Pavel Kudrik se stal společně se svou rodinou cílem požáru způsobeného zápalnými lahvemi ve Vítkově. Popálené děvče stále bojuje o život a vyhlídky na přežití jsou velice malé. Kudrikova družka Anna Siváková do médií prohlásila, že někdo úmyslně před hozením Molotovů uzavřel přívod vody do domu.

Tato informace byla následně hasiči a policií vyvrácena. Doposud není jasné, zda šlo o rasisticky motivovaný čin, nebo zda v tom hrálo roli něco jiného, napříkad vymáhání dluhů nebo úmyslné zapálení nechtěné nemovitosti.

Domek, který Kudrikova rodina obývala, připadl pouhých deset dní před vyhořením skupině německých občanů v dědickém řízení, které se táhlo několik let. Na tomto místě začínají vyvstávat otázky, jak se vlastně Kudrikova rodina do domku dostala a pokud to bylo legálně na pronájem, komu za užívání domku platila.

Kudrikova rodina neměla v domku své trvalé bydliště, už to je s podivem. Navíc byl Pavel Kudrik hledanou osobou, když se vyhýbal nástupu trestu odnětí svobody. Podle serveru aktuálně.cz byl Pavel Kudrik v minulosti odsouzen k ročnímu odnětí svobody za krádež a poškozování cizí věci a trestu se vyhýbal. Následně byl přistižen při porušení zákazu řízení.

Odsouzený tedy putoval z normální nemocnice do vazby a do výkonu trestu. Michael Kocáb, ministr pro minority a lidská práva požádal o jeho omilostnění. Prezident Klaus mu částečně vyhověl, když Pavlu Kudrikovi přerušil výkon trestu.

Spálené trámy a nepoškozená plastová kolečková brusle?To, co se stalo ve Vítkově je zcela určitě tragédií a nikdo soudný nemůže takový čin, pokud šlo o úmyslný útok, schvalovat. Na druhou stranu mi přijdou požadavky postižené rodiny přemrštěné. Město jim narychlo sehnalo náhradní ubytování, byť se v tom příliš nevyznamenalo, nicméně slova, že rodina chce zase nejlépe rodinný domek vypadají, jako by rodina chtěla ze své situace těžit, ba dokonce to může i vypadat, jako by si rodina v touze po lepším bydlu dům podpálila sama.

Že by byla rodina tak hloupá a zapálila si střechu nad hlavou? Co když je to jen důsledek výsledku dědického řízení? Kudrikova rodina měla problémy s městem i co se týče dluhů. Obyvatelé domku dlužili městu za odvoz odpadků. Podle slov jednoho z členů rodiny se vždy dluh zaplatil, ale město jim posílalo další a další složenky. Je teorie zapálení vlastního bydla tak zcestná?

Znovu se musí zdůraznit, že Kudrikova rodina neměla v domku své trvalé bydliště a mohla tímto způsobem, který se mohl vymknout z ruky, řešit možné vystěhování. V situaci, do které se Kudrikova rodina dostala, by měla být ráda za střechu nad hlavou. Pravda, i zde se musí přiznat, že město selhalo, když rodině nabídlo neobyvatelný prostor.

Na této záležitosti mne zaráží ještě pár věcí. Vyšetřování sotva začalo, ale někteří lidé, například premiér Topolánek, už mají okamžitě jasno, že jde o rasistický čin. Spáleniště ještě doutná, ale ministr Kocáb už žádá o milost. Postupoval by stejně, pokud by se to samé stalo rodině z majoritní společnosti? Také by ministr Kocáb této rodině přispěl stotisícem ze své kapsy?

Naše majoritní minorita si stále stěžuje, jak je majoritou utiskována a diskriminována. Všeobecný strach z nařčení z rasismu a diskriminace nakonec způsobuje, že majorita je pomalu diskriminována minoritou. K tomu už, bohužel, dochází, ačkoli by se mělo měřit všem úplně stejně. Jak velký problém s diskriminací by vznikl tehdy, kdyby se minorita stala majoritou raději ani nechci domýšlet.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz