"Jako by se někdo bál o své místo. Očekávala bych spíš nějaký projev vděku za podporu, kterou jsem spolu i s dalšími kolegy projevila nejen při účasti na volební kampani," říká Kateřina Brožová. Je snad opravdu tak naivní anebo naivku jen hraje?

Pokud by totiž přijala Paroubkovu nabídku kandidovat do parlamentu, pak by se dostala na přední místo kandidátky a zcela zákonitě by tedy musela někoho o jeho místo na kandidátce připravit. Já se socialistům, kteří tento krok kritizují, vůbec nedivím.

Na základě čeho má být Kateřina Brožová lepší kandidátkou než oni? Snad jen na základě své popularity a atraktivním vzhledu? Na základě odvážných dekoltů? Cožpak o to, na osazenstvo poslanecké sněmovny by asi byl lepší pohled, ale vzhled je to poslední, co se při tvorbě zákonů může hodit.

Hokejista Šlégr už nabídku přijal, takže se můžeme těšit, jak se bude mezi poslanci vyjímat. Nechci předem nikoho dehonestovat, ale jen málo sportovců dokáže mluvit a navíc mluvit tak, aby to dávalo hlavu a patu, popřípadě jim dělá značné potíže mluvit o něčem jiném než o svém sportu.

Kateřina Brožová se tedy diví, že nabídnutá kandidatura nevyvolává mezi členy ČSSD vděk a nadšení, ale kritiku. Za co jí mají být členové ČSSD vděčni? Za vyslovenou podporu této straně? Mají snad tedy být komunisté vděčni Evě s Vaškem a "modří ptáci" Lucii Bílé a tlačit je do parlamentu?

Pokud nějaký známý umělec nebo sportovec vyjadřuje své sympatie vůči určité straně, je to jeho věc. V minulosti už tady podobných případů bylo sdostatek. Došlo i k pěkné blamáži, když socialisté prezentovali umělce vystupující na jejich megakoncertech jako své příznivce, aby se následně ukázalo, že umělci vystoupili za honorář a veřejně pak vyjádřili podporu někomu jinému (Helena Vondráčková).

Podobné faux-pas si užila i ODS, když fotbalista Baroš prozradil, že se nechal vyfotit s modrou šipkou  na tváři za peníze a ty mu na jeho účet nepřišly. Ale přeci jen je tady velký podstatný rozdíl mezi vyjádřenou podporou a přijetím kandidatury.

V parlamentu by měli sedět lidé, kteří dlouhodobě pracují pro politickou stranu a pohybují se v politice. Kateřina Brožová možná zapomíná, že politika není showbussines a nestačí se jen umět usmát, vhodně poodhalit svůj výstřih nebo se naučit nazpaměť několik vět. Očekává-li za svou podporu vděk v podobě poslanecké lavice, pak jde o vypočítavost, která jí údajně není cizí.

A tak nezbývá než se ptát. Co jste, Kateřino Brožová, udělala pro sociálně slabé? Čím jste lepší než kandidáti strany, kteří budou odsunuti za vás? Přijde vám spravedlivé, abyste bez jakýchkoli politických zkušeností rovnou zasedla mezi zákonodárce a ještě to považovala za projevený vděk za podporu? Nebylo by rozumnější věnovat se oboru, kterému rozumíte a v němž excelujete? Nebo vás už omrzela pojišťovna a nyní toužíte po jistotě?

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz

Nadis redakčně upraven