmenování Petra Rafaje do funkce předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Považuji to za výsměch nezávislosti tohoto důležitého antimonopolního strážce, a to nejen proto, že byl jmenován nevýrazný straník a přičinlivý socan bez obecné autority a kreditu.

Normálně bych jako patriot mohl být rád, že byl jmenován občan a radní z mého města Frýdku - Místku. Jenže to bych nesměl mít s tímto pánem osobní zkušenosti, jak jsem je popsal v článku „Po Pecinovi Rafaj na antimonopolní úřad - to snad ne!".  Navíc může být hned i v konfliktu zájmů, pokud někdo podá stížnost na - místním tiskem odhalené - podhodnocování zakázek Radou města, aby mohly být přiděleny spřízněným firmám. Kozel zahradníkem je v tomto případě příliš umírněná, lichotivá a eufemistická metafora.

Horší však je, jak to lehce systémem padajícího lejna propadne až k cíli. Paroubek s Topolánkem si jako kořist rozdělí posty pro své věrné, „nepolitická" vláda to jednomyslně schválí a dokonce i prezident, jemuž nelze přičítat nějakou vazalskou náturu, i takovou zhůvěřilost dovrší.

 

Už teď se děsím, kdo bude navržen na nového šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu, momentálně obsazeného kozlem par excellence. A jaká hrůza, bude se vybírat i nový eurokomisař!

 

PS  Rada našeho magistrátu, asi Rafajovi na cestu, mimochodem prosadila prodej místní novodobé dominanty města, jíž je sportovní hala neobyčejné architektury, k demolici a výstavbě komerčního centra. Jde o lukrativní pozemky. Škoda dalších slov, mi k názoru stačí, že znám osoby v pozadí.

 

6707 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Klaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Sociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKdyž revoluce začne požírat své dětiPatnáctiletý student Sorosova gymnázia v Praze Jan Ťuhík byl nominován na Nobelovu cenu míru. Kvůli demonstracím za Václava HavlaZa Jakla se vylučuje z ODS?

euPortal.cz

Jak strašlivě hloupý nebo zkorumpovaný musí být člověk, který tvrdí, že máme patřit na takový Západ?Modrý pták chytil ptačí chřipku a zfialověl až do odstínů sTOP 0,9. Předseda, předstírající rozhodného vůdce, slibuje konfliktnost a připomíná z kabelky statečně ječící čivavu s fialovou mašličkou

Eurabia.cz

Konvička: Čučkaři z BIS zatím bojují s "dezinformačními zdroji" a mezitím Muslimskou komunitu v Praze ovládli radikální muslimovéCenzura na internetu zesiluje. Česko-švédská spisovatelka je cenzurovaná kvůli Tommymu Robinsonovi

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Ondřej Hejma: Klaus ml. je Havel naší doby! A Bendo, pamatuješ, jak to tenkrát bylo?Vodečka, pívo, víno, rumíček, stříček, koktejly… Šéf Sněmovny Vondráček a další svědectví, které jiní novináři radši nevydají
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění