Mohou zato zlá média, říká Jiří Paroubek, která ovlivnila veřejnost. Úplně ve svém rozčilení zapomněl na to, že za vším stojí všemocná ODS, ať už jde o "hysterický tlak médií" nebo původ celosvětové krize. Jiří Paroubek si zkrátka ve své ješitnosti nechce přiznat, že by ho opravdu mohli lidé začít mít plné zuby.

Je to především jeho vystupování na veřejnosti, jeho věčný konfrontační styl, papalášské chování, nabubřelost, věčné ublíženectví a osočování jiných ze svých vlastních neúspěchů. Přidejme k tomu ne zrovna nejšťastnější Paroubkův postoj během vajíčkových útoků, zásahy jeho ochranky proti lidem pokojně držícím transparenty, neskonalou touhu po vládnutí a nezakryté nadbíhání komunistům.

Vypadá to, že lidé už mají jeho konfrontační politiky dost. Bořit umí každý, to se plně prokázalo při svržení vlády uprostřed našeho předsednictví EU. Mnozí z těch, kteří jeho krok se svrhnutím vlády schvalovali, tak očekávali, že se Jiří Paroubek přihlásí o svou politickou zodpovědnost a bude usilovat o vládu. Jeho zbabělý útěk a neskrývaný šok poté, co vládu svrhl, musel být pro jeho fanoušky krutým vystřízlivěním.

Co je to za politika, který tři roky vykřikuje, jak je vláda špatná a on by to dělal lépe, když po úspěšném odvolání vlády najednou dává ruce pryč? Jiří Paroubek ustrnul v osmdesátých letech. Stále vystupuje jako aparátčík, když promluví o svém politickém rivalovi, je to jako kdyby vyjadřoval zároveň znechucení a opovržení, nevzpomíná si na své večírky v prezidentském apartmá pražského luxusního hotelu. Zkrátka je to jako za dob minulých, kdy na výtky ze západních demokracií ohledně lidských práv naši představitelé odpovídali "a vy zase mlátíte černochy".

Jistě, Jiří Paroubek může mít kus pravdy v tom, že média mu nejsou tolik nakloněna, ale ve své podstatě si za to může sám neustálým osočováním médií kvůli tomu, že mu neotisknou jeden z jeho kupy článků, kterými média zásobuje jak na běžícím páse.

Paroubkova arogance také na jeho mediálním obrazu není zrovna kladnou stránkou. Strach z nové strany Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, vycházející hvězdy TOP 09, jej vede k hloupým atakům. O to větší rozčarování pro Jiřího Paroubka je, že jej oba politici spjatí s TOP 09 v popularitě předběhli.

Vypadá to, že přichází Paroubkův soumrak. Ano, vytáhl ČSSD z bahna, ale po Stanislavu Grossovi by se totéž povedlo i kačeru Donaldovi. Jiří Paroubek zažil v podstatě jen jedno vítězství, a to v loňských krajských a senátních volbách, které probíhaly zároveň. Evropské volby měly být potvrzením vítězství ČSSD, ale i přes navýšení počtu europoslanců zůstala ČSSD opět druhým vítězem.

Tomu všemu napomáhá styl vládnutí socialistů v krajích, zejména ve Středočeském. Lidé sice mají rozbité silnice, protože na jejich opravu nejsou peníze, ale zato nemusí platit v lékárnách regulační poplatek, který zaplatí několikrát ve vyšší marži lékáren.

Jiří Paroubek si vybral za nejbližší spolupracovníky všehoschopné, ale i neschopné aroganty. Objeví-li se někde "svatá trojice" Paroubek, Rath, Zaorálek, je o zábavu, při které ale občas až přebíhá mráz po zádech, postaráno. Korunu všemu nasadilo udělení anticeny "papaláš roku" právě Jiřímu Paroubkovi. Zde musím ocenit jeho manželku Petru za to, že bravurně s nadhledem a vtipem cenu převzala. Toho by Jiří Paroubek schopen nebyl.

Budou-li předčasné volby znamenat další prohru ČSSD (a průzkumy říkají, že v současné době je to realističtější než vítězství ČSSD), pak Jiří Paroubek pravděpodobně jako předseda skončí. Jeho vlastní spolustraníci se ho zbaví jako zbytečného závaží.

Prozatím může Jiří Paroubek lkát nad nepřízní osudu a nad tím, jak je svět vůči němu nespravedlivý, jak jsou všichni proti němu zaujati a každý mu háže klacky pod nohy. Za celou dobu, co jsem živ, jsem neviděl našeho ublíženějšího politika. Možná to bude tím, že Jiří Paroubek na nejvyšší politiku nemá, k veslu se dostal více méně náhodně a jeho uplatnění by mohlo být maximálně tak v nějakém obecním formátu, kde by nemohl tolik škodit.

Berme jeho propad popularity jako dobrou zprávu, že veřejnost už nechce konfrontační politiku. jenže pokud odejde Paroubek, s velkou pravděpodobností jeho post převezme narcisistní felčar...