V úvodu nutno podotknout, že leckteré otázky byly hodně nepříjemné, některé až za hranicí slušnosti a vkusu, ale s něčím takovým musí politik, který se vyžívá v konfrontační politice, počítat (on-line chat naleznete zde). Jiří Paroubek ztratil glanc, jeho odpovědi byly často útočné a urážlivé a dá se říct, že tuto debatu nezvládl. Přitom mohl zůstat nad věcí. Jeho odpovědi působily podrážděným a arogantním dojmem. Na položených cca 150 dotazů odpovědět nemohl, ale krom toho ani nebral dotazy popořadě a některé jednoduše přeskočil.

Sám se nejméně dvakrát pochválil, že má nejmenší poslanecký plat ze všech a že jeho funkce ve straně není placená. Škoda, že se nikdo nezeptal, zda ještě Lidový dům platí jeho ochranku. Arogance, demagogie a "za všechno může ODS" byly nejfrekventovnějšími slovy. Samozřejmě nesmělo chybět několikeré ohánění se průzkumy, zejména 56%, které uvítaly pád vlády.

Na dotaz "Pane Paroubek, když prohrajete volby hodláte opustit křeslo předsedy ČSSD? Už se nemohu dočkat, až to uděláte a budu moct volit ČSSD. Vy a pan Rath jste ostuda ČSSD. Takhle musím volit ODS. Sorry," přišla urážlivá odpověď "Váš dotaz je osobní a vlastně nechutný svou podstatou. Možná, že byste se měl naučit formulovat věci říkat slušně. Proto Vám neodpovím..."

Nevím, co bylo na dotazu nechutného, snad jedině to, že pro tazatele je osoba Jiřího Paroubka překážkou v tom, aby jeho hlas dostali socialisté. Možná je na dotazu nechutné to, že bortí obraz Jiřího Paroubka jako všemi milovaného vůdce.

Na dotaz ohledně šrotovného, daní a proč mu vadí podnikatelé v Porsche následovalo pár demagogických vět. Podnikatelé v Porsche Jiřímu Paroubkovi nevadí, vadí mu, že by údajně měl podnikatel na DPH ušetřit 570 tisíc (jiný blogger tuto částku ve svém článku vyvrátil jako špatný výpočet). Za tu cenu si prý při šrotovném lze koupit 23 aut. Jiří Paroubek zapomněl, že by nejprve musel najít 23 lidí se starým vozem a ochotných obětovat částku přes 200 tisíc na nákup nového vozu.

Podnikatel může (pravda, také nemusí) ušetřené peníze na DPH investovat do firmy, kdežto Paroubkovo šrotovné investicí není, neušetří nic, jen udělá díru do státní pokladny. Závěrečná Paroubkova odpověď na tento dotaz byla zcela demagogická. Není pravda, že lidé nechtějí platit daně. Chtějí, dokonce si přejí, aby daně byly progresívní. Jistě, takovou odpověď lze snadno dostat při vyvolávání závisti a nenávisti vůči bohatým, v čemž Lidový dům přímo exceluje.

Arogance a demagogie se dostalo i dotazu jiného čtenáře: "Dobrý den, rád bych se zeptal proč chcete vyhrát volby za každou cenu a je vám jedno, že při tom zadlužíte celou zemi na x let dopředu. Nevím proč by vaše volební vítězství měly splácet ještě i moje děti..."
"Myslím, že blábolíte z hladu. Největší schodek státního rozpočtu, který tato země zažila, bude právě schodek za tento rok. Za rok vlády pravicové koalice. Těch zhruba 200 miliard korun schodku, ke kterým míříme téměř nezadržitelně budou opravdu splácet i naše děti a možná i naše vnoučata. Už by to chtělo přijít s jiným argumentem proti ČSSD..."

Zcela pominu, že by měl být Jiří Paroubek natolik slušný a alespoň odpovědět na pozdrav. Hned první věta je zcela nepřípustná a pokud by si toto dovolil kterýkoli politik například v Británii, byl by veřejně pranýřován. Šéf socialistů si nechce přiznat, že vlády ČSSD jsou kritizovány za schodky právem. Vždyť v době, kdy HDP rostlo o 6%, dělali socialisté každoročně stomiliardové dluhy. Nyní, když je celosvětová krize a propad HDP se odhaduje na cca 3% má být dluh přibližně v rozmezí 150 - 170 miliard, tedy necelý dvojnásobek socialistických dluhů.

Naše země je na tom ještě relativně dobře. Například sousední Německo odhaduje propad HDP o přibližně jedno procento větší než u nás a nějak se zprávy o kritice německé vlády za schodek neobjevují. Asi není v Německu tak populistická opozice. Takže ještě jednou, pane poslanče. ČSSD při růstu HDP o 6% dělala stomiliardový dluh, současná vláda při -3% HDP necelý dvojnásobek. Kdo je tedy lepší hospodář?

V tomto okamžiku je nutno rovněž připomenout, že socialistické zadlužení státu stojí ročně padesát miliard jen na úrocích a loňský rok skončil s deficitem pod dvacet miliard. Kdyby socialisté dokázali hospodařit a udržet dluh na stejné výši, jako když přebírali stát, byl by loňský rok plusový.

"PR agentury ODS, politici vlády Mirka Topolánka a provládní média se snaží vytvářet dojem, jako bych se při svých politických rozhodnutích řídil jenom průzkumy veřejného mínění. To prostě by ani prakticky nebylo možné. Velmi mnoho politických rozhodnutí musím dělat, aniž bych znal to, jak se na to lidé dívají. Ale samozřejmě, že pokud udělám chybné rozhodnutí, mohu jej podle sociologických analýz korigovat," zní další Paroubkova odpověď. Ale pane poslanče, on nikdo dojem vytvářet nemusí. Vy sám se oháníte průzkumy tak často, že je to váš jediný argument a opravdu se těmi průzkumy řídíte. Vždyť jste to dokonce sám přiznal a svědčí o tom i vaše názorové veletoče, kdy dokážete zcela obrátit během dvou dnů.

"Já myslím, že ODS neovládá nic jiného, nežli nenávist. Oni opravdu se s programem neobtěžují." "Pokud jde o lidi, kteří tyto prostředky nemají k dispozici, tedy lidi z příjmově nejslabších vrstev, u těch sociální demokracie usiluje o dostupnou a levnou veřejnou hromadnou dopravu." "S pádem vlády je spokojeno 56% občanů. To je vysoké procento. Je vidět, že Vy mezi toto procento nepatříte. Zkuste příště trošku zlepšit slovník." "Myslím, podle pojetí Vaší otázky, že nemáte velký smysl pro spirituální život, tedy pokud víte, co to je." ... To je pár dalších vět jako ilustrace v jakém duchu se Paroubkovy odpovědi nesly.

Překrucování pravdy a přizpůsobování si jí na vlastní tělo, čirá demagogie, arogance, pohrdání tazately, tak se neprojevuje člověk, který má zájem stát se premiérem a posléze prezidentem republiky. Ano, měli jsme ve své historii prezidenty nevzdělance i masové vrahy. To však není důvod k tomu, abychom měli za hlavu státu arogantního, všemi pohrdajícího křupana bez špetky elementárné slušnosti, navíc s napoleonským, diktátorským a spasitelským komplexem.

Socialisté jsou na koni jen z toho, že se jim podařilo svrhnout vládu a už dělají, jako by byli pány zeměkoule. Dokážete si představit, jak budou vystupovat, pokud se jim podaří zvítězit ve volbách a pokud by vládli této zemi za podpory komunistů? Děkuji, ale oranžovorudé peklo skutečně nechci.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz