Leader ČSSD Jiří Havel – vzorný odborník, nebo politický kašpar?

Autor: Bohuslav Janovský | Publikováno: 7.5.2009 | Rubrika: Politika
ČSSD

Leader ČSSD Jiří Havel – vzorný politik a odborník, nebo ekonomický diletant, prospěchář a pokrytec? Co se vlastně skrývá za maskou leadera ČSSD J. Havla, Je to skutečně ekonomický odborník, se vzornou minulostí (tak ho presentoval J. Paroubek), nebo další z plejády hochštaplerů a prospěchářů, kteří zaplavili politickou scénu? Tady máte jeho profil a je to velmi zajímavé čtení.

Před pár dny začala kampaň do Evropského parlamentu (EP) a strany zahájily oficiální kampaň. Ta je pozoruhodná mimo jiné 2 aspekty. Žádná strana nemá  volební kampaň, která by měla relevanci ke kompetencím EP a dále tím, že se v ní jako leadeři objevili kandidáti z politické periferie. Jedním z nich je i J. Havel, který stojí v čele kandidátky ČSSD. Je to právě on, kdo má být garantem „ekonomického programu“, který ČSSD nazvala „proti krizi“. Nebudu se zde zabývat tímto pozoruhodným dokumentem podrobně. Čtenáři si ho mohou přečíst na www.protikrizi.cz a udělat si úsudek sami. (Já mám pocit, že při jeho psaní autoři kouřili hašiš J)
Spíš se podívám, jak se J. Havel předvedl v minulosti na poli ekonomickém, zda jeho osobní postoje a život odpovídají tomu, co o sobě tvrdí on a jeho strana.
Moje hodnocení rozdělím tedy do 3 oblastí.
 
Jiří Havel se jako „ekonomický“ expert ČSSD spolupodílel na ekonomické politice ČSSD v době, kdy byla u moci. Co se za tu dobu stalo z hlediska nás voličů/daňových poplatníků?
Když v roce 1998 převzala ČSSD vládu, tak státní dluh činil 173 miliard Kč a každý občan ČR (včetně dětí a kojenců) tedy „dlužil“ asi 17 tisíc Kč, po 8 letech socialistického vládnutí nabobtnal státní dluh na neuvěřitelných 802 miliard Kč. Každý z nás tedy dlužil již 80 tisíc!!
Většina těchto peněž se projedla, utratila a část rozkradla. (jistě domy na Floridě něco stojí..) To vše se událo v době celosvětového hospodářského růstu, kdy by logika velela připravit si rezervy na horší časy… navíc socialisté nastavili systém, který zajišťoval nárůst dluhu i do budoucna a úporně maří každou snahu o nápravu tragické situace. Stejně jako dluhy musí platit jednotlivci a rodiny, tak se jednou musí zaplatit i náš státní dluh ! Tento dluh nakonec zaplatí daňoví poplatníci, běžní občané, střední vrstva tj. Vy i já a nejspíš ho ještě budou splácet naše děti!

 

. V době současné ekonomické krize navrhuje Jiří Havel a jeho strana další nesmyslné plýtvání penězi nás daňových poplatníků. Jeho nápady na řešení současné ekonomické krize, např. že „13důchody“ zvýší domácí spotřebu apod., patří do říše fantasmagorických hloupostí a nemají s realitou nic společného. Je vidět, že Jiří Havel nemá o zodpovědném řízení země nejmenší tušení a ani ho nezajímá…a jeho jediné ekonomické krédo se zdá být „po nás potopa“.

 

 

Čeští socialisté vystupují jako ochránci pracujících a chudých. J. Havel jako universitní učitel má asi dodat zdání, že je jedním z nás „obyčejných“ pracujících. Přečetl jsem si pozorně jeho životopis (je připojen dole) a následně pár výročních zpráv několika státních a polostátních firem. Výsledek? J. Havel je mnohonásobný milionář, který si peníze „vydělal“ sezením v orgánech různých „pozoruhodných“ firem . Jen namátkou Česká spořitelna, PARAMO, Unipetrol, ČEZ. Je obecně známo, jak odpovědně tito „političtí zástupci“ státu svoji funkci vykonávají a jejich hlavním zájmem je bez většího úsilí přijít k nemalým materiálním požitkům. Po přečteni několika výročních zpráv odhaduji výši prebend J. Havla za toto období na nejméně 5 mil Kč (spíš ale mnohem více). Při průměrném platu ca 22 tis Kč, si na podobné peníze přijde běžný pracující za více než 20 let….Já podobné odměny nikomu nezávidím, ale u politika, který se vydává za jednoho z obyčejných „chudých“ pracujících a přitom díky politice velice zbohatnul, je to bezmezné a trapné pokrytectví!

 

Ještě jednu zajímavou věc jsem se v jeho životopise dočetl. J. Havel vstoupil do KSČ v 80. letech již v době studií na VŠ (studoval politickou ekonomii na VŠE v Praze) . Od pamětníků té doby vím, že to byl obvykle čin, kdy si student chtěl zajistit pohodlná studia a příjemnou kariéru po jejich skončení. V 80. letech již totiž žádný komunista socialistické ideologii nevěřil a jeho hlavním sen byl mít bony na nákup kapitalistického zboží v Tuzexu(obchod se západním zbožím, které si běžný člověk nemohl koupit). TJ. je patrné, že jeho motivace byla čistě prospěchářská a dá se předpokládat, že podobně tomu asi bude i nyní u jeho členství v ČSSD. J. Havel je docela obyčejný prospěchář a politický šašek.

  

Můj závěr je jednoznačný 5. a 6. června jít k volbám a jasně volit někoho jiného než ČSSD!
 
Prosím připojte se a nenechte se zase nachytat od nějakého politického kašpara jako je Jiří Havel a jeho strana „pracujících“ ČSSD. 
 
Pokud někdo věrohodně prokáže, že se mýlím, rád tento článek odstraním…!

 

Oficiální životopis J. Havel:

 

Čerpáno z www.nasipolitici.cz

 

 

20.8.1957                   narozen v Praze
1968 - 1976 osmileté Akademické gymnázium ve Štěpánské ulici (Praha)
1976 - 1978 studium chemie; nedokončeno
1982                 absolvoval studium politické ekonomie na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze
? - 1990 člen KSČ; do strany vstoupil během studií
1982 - 1991 odborný asistent na VŠE
1988 - ? člen představenstva a dozorčí rady České ekonomické společnosti
1990 spoluzakládá Nezávislou levici; později se angažuje v dalších levicových uskupeních

přizván do odborných komisí sociální demokracie
1991 - zaměstnanec Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
1992  titul kandidát věd - Csc.
1993 - 1999 člen představenstva - 2.spořitelní privatizační investiční fond, a.s
1995 - pravidelná spolupráce s odborníky ČSSD
1997 docent
1997 - člen ČSSD
1997 - ? místopředseda Národohospodářské komise ČSSD
1998 poradce Pavla Mertlíka (vicepremiér, později ministr financí - vláda M. Zemana)
  podílí se na vytvoření ekonomického programu pro obnovení hospodářského růstu
1999 - 2000 první místopředseda Výkonného výboru Fondu národního majetku (FNM)
  člen dozorčí rady - Česká spořitelna, a.s.
1999 - 2001 člen představenstva - PARAMO, a.s.
2000 - 2001 předseda Výkonného výboru FNM

Podle svých slov rezignoval, neboť vláda zvolila jiný způsob privatizace než jím (a P. Mertlíkem) navrhovaný.
  člen dozorčí rady - Telefónica O2 Czech Republic, a.s.
2000 - 2002 člen dozorčí rady - UNIPETROL, a.s.
2001 - 2002 člen dozorčí rady - Komerční banka, a.s.
2002 zvažován ministrem financí B.Sobotkou jako potenciální kandidát na člena Komise pro cenné papíry
2002 - 2004 viceprezident České ekonomické společnosti
2003 - 2005 poradce ministra financí
2004 člen dozorčí rady - AERO Vodochody a.s.
  zvažován předsedou vlády S. Grossem jako potenciální kandidát na člena Bankovní rady České národní banky
2004 - 2005 člen představenstva - UNIPETROL, a.s.
2005 - 2006 poradce předsedy vlády pro hospodářskou oblast
  předseda dozorčí rady - ČEZ, a. s.
2006 vicepremiér pro ekonomiku - vláda Jiřího Paroubka
  garant ekonomické části volebního programu ČSSD pro volby
  kandidát do Senátu PČR na svitavsku; nebyl zvolen
2006 - místopředseda představenstva - Cíl, akciová společnost v Praze
2008 lídr kandidátky ČSSD pro volby do Evropského parlamentu
  ministr školství ve stínové vládě Jiřího Paroubka  
  vedoucí Katedry makroekonomie a ekonometrie, Institut ekonomických studií FSV UK ( po dobu působení ve státních funkcích má na Karlově univerzitě neplacenou dovolenou)

odborné vědecké zaměření: ekonomické instituce, kapitálové trhy, hospodářská politika; autor a spoluautor odborných publikací zaměřených na problematiku kapitálových trhů a transformace ekonomiky

považovaný za ekonoma politického středu

podílel se od r. 1997 na formulaci většiny volebních a později i vládních programů ČSSD

navrhl, aby studenti vysokých škol v případě nadstandardní délky studia či opakování zkoušek platili školné

 

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

10742 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Velmi přátelský vztah k Rusku je už po staletí součástí české národní identityChcete válku s Ruskem? Chcete islamizaci Evropy? Chcete se stát otroky sluníčkářské diktarury?

Eurabia.cz

Západní mediálni diktatura již cenzuruje i havlisty ...Doporučujeme: Jak novináři oficiálních medií manipulují

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

„Naše služby mluvily s Rusy.“ Oheň ve Vrběticích: Generál Šándor dal nové infoNeškrtnete si. Diplomat zná odvetu Moskvy za masakr své ambasády
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění