Socialisté už úplně rezignovali na nějaký program a upnuli se de facto jen na čirý populismus. K tomu nyní chtějí přidat populární tváře, které mají přilákat další voliče, jen aby se mohl mocichtivý předseda znovu posadit do premiérského křesla.

Předně podotýkám, že proti herečce Kateřině Brožové nic nemám. Je to fešná ženská a celkem dobrá herečka. Tím ale vše končí. I u Kateřiny Brožové, stejně jako u jiných umělců, platí staré otřepané "ševče, drž se svého kopyta". Ani jeden z umělců, kteří prošli parlamentem nebo Senátem neudělal v politice díru do světa a většinu času tam působil jako úplný mimoň.

Pokud nebudeme brát v potaz dobu těsně porevoluční, kdy se umělci angažovali v upřímné touze pomoci, tak snad jediný člověk z umělecké branže, který prokázal jisté politické schopnosti, byl zpěvák Michal Prokop. Zbytek? Šmíra, šmíra, šmíra.

Nejtrapněji si počínali František Ringo Čech, který ale brzy pochopil, že politika pro něj není a Vítězslav Jandák, který si naopak myslí, že politika je pro něj to pravé ořechové. Svým "strejcovstvím" a slovníkem ze čtvrté cenové skupiny jen dokresluje obraz, kterým se paroubkovská ČSSD prezentuje, pokleslou zábavou pro chudé, a to nejen finančně.

O Kateřině Brožové se všeobecně mluví jako o "zlatokopce" a lovkyni boháčů. Co je na tom pravdy, ať posoudí každý sám. Je možné, že ji tentokráte láká začít pomáhat chudině i jinak než jen svým herectvím, které rozhodně není špatně honorováno, ale tento článek se nezabývá jejím majetkovým ani jiným poměrem.

ČSSD nemá svým voličům co nabídnout. Program prakticky neexistuje, návrhy na řešení krize jsou nerealizovatelné a v případě realizace jen krizi fatálně zhorší. Socialisté voličům slíbili vše možné i nemožné už v loňských volbách a nyní jdou do eurovoleb s heslem pádu Topolánkovy vlády, což je určitě celoevropské téma. Kde nahnat další hlasy? Jedině popularitou kandidátů.

A tak se může stát, že socialisté nominují do parlamentních voleb na vrcholných příčkách kandidátek hokejistu Šlégra a herečku Brožovou. Bude to stačit? Nebude zapotřebí dalších deseti osobností či "rádobyosobností", které se s politikou setkali pouze při potřesení rukou s politikem? Ještě by to chtělo nějakou hodně populární zpěvačku nebo zpěváka, ale v tom mají socialisté zřejmě smůlu. Evu s Vaškem si již zabrali komunisté.

Proměnit parlamentní volby na soutěž Tý-Tý nebo Zlatého slavíka je možná nápad krátkodobě dobrý, projednou může přilákat voličské hlasy, ale je to nápad neopakovatelný. Představme si na okamžik, že by v parlamentu zasedlo nějakých třicet, čtyřicet "politických analfabetů" s populární tváří. Už teď si lidé na práci parlamentu stěžují, jak by to asi vypadalo potom?

Brali by takoví populární političtí diletanti vystoupení u řečniště jako divadelní nebo pěvecké vystoupení? Jak kvalitní práci by asi odváděli? Byli by z nich kývací psi a hlasovací stroje jako v případě herečky Fischerové nebo duchovního a písničkáře Karáska? Mělo by vůbec smysl, aby nás v parlamentu zastupovali lidé, kteří politice vůbec nerozumí?

A jak k tomu přijdou ti, kteří budou na kandidátkách odsunuti na nevolitelné posty? Pracují pro svou oblíbenou politickou stranu několik let a v okamžiku, kdy se dočkají vytoužené odměny jejich dlouhodobé práce, přijde vedení jejich strany s tím, že namísto nich protlačí do parlamentu populární celebrity? To je přímo plivanec do tváře. Na práci jsi dobrý, ale radši dáme na popularitu.

Sázka na populismus a popularitu zabírá na jednodušší voliče. Jistě, na hokejistu Šlégra mohou slyšet chlapi, na herečku Brožovou jakbysmet už jen kvůli jejímu poprsí, mohou na ní zabrat i ženské, vděčné divačky všech možných i nemožných seriálů.

A co samotná Kateřina Brožová? Pokud do voleb skutečně půjde, vzdá se herectví a bude trávit dlouhé dny nad zákony, kterým nerozumí? Vzdá se svých příjmů za role a spokojí se jen s poslaneckým platem? Nebo snad bude pro ni poslancování jen takový vedlejšák? Anebo splní roli vábničky na hlasy a po měsíci se vzdá poslaneckého mandátu?

Populární celebrity jen málokdy umí něco jiného než svou branži a potřebují bulvár, veřejnost, role, vystoupení, zkrátka potřebují publicitu aby i nadále populárními celebritami zůstaly (a pochopitelně se neztenčil přísun financí z toho plynoucí). V parlamentu se akorát tak profesně zahrabou. Pro ČSSD by byl ideální stav, kdyby v parlamentu sedělo 99% jejích poslanců v podobě populárních osobností a celebrit, které by zvedaly ruku podle instrukcí od šéfa poslaneckého klubu. Hlavně aby byla strana populární a předseda se mohl ohánět čísly průzkumů popularity.

Je smutné, když strana místo programu a vize nabízí jen populismus a prsa, pardon, popularitu. Taková strana je myšlenkově vyprázdněná a impotentní. Jenže v dnešní ČSSD se vše podřizuje jen nahnání co největšího počtu hlasů. Po nás potopa, hlavně když bude "slunko jasné" sedět ve Strakovce.

Na nikom jiném nezáleží a už vůbec ne na těch stranících, kteří v regionech odvádějí svou práci. Ti jsou bráni jen jako spotřební materiál. Hlavní je předseda, jeho moc a jeho nejbližší přitakávači. K čemu nějaký program, když ho mohou nahradit plané sliby a populární tváře? Možná bude kandidovat i kouzelník.