O tom, že David Rath je zákeřný mstivý člověk snad netřeba pochybovat. Důkazů podal sám víc než dost. Schovávaje se za svou poslaneckou imunitu, dovoluje si naprosto nezakrytě a veřejně vyhrožovat všem, kteří nekonají podle jeho přání a je jen s podivem, že mu to prochází. Dokonce jej mnozí příznivci oranžády za to milují.

Jeho poslední krok ale znamenal překročení další mety. To, že si veřejnost berou jako rukojmí odbory se dá ještě pochopit i když ne schvalovat, ale aby si veřejnost jako rukojmí bral hejtman, tedy krajský vládce, to už je úplný ofsajd.

Pochopitelně se vše točí okolo třicetikorunového regulačního poplatku. David Rath se proměnil v nesmiřitelného bojovníka právě proti poplatkům u lékaře, ačkoli to není tak dávno, kdy sám ještě z pozice šéfa ČLK poplatky prosazoval a kam se hrabe nynější stav na jeho tehdejší představy. Podle Ratha se mělo za návštěvu u lékaře platit 90 korun a za den na nemocničním lůžku dvě stovky.

Nevěřím Davidu Rathovi, že by se tak náhle proměnil v lidumila, který ošetření v kteroukoli denní či noční hodinu hradí za pacienta a dokonce, pokud se pacientovi nedostává v životě peněz, tak ho ještě podpoří vlastní peněženkou. David Rath dělá vše účelově, aby získal co největší moc. Tak dlouho tento bezskrupulózní kariérista hledal vhodnou politickou stranu, až ji našel.

Máme zákony, které platí pro každého. Máme nezávislé soudy, jejichž rozhodnutí je povinen každý respektovat. Fakt, že se někomu ani jedno nelíbí neznamená automaticky, že si může zákony nebo rozhodnutí soudu porušovat jak se mu zlíbí.

Zdravotní pojišťovny konají svou povinnost a postupují podle platného zákona. Po kontrole v krajských nemocnicích začaly rozdávat v souladu se zákonem pokuty těm nemocnicím, které zákonem neřízené regulační poplatky nevybírají. Zákon umožňuje opakovaně dávat pokuty až 50 tisíc. Pojišťovny byly hodně mírné a prozatím udělily pokuty v pětinové, maximálně třetinové výši.

Před pár týdny hejtman Rath vyhrožoval šéfům pojišťoven, že pokud budou jeho krajské nemocnice pokutovat (rozuměj, budou-li postupovat podle platného zákona), postará se po vyhraných volbách o jejich vyhazov. Není to snad zastrašování a nabádání k trestnému činu?

Nyní zašel David Rath ještě o krok dál. Hrozí, že nemocnice vypoví smlouvy těm zdravotním pojišťovnám, které dodržují zákon a pokutují nemocnice za jeho porušování. Pro pacienty by to znamenalo buď si zaplatit ošetření v plné výši nebo změnit pojišťovnu.

Ať to klidně Rath udělá, ať klidně nechá vypovědět smlouvy mezi nemocnicemi a pojišťovnami, které nemocnice pokutují. Jediným, kdo spláče nad výdělkem budou pacienti a krajské nemocnice. Pojišťovny to přežijí, krajským nemocnicím ubydou pacienti, ale také přežijí byť s problémy. A pacienti? Pokud nebudou chtít platit ošetření v plné výši, budou hledat jinou nemocnici, kde sice nebudou muset platit, ale zároveň se budou muset smířit s tím, že "nová" nemocnice nebude mít takové vybavení jako nemocnice krajská.

Myslíte si, že Davidu Rathovi jde o nějaké pacienty? Kdepak, tomu jde jen o jejich hlasy. David Rath nemá úctu k zákonu. Představme si, že by každý člověk nespokojený s nějakým zákonem jej začal zcela bezostyšně porušovat. Někomu by se třeba nelíbil silniční zákon, tak by pravidelně jezdil po obci stokilometrovou rychlostí nebo zásadně po chodnících, jinému by se nelíbil trestní zákon, a tak by začal na ulici na potkání zabíjet lidi, jiný zase přepadat banky... No nebyl by to krásný svět, kdyby každý demonstrativně porušoval zákon, který se mu nelíbí?

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz