Média: Je libo tištěná, nebo elektronická?

Autor: David Hanák | Publikováno: 3.3.2005 | Rubrika: Zamyšlení

Jako stálý čtenář jak elektronických médií, tak médií tištěných se pokusím říci několik, doufám zajímavých poznámek. Jde mi o charakter komentářů (a tím úhlu pohledu), které v daných novinách vychází.

Dosah médií tištěných (tím mám namysli noviny jako LN, MfD, Právo atd.) je několikanásobně větší. Mají samozřejmě skvělé editory a tedy tištěné články jsou ve své většině bez gramatických a slohových chyb. Tím bych však viděl jejich výhody za vyčerpané. Pokud jde totiž o komentáře, jsou tištěná média „limitována“ několika způsoby.

Prvním je daný prostor. Pro komentáře je prostor u tištěných medií ze zcela pragmatického hlediska daleko užší, než u elektronických. Do tohoto prostoru se pak tlačí skutečně velké množství článků. Lidé, spravující tuto část novin se tak logicky nalézají pod silnějším tlakem než u elektronických médií. Mám zde namysli např. M. Komárka z MfD či M. Denemarka z HN.

To je nutí vybírat mezi možnostmi a trvale odmítat některé články. Výsledkem je, že vědomě i nevědomě ovlivňují pestrost komentářů v novinách, za které vystupují. Jsou nuceni to dělat. V systému zodpovědnosti, v organizační struktuře novin jako výdělečného a profilovaného podniku je to každodenní nutnost. Musí pak sázet, jak se říká,. na „jména“. Aby vám vyšel v HN, MfD, LN nebo jinde článek, je dlouhodobě nutné si budovat jméno, profilovat se a tím být pro dané noviny stálicí. Tato setrvačnost má několik výhod a nevýhod.

Výhodou je např. předvídatelnost a když by třeba. M. Komárek chtěl komentáře MfD profilovat jako protiklausovské či proti ODS stačí jediné - dát prostor Pehemu. Nevýhodou je samozřejmě malá názorová pestrost. Radikální či zcela jiné názory nemohou být vítány, je třeba se držet v mainstreamu. To dělá z komentářů (a nyní píši pouze o MfD, kterou čtu denně) jen jakýsi povrchový vhled bez širšího záběru. V MfD, vedle již zmíněného Peheho, je takovou stálicí např. Bohumil Doležal. Nezapomeňme také, že noviny mají své vlastní komentátory, jež si platí, a tak již tento fakt zužuje prostor pro ostatní. Tím, co jsem napsal, nechci nijak snižovat význam či kvalitu českých tištěných médií. Naopak, aféra Gross ukazuje, nakolik se v investigativní novinařině posunuli k lepšímu. Vždyť současnou vládní krizi vyvolali novináři z MfD, to už přece stojí za to, pro ně pracovat!

Elektronická média (Virtually, Neviditelný pes, ePortal, Britské listy) nemohou nikdy s tištěnými soutěžit co do četnosti, ani co do zpravodajství, jejich síla je naopak v komentářích. Tím, že mají více prostoru a nejsou úzce zaměřena, mohou vydat více - jak v lepším, tak v horším. Záleží jen na čtenáři co si vybere a zda to bude, či nebude číst.

Mnohost autorů a tím názorů tvoří až džungli, ve které je třeba dávat pozor, aby čtenář nezabloudil.

To vše klade na čtenáře daleko větší požadavky - na jeho vlastní úsudek a schopnost analyzovat a komparovat. Jinými slovy, čtenář elektronických publicistických serverů musí vynaložit větší myšlenkovou námahu, aby se v tom vůbec vyznal. To vše má ale jedno velké pozitivum. Pokud tuto námahu investuje, pak je schopen něčeho, co je v současnosti u tištěného slova schopen jen stěží: může si vytvořit vlastní názor.

To již neplatí pro dnešní noviny, ty jsou pouze schopny spíše sdělit materii (co a jak se událo) bez schopnosti dát prostor škále komentářů (proč se to stalo). V tom je v současnosti nezastupitelná role elektronických médií, která svými možnostmi nechají čtenáře „bloudit“ ve změti možností. Elektronická média jsou schopna zprostředkovat kontext události a nikoliv pouze událost samotnou. V tom je jejich přednost. Když pak v této změti článků, poznámek a glos například čtete ony články politologa Peheho, které den před tím vyšly v tištěné podobě v některých novinách, pak jeho názory vyzní buï zcela komicky nebo trapně. To, co z hlediska tištěného, sterilního mainstreamu působí jako vážený komentář, v elektronickém světě, v porovnání s ostatními články, působí jako Peheova uhranutost Klausem kombinovaná s posedlostí kritikou ODS.

Lze tedy do budoucna nadále očekávat „vyprazdňování“ obsahů u komentářů v tištěných médiích a naopak zkvalitňování elektronických médií.

Některá předvídavá tištěná média by se tedy měla soustředit na dodávání materie událostí (jak) a v hodnocení (proč) odkazovat na své elektronické „dcery“, aniž by události v tištěné podobě zásadně komentovala. Většinový čtenář by se tedy dozvěděl základní rozměr událostí a o těch, o něž by jevil speciální zájem, by se dozvěděl něco více na specializovaných www stránkách, jež by dokonce mohly být řetězeny odkazy na další. Nestalo by se tak, že člověk, posedlý myšlenkovým tancem sv. Víta, je pasován na odborníka.

6111 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Karel Strachota z Člověka v tísni se zastává dvaadvacetiletého youtubera Ondřeje Vlčka, který chodí s jeho třináctiletou dcerouStudenti jako "užiteční idioti" eko-propagandySociální sítě zaplavily fotky nahaté Kateřiny Bursíkové Jacques. Hodlá se stát českou Cicciolinou a vrátit se do politikyKlaus ml. se odklonil od ODS. Novotný vyzývající k "utrácení" lidí program reprezentuje? Když revoluce začne požírat své děti

euPortal.cz

Generál Pavel věrně sloužil socialistické soustavě v čele se SSSR a trénoval boj proti imperialismu v čele s USA. Nyní činí bez uzardění pravý opak, stejně jako Pavel Telička v diplomacii...PO ODCHODU Z EVROPSKÉ UNIE NEPŘIJDE ŽÁDNÁ APOKALYPSA, NAOPAK SE BUDEME MÍT LÉPE

Eurabia.cz

Bývalý šéf CIA šířil fake news a desinformace o Trumpovi a měl i konvertovat k islámuMuslimský doktor v Rumburku vyhrožoval záchranářům pořezáním krku a vedení nemocnice se ho zastává

FreeGlobe.cz

Velká multikulturní rvačka Arabů a Turků (+ video)Senegalec unesl autobus s dětmi a podpálil ho. Nesouhlasil s imigrační politikou italské vlády (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Kauza V. K. junior po týdnu. Propad ODS do hnojiště. Pestrá skladba lidí typu Petříčka, Bartušky i Bartoše, Pospíšila i Kalouska, teď se k nim přidal i FialaNadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSD

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

„Putin nezuřil, až se třásl. Lež. Třásla se vzteky jen Albrightová, Maruška ze Smíchova.“ Břetislav Olšer předkládá své životní zážitkyOtec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění