Billboardová kampaň se rozjela. Byť jsou billboardy krásně barevné, je zarážející jejich stupidita a myšlenková prázdnota. Pokud by se volič měl rozhodovat jen na základě billboardů, pak by s největší radotí poslal všechny strany tam, kde záda ztrácejí své slušné jméno.

Lidovci nás vyzývají k tomu, abychom si zvolili své hvězdy, pravděpodobně Zelení (na billboardech není podpis strany) nabízejí  na výběr jakou chceme energii nebo kam mají směřovat dotace. Komunisté se pyšní billboardem s "křivohubým" Ransdorfem a textem "jen ti nejlepší dosáhnou změny". Zbylé dvě hlavní a parlamentní politické strany však trapnosti nasazují korunu.

Modří se začali opičit po oranžových a zatím sázejí na negativní billboardovou kampaň, v níž voličům připomínají, že předseda opoziční strany svrhl vládu tak, že způsobil naší zemi mezinárdoní ostudu a těžce ji v zahraničí poškodil. Ač se někomu může zdát web ČSSD proti vám zábavný a pravdivý, je to hodně hloupý způsob boje, který možná tak zabere na nějaké prostodušší jedince.

ODS je v otázce EU rozpolcena a dělí ji především přístup k Lisabonské smlouvě. Část tento paskvil vítá, druhá část jej odmítá. Ani jedna z těchto skupin ale není zaujata proti Evropské unii jako takové, jde o spor o jejím dalším směřování a míře sjednocení.

V tomto stavu je velice těžké dělat nějakou kampaň, když strana není schopna rozhodnout se pro jedno nebo druhé. Přitom to je pravděpodobně jediná věc, která by měla v eurovolbách rozhodovat. Jánský vršek tím, že nemůže najít společnou řeč, silně v kampani tápe.

Nové strany, které se staví proti Lisabonské smlouvě mají zřetelný cíl, ale fakt, že vznikly sotva pár měsíců před volbami způsobuje, že lidé k těmto stranám necítí žádnou důvěru. Lépe na tom mohou být Svobodní, kteří se profilují jako strana, která má podporu Václava Klause.

Železného Libertas mají pravděpodobně šance minimální, obzvláště, jsou-li na první a třetí pozici lidé, kteří pomohli svrhnout vládu. Ani sám Vladimír Železný nemá dobrou pověst, takže tato strana, která zjevně záměrně a bez nějaké dohody použila název irské politické strany, si moc sympatií nezíská.

Poslední parlamentní strana, socialisté, svou billboardovou kampaní dělá z voličů zcela nepokrytě pitomce. Bohužel, věřím tomu, že na její již omšelý trik znovu naletí mnoho lidí. Kampaň je vedena tak, aby vzbuzovala nikoli negativní pocit, ale přímo nenávist.

Geniální socialistické mozky přišly s tím, že lidé budou ve volbách do europarlamentu slyšet na (nezodpovědné) svržení vlády v době našeho předsednictví. Billboardy s nápisy "Konec justiční mafie", "Konec zneužívání policie" nebo s hláškou, že je konec nezastávání se těch, kteří krizi nezpůsobili určitě na voliče ČSSD zapůsobí, protože ti zcela evidentně nejsou schopni rozpoznat, že v europarlamentu se neřeší vnitrostátní otázky.

Pokud se nad hesly člověk zamyslí, tak dochází k zajímavým výsledkům. ČSSD jásá nad koncem justiční mafie, za jejíž hlavu považují paní Renátu Veseckou, kterou sami posadili do křesla Nejvyšší státní zástupkyně. Zneužíváním policie mají pravděpodobně na mysli tzv. Kubiceho zprávu, ale ta vznikla jako reakce na zasahování do vyšetřování jiným policejním odborem, který měl provázanost na ČSSD.

K poslednímu bodu se sluší dodat, že u nás krizi nezpůsobil nikdo, ani chudí, ani bohatí, krize sem přišla zvenčí. Ale typický volič ČSSD bude věřit tomu, že za krizi mohou bohatí, ODS, Topolánek a Klaus a jedině socialisté se jich proti nim zastávají. Dokonce i šrotovné jim chtějí dát, ačkoli si ani tak nové auto nebudou moci pořídit, leda na dluh, ale dluhy, jak známo, se neplatí.

V závěru ještě socialisté na billboardech píšou "Přijďte zvolit jistotu". Zde je na místě ptát se čí jistotu? Jistotu, že naše zastoupení v europarlamentu vůbec nic nezmění proti nadvládě Němců a Francouzů? Jistotu, že se jejich voliči budou mít dál stejně, ne-li hůře, až si EU prosadí sociální inženýrství a bude našemu státu nařizovat nesmyslná opatření? Jistotu, že se zvolení socialisté budou mít v europalamentu jako prasata v žitě a nějací voliči jsou jim úplně ukradení?

Socialisté se uchylují k osvědčenému podvodu z loňského roku, když namísto voleb do europarlamentu kampaní navozují pocit voleb celostátních. Jsem zvědav s jakými sliby socialisté přijdou nyní. Budou i ve volbách do europarlamentu slibovat něco, co je na této půdě nesplnitelné?

Kampaň do europarlamentu je veskrze trapná. Naše zastoupení je marginální a na rozhodování europarlamentu nemá vůbec žádný vliv. Jde jen o to, koho poskytneme na pět let luxusní trafiku, a to je vůbec ze všeho nejsmutnější.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz