Nikdy s nimi žádný problém neměl, ba ani nepomyslel na to, že by s nimi někdy nějaký problém mohl mít. Jenže jak už to tak v životě chodí, potká vás nečekané v ten nejméně vhodný okamžik, kdy absolutně netušíte, že jdete vstříc nepříjemné zkušenosti.

Stalo se minulý týden. V Kolíně. Tam se Jiří Paroubek potkal se svým problémem poprvé. Chrabře a ztepile vyběhl na stupínek, z kterého začal masírovat shormážděným divákům myšlenky a vtloukat jim do hlavy, že nikdo jim nikdy nesplní to, co on jim může slíbit a pak se to stalo.

Krátce nato ho zle potrápilo vejce. Zasáhlo ho naplno. Zbývající vaječné střely letěly mimo určený cíl stejně jako rajčata. Lidový dům se snažil incident ututlat s tím, že se vůbec nic nestalo: "Něco takového se říká, ale já jsem nic neviděl," řekl mluvčí ČSSD Macura.

Očití svědci ale hovoří o tom, že rozzuřený Paroubek křičel přes mikrofon na vrhače potravin, že jsou prasata. Další svědci pak hovoří o tom, že zjevně naštvaný Paroubek se svým týmem nasedl do aut a uraženě odjel.

Následně Lidový dům téhož večera, co se odehrál incident v Kolíně, vydává jiné, odlišné prohlášení, které nepostrádá shovívavost a bodrost: "Rozhodli jsme se veřejně deklarovat, že z naší strany nebudeme uplatňovat žádnou škodu, a tento názor sdělíme i policii. Považujeme incident za projev nevyzrálosti a nedostatku odvahy. Jsme přesvědčeni, že jsou mnohem závažnější problémy pro Policii ČR než řešit tuto klukovinu," prohlásil šéf PR ČSSD Petr Dimun.

"Pojali jsme to jako vyjádření občanské neposlušnosti. Zatím jsme policií kontaktováni nebyli. Všichni sem jezdí, jako by to byl útok na Heydricha. Je to krása," řekl jeden z kolínských vrhačů. Policie nyní celou záležitost přešetřuje, zda jde o přestupek nebo trestný čin.

Uběhlo pár dní, mítink v Plzni a situace se opakuje. Na hovořícího Paroubka opět letí vejce. Podle agentury Mediafax, jejíž zástupci byli na mítinku přítomni, se vrhači netrefili. Jiří Paroubek reagoval podle této agentury na útok slovy: "Jste ubozí a trapní, ani trefit se neumíte!"

Petr Dimun ve svém prohlášení za Lidový dům říká: "Další případné zájemce o hod vajíčky upozorňuji, že jsou mnohem lepší způsoby, jak s nimi naložit a případným zájemcům poskytneme i kulinářské recepty. Členům Modrého týmu ODS pak doporučujeme rovnou způsob úpravy 'natvrdo', popřípadě 'nahniličku', podle toho, kterému politikovi ODS ten který člen právě fandí."

Jenže jak se zdá, tak Lidovému domu, potažmo jeho předsedovi a jeho nejbližším spolupracovníkům nedochází, že k tomu, aby někdo začal po předsedovi socialistů metat vejce, nemusí být nutně příznivcem ODS. Z Jiřího Paroubka by mělo být šoufl každé rozumné bytosti používající vlastní mozek. Kde bere Lidový dům jistotu, že jde o akci ODS?

Je to jen další záminka k atakům na politického oponenta. Vždyť existuje i možnost, že incident byl předem zinscenovaný právě Lidovým domem, aby velký Jirka mohl být v postavení mučedníka, protože s mučedníky lidé soucítí víc, a tím pádem mu mohou přibýt hlasy ve volbách.

Zrovna tak to skutečně mohla být akce Jánského vršku, která by měla navodit dojem, jak je předseda opozice nenáviděným a opovrhovaným člověkem, který si zasloužil už i potupu v podobě vržených rajčat a vajec. Nejblíže pravdě ale bude, že jde o akci lidí, kterým skutečně vadí osoba Jiřího Paroubka, jeho lži, jeho arogance, jeho chorobná touha po moci a po restauraci komunistů k moci.

Metáním rajčat a vajec je odměňováno špatné vystoupení, je to jakýsi ekvivalent vypískání. pravda v novodobé historii nemá tento zvyk u nás tradici, ale budiž to socialistům varováním, že lidé nehodlají pasívně trpět všechny pitomosti, s nimiž Lidový dům přichází, včetně neskutečně duté a hloupé předvolební kampaně.

Neschvaluji žádné podobné útoky, je to dětinskost, i když na druhé straně se musí uznat, že někdy už asi jiný způsob protestu nezbývá. V takovém případě může být Jiří Paroubek ještě rád, že na něj létají jen vejce a ne podkladky, které by vzhledem k jeho bratříčkování s komunisty a vzhledem k jeho totalitnímu myšlení a praktikám odpovídaly daleko lépe.