Média: Je libo tištěná, nebo elektronická?

Autor: David Hanák | Publikováno: 3.3.2005 | Rubrika: Zamyšlení

Jako stálý čtenář jak elektronických médií, tak médií tištěných se pokusím říci několik, doufám zajímavých poznámek. Jde mi o charakter komentářů (a tím úhlu pohledu), které v daných novinách vychází.

Dosah médií tištěných (tím mám namysli noviny jako LN, MfD, Právo atd.) je několikanásobně větší. Mají samozřejmě skvělé editory a tedy tištěné články jsou ve své většině bez gramatických a slohových chyb. Tím bych však viděl jejich výhody za vyčerpané. Pokud jde totiž o komentáře, jsou tištěná média „limitována“ několika způsoby.

Prvním je daný prostor. Pro komentáře je prostor u tištěných medií ze zcela pragmatického hlediska daleko užší, než u elektronických. Do tohoto prostoru se pak tlačí skutečně velké množství článků. Lidé, spravující tuto část novin se tak logicky nalézají pod silnějším tlakem než u elektronických médií. Mám zde namysli např. M. Komárka z MfD či M. Denemarka z HN.

To je nutí vybírat mezi možnostmi a trvale odmítat některé články. Výsledkem je, že vědomě i nevědomě ovlivňují pestrost komentářů v novinách, za které vystupují. Jsou nuceni to dělat. V systému zodpovědnosti, v organizační struktuře novin jako výdělečného a profilovaného podniku je to každodenní nutnost. Musí pak sázet, jak se říká,. na „jména“. Aby vám vyšel v HN, MfD, LN nebo jinde článek, je dlouhodobě nutné si budovat jméno, profilovat se a tím být pro dané noviny stálicí. Tato setrvačnost má několik výhod a nevýhod.

Výhodou je např. předvídatelnost a když by třeba. M. Komárek chtěl komentáře MfD profilovat jako protiklausovské či proti ODS stačí jediné - dát prostor Pehemu. Nevýhodou je samozřejmě malá názorová pestrost. Radikální či zcela jiné názory nemohou být vítány, je třeba se držet v mainstreamu. To dělá z komentářů (a nyní píši pouze o MfD, kterou čtu denně) jen jakýsi povrchový vhled bez širšího záběru. V MfD, vedle již zmíněného Peheho, je takovou stálicí např. Bohumil Doležal. Nezapomeňme také, že noviny mají své vlastní komentátory, jež si platí, a tak již tento fakt zužuje prostor pro ostatní. Tím, co jsem napsal, nechci nijak snižovat význam či kvalitu českých tištěných médií. Naopak, aféra Gross ukazuje, nakolik se v investigativní novinařině posunuli k lepšímu. Vždyť současnou vládní krizi vyvolali novináři z MfD, to už přece stojí za to, pro ně pracovat!

Elektronická média (Virtually, Neviditelný pes, ePortal, Britské listy) nemohou nikdy s tištěnými soutěžit co do četnosti, ani co do zpravodajství, jejich síla je naopak v komentářích. Tím, že mají více prostoru a nejsou úzce zaměřena, mohou vydat více - jak v lepším, tak v horším. Záleží jen na čtenáři co si vybere a zda to bude, či nebude číst.

Mnohost autorů a tím názorů tvoří až džungli, ve které je třeba dávat pozor, aby čtenář nezabloudil.

To vše klade na čtenáře daleko větší požadavky - na jeho vlastní úsudek a schopnost analyzovat a komparovat. Jinými slovy, čtenář elektronických publicistických serverů musí vynaložit větší myšlenkovou námahu, aby se v tom vůbec vyznal. To vše má ale jedno velké pozitivum. Pokud tuto námahu investuje, pak je schopen něčeho, co je v současnosti u tištěného slova schopen jen stěží: může si vytvořit vlastní názor.

To již neplatí pro dnešní noviny, ty jsou pouze schopny spíše sdělit materii (co a jak se událo) bez schopnosti dát prostor škále komentářů (proč se to stalo). V tom je v současnosti nezastupitelná role elektronických médií, která svými možnostmi nechají čtenáře „bloudit“ ve změti možností. Elektronická média jsou schopna zprostředkovat kontext události a nikoliv pouze událost samotnou. V tom je jejich přednost. Když pak v této změti článků, poznámek a glos například čtete ony články politologa Peheho, které den před tím vyšly v tištěné podobě v některých novinách, pak jeho názory vyzní buï zcela komicky nebo trapně. To, co z hlediska tištěného, sterilního mainstreamu působí jako vážený komentář, v elektronickém světě, v porovnání s ostatními články, působí jako Peheova uhranutost Klausem kombinovaná s posedlostí kritikou ODS.

Lze tedy do budoucna nadále očekávat „vyprazdňování“ obsahů u komentářů v tištěných médiích a naopak zkvalitňování elektronických médií.

Některá předvídavá tištěná média by se tedy měla soustředit na dodávání materie událostí (jak) a v hodnocení (proč) odkazovat na své elektronické „dcery“, aniž by události v tištěné podobě zásadně komentovala. Většinový čtenář by se tedy dozvěděl základní rozměr událostí a o těch, o něž by jevil speciální zájem, by se dozvěděl něco více na specializovaných www stránkách, jež by dokonce mohly být řetězeny odkazy na další. Nestalo by se tak, že člověk, posedlý myšlenkovým tancem sv. Víta, je pasován na odborníka.

6297 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Dnes je NATO paktem, který svou agresivní politikou, prosazovanou zejména americkými prezidenty, destabilizoval v podstatě celý světPutin dal příklad: jak se může Německo a Evropa stát finančně svrchovanými za pomoci zlata. Co má Putin společného s de Gaullem?

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Výsledek snahy EU zničit průmysl slaví úspěch. V českých firmách začalo masové propouštěníŠvédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....

ParlamentniListy.cz

Mediální odborník, jehož ČT nikdy nepozve do přenosu, polknul a pak se hluboce zamyslel: Hahaha, Háma? Pawlowská? Gondíková? No, však si to přečtěteŠéf Čapího hnízda: Ta kauza se nás dotkla zásadně. Čapí Hnízdo ale není žádný problém, a už vůbec ne premiéra Babiše
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění