Ve včerejších OVM se drahnou dobu hovořilo o šrotovném, které socialisté, ba přímo až vehementně, prosazují jako nástroj, který pomůže řešit doléhající krizi. Koneckonců šrotovné je přeci pro ty chudé, kteří jezdí starým autem a jen krize je odradila od koupě vozu nového.

Nastavené podmínky ale vypovídají úplně o něčem jiném. Šrotovné je jen lákadlo na hlasy ve volbách. Kolik lidí splňuje stanovenou podmínku, že se vozí ve víceleté "popelnici", vlastní ji alespoň dva roky a chtějí si koupit novotou vonící "plechovku" vyjíždějící z továrny?

Odpověď je nasnadě, mizivé procento naší populace. Většina těch lidí, kteří jezdí letitým vozem jím nejezdí jen tak z plezíru, ale proto, že na lepší auto jednoduše nemají. Pokud se jim podaří nastřádat peníze, koupí si zase ojetinu, protože čtvrt milionu je pro ně nepředstavitelnou částkou.

Lidé bohatí si koupí nové auto kdykoli, bez ohledu na to, jestli zrovna je či není krize. Zbývá tedy střední třída, která ale u nás prakticky neexistuje. Střední třída obnovuje svůj "vozový park" pomocí leasingu průběžně a svého ojetého auta se zbavuje dříve než za stanovených osm let.

Pro koho tedy šrotovné vlastně je? Koho může částka 25 tisíc přesvědčit, aby si šel koupit nový vůz? Snad jen ty občany, kteří jsou za vidinou "zisku" v podobě necelých dvou výplat ochotni se zadlužit. Banka půjčí peníze, stát přispěje pětadvaceti tisíci a v momentě, kdy dotyčný kvůli krizi přijde o práci, přijde záhy i o nové auto, protože nebude mít na splátky.

Navíc je šrotovné jen krátkodobé opatření. Pomůže v krizi na zhruba tři měsíce zbrzdit propad výroby, ale nakonec stejně dojde k nevyhnutelnému, protože auta se neprodávají jako housky na krámě, je to investice na několik let dopředu.

Podobným způsobem argumentoval včera Miroslav Kalousek, dosluhující ministr financí. A pak to přišlo. Když první "cifršpion" poněkolikáté opakoval, že chudí na nové auto beztak mít nebudou ani se šrotovným, vypadla z Jiřího Paroubka snad až neskutečná věta: "No těm chudým zpřístupníme veřejnou dopravu."

Takže vážení chudí spoluobčané, vězte, že šrotovné není určeno pro vás. Vy se dál vozte ve svých starých popelnicích nebo se jich zbavte a Lidový dům vám zpřístupní veřejnou dopravu. Ta vám zcela určitě pomůže, až se vám na venkově něco přihodí a vy budete muset cestovat třeba třicet kilometrů k lékaři na pohotovost.

Jiří Paroubek znovu jasně deklaroval, že mu vůbec nejde o chudé spoluobčany, ti jsou pro něj jen prostředkem k dosažení moci. Kdyby to myslel Jiří Paroubek vážně, tak by se vzdal své limuzíny s řidičem a cestoval by všude hromadnou dopravou. Zkrátka šrotovné je lákadlo na hlasy chudých, pro chudé je hromadná doprava.

 

K druhé perle, na které se ukazuje, jak je ČSSD (ne)ochotna převzít zodpovědnost, došlo v sobotu. Ještě minulý týden Jiří Paroubek prohlašoval, jak vznikající letní úřednická vláda bude mít podporu jeho i ČSSD a jak budou socialisté ze všech sil dočasné vládě pomáhat.

V sobotu už bylo vše jinak. "Překlenovací úřednická vláda není naší vládou, ačkoliv ČSSD umožní její vznik. Proto by naši členové měli utlumit veškeré aktivity pro její podporu. Pokud někdo cítí například touhu zapojit se do práce na ministerstvech, ať své síly raději napne směrem k předvolební kampani," řekl Jiří Paroubek.

Ono se totiž začalo o přechodné vládě mluvit jako o vládě vzniklé z "velké koalice" ČSSD a ODS, a to přeci Lidový dům nemůže potřebovat. Pokud dnes Jiří Paroubek prohlašuje, že úřednická vláda není vládou ČSSD, tak proč tak vehementně prosazoval a prosadil, že Lidový dům dodá polovinu osazenstva letní vlády?

Proč Jiří Paroubek trval na tom, že ČSSD bude v letní vládě nejsilněji zastoupenou stranou, byť v podobě "nepolitických" úředníků a proč teď od této vlády dává ruce pryč? Protože se bojí převzít zodpovědnost. Jiří Paroubek se při nějakém úspěchu, i cizím, na kterém měl marginální podíl, vždy dme pýchou, ale při neúspěchu se rád schovává za cizí záda a vina je vždy na někom jiném.

Jiří Paroubek je ve své podstatě velký zbabělec, který se řídí toliko průzkumy veřejného mínění. I v nedělních OVM vytáhl několik čísel, samozřejmě takových, která jsou pro něj příznivá. Pokud je výsledek opačný, ihned jej bagatelizuje většinou slovy "No tak podívejte se, já mám k dispozici jiná čísla," nebo "Tato agentura má do serioznosti daleko".

V pořadu se jednou také hezky přeřekl (a prořekl), a to když prohlásil, že STEM je jeho agenturou. Jiří Paroubek miluje čísla, tak očekávám, že na základě dalšího průzkumu, který jej v očích veřejnosti prohlásil za hlavního viníka pádu vlády, svolá tiskovku a hrdě se k tomu přihlásí.

Socialisté stále vykřikují, jak jim jde o lidi. Svými činy a kroky ale dokazují pravý opak. Nejhorší pro socalisty je, když se jejich vrcholný představitel veřejně demaskuje. Nicméně mají štěstí, protože jejich voliči, kteří se rekrutují především z řad těch jednodušších jedinců, si těchto úletů málokdy všimnou. Těm stačí vidina krajíce chleba zadarmo a nevadí jim, že ve svém důsledku za jeden krajíc zaplatí jako za celý bochník.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz