O tom, že Jiří Paroubek je vcelku zdatný stratég netřeba mluvit. Je to snad jediná věc ve které skutečně vyniká. Bohužel, jeho znalost strategie je využita pouze k získání moci a to je vcelku škoda. Pokud by svou schopnost dokázal napřít jiným směrem než je jeho osobní zisk, mohl by se proměnit alespoň ve člověka, který ve své až chorobné touze po moci neškodí.

První vaječný šrapnel byl rozhodně překvapením. V tomto okamžiku Jiří Paroubek neví, co má udělat, a tak se snaží celou věc ututlat s tím, že vlastně o ničem neví, že se nic nestalo. Jako na potvoru se ale vaječný incident dostává na veřejnost, a tak po pár hodinách Lidový dům vaječnou střelu přiznává.

Sexy mozek se rozjede na plné obrátky a rodí se plán, jak ze sebe udělat mučedníka a vyzískat další voliče a především hlasy soucitných a nerozhodnutých. Další vaječný útok na sebe nenechá dlouho čekat a zde už Jiří Paroubek vystupuje posměšně, že se vrhač ani trefit neumí.

Zcela zákonitě následuje reakce dalších lidí. Jenže místo hodu přichází člověk s platíčkem vajec přímo k pódiu a velce pokládá k nohám Jiřího Paroubka. Ten je vztekle nakopne, vajíčka se rozlétají na návštěvníky a po pár hodinách opět o ničem neví, dokonce tvrdí, že je to pod jeho rozlišovací schopnost.

Zcela záměrně je tak vybuzena naštvanost lidí vůči jeho osobě, kterým se opět vysmívá. Přesto je to málo, musí být vzbuzena nevole velké části lidí, a tak na neškodné marťany nastupují dva vyhazovači, pardon, příznivci ČSSD s drátky u uší. Jejich tvrdý zákrok, při němž za použití síly vyhazují marťany neunikne fotografům a máme další důvod proč být na Jiřího Paroubka naštváni.

Další zákroky na sebe nenechají dlouho čekat. Učitel na kole s prázdnými kufry a prázdnými platy od vajec je rovněž ochrankou, pardon, příznivci ČSSD tvrdě odkázán mimo mítink. Následuje žádost o ochranu socialistických mítinků. Další bod pro závěrečný akt.

Ministrem vnitra je člověk spjatý s ČSSD. Žádost o ochranu odmítá a na akce budou dohlížet jen pochůzkáři. Stačí ještě pár hanlivých slov na adresu vrhačů, označit je za placené Jánským vrškem, zapojit své placené diskutéry, aby tuto lež šířili na internetu a finále je připraveno.

V Praze mají proběhnout čtyři mítinky. Jiří Paroubek přichází až na ten poslední, na Andělu. Záměrně vybrané místo, kde se kumuluje velké množství lidí a které není na nějaké velké návaly zařízené. Část místa pro pěší ještě zabere volební kamion.

Je před akcí. Mladí socialisté vyzbrojeni stříkacími pistolemi zkrápějí nosiče transparentů vodou, aniž by k tomu měli nějaký důvod. Albert je hned vedle. Atmosféra je výrazně protiparoubkovská a mladými stříkači ještě vyhnána na mez nenávisti a touhy po odplaty. Konečně přichází sám Jiří Paroubek v obnošeném tričku, které může následně vyhodit.

Vyvrcholení akce přichází. Vaječný nálet se dal očekávat a do velké míry se o něj zasloužil sám Jiří Paroubek. Nyní přichází druhá část scénáře. Socialisté na pódiu trpně stojí a mluví, občas uhýbají před letícími vajíčky. David Rath ještě podněcuje vrhače k dalšímu úsilí.

Šéf socialistů se okamžitě staví do role mučedníka. Jeho vajíčky zmáčená brada obletí na fotografiích celý svět, dokonce se dostane až do Číny. Úkol byl splněn. Vyprovokovat odpůrce k činu a následně je za tento čin kárat a stavět se do pozice mravokárce.

Jen ten výsledek je trochu pofiderní. V posledních průzkumech ČSSD zaostává za ODS ve volebních preferencích a kdoví, jestli tato vaječná válka vůbec do výsledku voleb nějak promluví. Podle průzkumu pro MF Dnes se ukazuje, že vajíčka pravděpodobně žádný vliv mít nebudou.

ČSSD si zadala průzkum u svého dvorního dodavatele STEMu avýsledke byl "překvapivý". Pochopitelně dopadl dobře pro ČSSD, protože "máme výzkum STEM, podle kterého je dvaaosmdesát procent lidí proti vajíčkům." Průzkum Medianu pro MF DNES označil Jiří Paroubek za "manipulativní".

Tak uvidíme v neděli, až se uzavřou volební místnosti v Evropě, zda vejce někoho poškodila či ne. Označovat ale politického oponenta za "fašizoidní stranu" je poněkud nechutné, ať už se jedná o kohokoli, protože facebooková iniciativa, do které se zapojilo přes padesát tisíc lidí má opravdu máloco společného s nějakou politickou stranou.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz