Ono už je velkým překvapením, že se tato francovkou proslulá figurka vůbec do této delegace dostala. Pravděpodobně, byť se o tom nikde nepsalo a nemluvilo, je normální, pokud si člen delegace, takto předseda poslanecké sněmovny, s sebou vezme své poradce.

Možná to je normální, když za každým členem delegace pobíhá několik podržtašků, rozuměj pomocného personálu, jak řekl Miloslav Vlček: "Kavana neřeším. Tento člověk není oficiální delegace. Oficiální delegace jsou poslanci parlamentu. Kavan je pomocný personál, který tady dělá jenom zázemí."

Přitom Jan Kavan má být duchovním otcem celé výpravy. Sám první poslanec přitom před cestou řešil jestli se má s Hamasem sejít či ne. Nakonec vyhrála druhá varianta. Miloslav Vlček tuto delegaci vede a ještě včera ráno byla první Vlčkova reakce taková, že na schůzku s Hamasem šly jen čtyři osoby jeho delegace:

"Oficiální delegace byla na univerzitě v Gaze, když se čtyři členové delegace - místopředsedkyně Morgentini, jeden Bulhar, Řek a turecká zástupkyně - sebrali a ještě než jsme došli do jednací místnosti, odešli pryč. Já jsem proti tomu protestoval a odsuzuji takové chování."

Jenže v průběhu dne se ukázalo, že setkání s teroristy z Hamásu se zúčastnili i dva členové Vlčkova pomocného personálu, shodou okolností dva členové ČSSD a bývalí poslanci Vladimír Laštůvka a Jan Kavan. Zejména jméno Jana Kavana je další pikantností, protože ještě ráno tvrdil, že "jednání s Hamasem žádné nebylo."

Přitom Jana Kavana, podle jeho vyjádření, přivedly na Blízký východ jeho "obchodní zájmy". Vzhledem k tomu, že se Jan Kavan chystá společně s Miloslavem Vlčkem na další misi, mimo dalších míst znovu do Palestiny a do Sýrie, tedy do dvou států, které jsou proslulé svou podporou teroristům, či dokonce samy teroristické jsou, vyvstává otázka, jaképak asi ty obchodní zájmy jsou.

Že by snad humanitární semtexová pomoc? Nebo snad zásilka raket na lov? Možná v rámci zajištění vzdělání v těchto zaostalejších zemích půjde o dodávku školních balíčků, jejichž obsahem bude slabikář a kalašnikov.

Kolem Jana Kavana už prošlo tolik afér, že se zdá být skoro stejně nesmrtelný jako James Bond. V úvodu jsem vzpomněl aféru, když v podnapilosti zboural několik vozů po obou stranách silnice a alkoholový odér vysvětloval policistům bolavými zády a použitou francovkou.

Velkou aférou rovněž byla jeho spolupráce s STB, kdy prý vůbec netušil, o koho jde, ale přesto si nechával za své rozhovory platit třeba i naturáliemi. Soud později prohlásil, že Kavanova spolupráce nebyla vědomá. V tom případě musí být Jan Kavan úplný a totální prosťáček s nesvéprávností.

Další extempore čekalo na rozhovory s představiteli NATO, kdy jeho jediná otázka byla, zda se dá z této organizace vystoupit. Následoval nalezený balík peněz v Kavanově trezoru o němž neměl ani potuchy kde se tam vzal.

Poslední aférou, která Jana Kavana proslavila až ve Švédsku a Británii bylo jeho doznání na skrytou kameru, že Gripeny byly podplacené a ne zrovna malou částkou (že by právě odsud vítr vál do Kavanova sejfu?). Navíc je Jan Kavan soudem usvědčený lhář. To už je trochu moc náhod najednou, nemyslíte?

Katův šleh je vynikající pikantní pokrm. Katův šleh v podání Jana "Kato" Kavana je také pěkně ostrý, ale může po něm být spíše špatně z jeho nestravitelnosti. Zase nám Jan Kavan jednou udělal mezinárodní ostudu. 

Miloslav Vlček se k chování svých spolupracovníků zatím nevyjádřil. Já být na jeho místě, tak udělám jedinou myslitelnou věc. Posadím poradce do prvního letadla domů, dám mu ne hodinového, ale minutového padáka a veřejně se za něj omluvím. Myslíte, že se k tomu socialisté postaví čelem anebo tradičně po "socansku" stylem "ruka ruku myje"?

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz