Celý rozhovor naleznete zde. Rozhovor na mne působí prapodivně. Takhle neodpovídá člověk, který je plně při smyslech či při vlastní vůli. Možná, že se Jan Schwippel shlédl v různých kriminálkách či odložených případech.

Jeho odpovědi zároveň působí dojmem, jako by byl pod vlivem nějaké náboženské sekty. Ne, že by snad na něj nějaká takováto sekta působila, ale jsou všeobecně známy případy, kdy členové nějakého společenství měli doslova "vypláchnutý" mozek, takže absolutně nevnímali realitu kolem sebe, ale věřili jen svému ideovému vůdci. U takových lidí je záměrně budována paranoia, aby byli hlavou svého společenství snáze ovladatelnými.

"Přítel, který mne vezl do Poslanecké sněmovny, mi řekl, že sledoval poznávací značky všech aut, která projížděla kolem. A povšimnul si, že jedno z nich bylo Inspekce ministra vnitra."
-Jak to víte?
"Druhý den si podle registrační značky zjistil, že některá z nich patřila inspekci."
-Proč si myslíte, že vás sledovali?
"Chtěli způsobit nehodu, abych já nedorazil na hlasování o nedůvěře."

Pokud jel Jan Schwippel z místa, kde sídlí jeho bývalá domovská organizace ODS, je to na pražské Malostranské náměstí přes třicet kilometrů. Kolik za tu dobu potkal se svým přítelem aut, aby si je jeho přítel mohl zapamatovat a druhý den zkontrolovat? Opravdu je tak jednoduché a všem lidem běžně přístupné si zjistit, komu patří ta která registrační značka, natož značka vozu Inspekce ministra vnitra?

Jan Schwippel sám říká, že si jeho přítel všímal aut, která projížděla kolem a najednou tvrdí, že chtěla způsobit nehodu? Buď je Jan Schwippel jasnovidec nebo si bohapustě vymýšlí.

"Mí poradci mi sdělili, že kdybych jel na hlasování o nedůvěře vládě vlakem, tak bych se mohl dočkat různých výsledků. Například toho, že by mne ve vlaku obstoupilo pět lidí, kteří by mne násilím opili a potom nechali vyvěsit fotky na příslušných webových stránkách, aby mne znemožnili. ... Hodlám se na něj (ministra Langera, pozn. autora článku) obrátit v tom smyslu, že mi bylo bráněno v pohybu. To přece jde za absolutní hranici, jestliže bylo poslanci parlamentu bráněno v tom, aby se dostal na hlasování."

Tak tohle už je paranoia jako vyšitá. Kdo bránil Janu Schwippelovi v pohybu? Snad jeho vlastní poradci? Ono to opravdu vypadá, jako by byl Jan Schwippel pod vlivem nějakého společenství, například scientologické církve, která je právem považována za jednu z nejnebezpečnějších. Jan Schwippel zjevně věří víc svému stihomamu a poradcům a je ochoten čirou spekulaci pojmout za nezpochybnitelnou realitu.

"Já jsem se nikdy nenechal podplatit. Dvacet milionů pro mne nehraje žádnou roli z hlediska mého svědomí. ... Když jsme byli v Kramářově vile, tak mi premiér nabízel několik fabrik. Já jsem řekl, pane premiére, já o to nestojím. A on to nedokázal vůbec pochopit, že nestojím o fabriky. ... Pan premiér nám řekl, že každý z nás můžeme dostat státní fabriku, na kterou si ukážeme. Já to považoval za vtip. On řekl, ne, jakoukoli fabriku chcete, ukažte na ni a budete ji mít, pokud budete hlasovat pro balíček."

V politice nejsou žádní Mirci Dušínové, ale tohle je příliš. Opravdu si Jan Schwippel myslí, že fabrika, přesněji řečeno několik fabrik má hodnotu dvacet milionů? Kolik vůbec státních fabrik ještě existuje? Privatizace fabriky není záležitost pár dnů a ani pár měsíců. Že Schwippelova slova potvrdil i Vlastimil Tlustý? Ten už svou důvěryhodnost ztratil a je pravděpodobnější, že kvůli svým osobním sporům potvrdí úplně vše, co nějak premiérovi v demisi ublíží.

Na stránkách poslanecké sněmovny lze snadno dohledat jak Jan Schwippel v případě daňových balíčků v roce 2007 hlasoval. Proč s tím jde na veřejnost až dva roky poté? Má pro své tvrzení nějaké důkazy? Pokud ano, tak proč už dávno neinicioval policejní vyšetřování? Že by snad proto, že se ho imaginární lidé v imaginárním vlaku pokoušejí násilím opít, aby ho zdiskreditovali? Nebo snad proto, že kolem jedoucí auta patří Inspekci ministra vnitra a sledují ho proto, aby mohla způsobit nehodu?

Nevěřím tomu, že by byl Mirek Topolánek čistý jak vypraný v Persilu, ale nemohu se zbavit dojmu, že Jan Schwippel není až tak úplně zdráv a možná by mu pomohla odborná pomoc. Jan Schwippel podle mého názoru je až tím třetím z titulku.