Nechápu to. Všechny nové strany mají problém se vůbec dostat do médií. Třeba Strana svobodných občanů, které zpočátku neupíral sympatie ani prezident republiky, byla neviditelná. Tak tomu bylo i s ostatními stranami. Ne tak ovšem s TOP 09.

Dlouho předem přetřásala vznik této strany všechna celostátní média. Když se blížil datum jejího vzniku, dostávala se tato záležitost na titulní strany a dokonce do úvodníků. Česká televize si objednala u nejprodejnější agentury STEM průzkum, kolik lidí by mohlo tuto stranu volit.  Dostalo se jí požadovaného nesmyslného výsledku. Něco obdobného v přímém přenosu zorganizovala včera prostřednictvím SMS Prima. Na výsledek jsem ani nečekal.

Proč se všichni mohou přetrhnout, aby start této podivné strany ulehčili a vybavili ji optimistickými prognózami? Jde přitom o odpadlíky, jimž nikdy pšenka nekvetla. Nesouvisí to nějak s tím, že zakladajícím členem je bývalý ministr financí? Není pochyb ani o tom, že po úspěšném pohřbení Strany zelených může být v pozadí exprezident Havel. Je to velmi podivné, že za co by jiní museli platit milióny, tady se rozpoutalo jaksi „samo" a hlavně zadarmo.

Přitom Kalousek je starý šíbr, který se svými názory neuspěl ani ve vlastní straně a o jehož „bezúhonnosti" si cvrlikají vrabci na střeše. V žádném případě nemůže být novou nadějí a štikou v kalných vodách české politiky. Spíš jde o starého sumce, jenž záludně opustil rybník, který pomáhal vypouštět.

A Schwarzenberg, tak to je dinosaurus. On má sice vzhledem ke svému věku, postavení a majetku mnohé věci na háku, takže může vypadat mezi pinoživými politickými konkurenty jako zjevení noblesy, ale to je klam. Pro mě je rozhodující těchto několik charakteristik:

Je nepochybně Havlovým mužem, který se vždy motal kolem stran, jež Havel políbil až k smrti. Je přívržencem sjednocené Evropy, ale dle pořádků před 1. světovou válkou. V kontextu toho se stal hlavním protagonistou zrady Srbů a uznání Kosova, kdy se objímal s takovou lidskou zrůdou, jakou je Thaći. A nakonec, tento člověk se jen propůjčil k tomu, aby svou oblibou, kterou ostratně nechápu, zakryl skvrny na Kalouskově pověsti.

Celá tato komedie z dílny Topolánek - Kalousek - Havel je jen opatření, aby se vykryl prostor, kde by se mohla etablovat nějaká autentická pravicová strana.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz