Dynamická ČSSD, kterou měl Paroubek v plánu, tak připomíná jen facelifting na tváři Michaela Jacksona. A ten jak známo už nebyl žádným junákem a před smrtí se málem rozpadl.

Vyšší moc, na níž se Paroubek rád odvolával, začíná s rouhavým šéfem strany účtovat. Po pistolníkovi Drymlovi a pasákovi Mrštinovi se vynořil daňový překupník Bušina a bytový eskamotér Sobotka. Posledního neomlouvá, že není první, kdo rád své postavení přetavil v luxusní bydlení (Gross, Kalousek), kdo zneužívá výhod, které si poslanci sami nastavili (všichni) a kdo mlží ohledně svých původních úspor (Gross, Čunek).

Také Rath byl ve věci zdravotních poplatků odhalen nejen jako populista porušující zákony a poškozující kromě zdravotnictví samotného i konkurenci v něm a krajské rozpočty, ale i jako vyděrač, který si pacienty bere jako rukojmí pro své zvolení do parlamentu.

Pod povrchem to však v ČSSD prokazatelně vře. Ani animozity kolem kandidátních listin, personifikované jmény Foldyna, Kopecký a nakonec i dosud nedotknutelný Rath, nespadly odnikud. Všechny mají svůj původ ve stylu řízení strany samotného Paroubka.

On sám je největší překážkou modernizace své strany, kterou vyhlásil. Z celého projektu už mu zbyl jen hokejista Šlégr. Zato se kvůli jeho zpupnému moderování nepodařilo zvolit ani místopředsedkyni strany, jíž se měla stát novodobá Barková - obdoba kamarádky manželky bývalého předsedy Grosse. Co je lepší kvalifikací na pozitivně diskriminovanou funkci ve straně, než chodit s manželkou předsedy na kosmetiku nebo pedikuru, což?

A uvnitř ČSSD a hlavně u voličů sílí názory, že žábou na prameni sociální demokracie je papaláš roku osobně. Zatímco pro neoficiální titul vajíčkového krále si přišel sám, pro oficiální cenu za papaláše roku poslal svého psa, nenarozeného potomka a druhou manželku. Je to opravdu gentleman na slovo vzatý.

Nepochybuji o tom, že skřípající buldozer pod tlakem ještě odkryje svou pravou fasádu. Nebude to nic přitažlivého. A tak si říkám, že boží mlýny to asi naštěstí stihnou do voleb.

Pan předseda už si to jistí i u paní Bobošíkové, kterou by jinak poslal někam za Prčice. Je to úsměvné: Zprava Bobošíková, kterou vůbec neviděl, a zleva Putin, s nímž se setkal náhodou, jej mají podepřít na cestě k volbám, na níž bude mávat i praporem EU s vyšitým znakem Lisabonu. Po cestě si ještě stihl zakádrovat a zamoralizovat.

Není ten pán nějaký divný?