Již od počátku sleduji Topolánkovy kroky v čele vlády s jistým despektem. Snad nejlépe to vyjadřuje věta nejmenovaného vysoce postaveného regionálního politika ODS: “Oni si kluci chtěli alespoň trochu zavládnout.” Za jakou cenu a s jakými důsledky začíná vyplouvat na povrch nyní.


 

Dopředu odepsaná vláda položila na obětní oltář svého přežívání drtivou většinu celkem sympatického programu Občanských demokratů. Díky lavírování s Melčákem a Pohankou navíc dostala nálepku Dalíkovy pozitivně motivované party. Její činnost se poté soustředila na polo a pseudoreformy, které navíc dovolila svým politickým oponentům presentovat jako Julínkovné, aniž by se alespoň snažila vysvětlit prostému lidu smysl koaličních programových průniků, kdy zcela evidentně hráli s nejvyššími kartami rebelující poslanci menších vládních stran.


 

Celé období vlády Mirka Topolánka se tedy dá více méně chrakterizovat jako boj o přežití. Topolánek proti Paroubkovi, proti Zubové, proti Hovorkovi, proti Tlustému, proti Klausovi, proti novinářům, proti všem. Člověk musí míti velkou dávku tolerance, aby dokázal všechny jeho kroky pochopit. Možná jsou činy odstupujícího předsedy vlády při důkladnějším prozkoumání částečně akceptovatelné, ale jejich mediální odraz je katastrofální.


 

Voliče prostě nezajímají zákulisní tlaky a pikle. Chce vidět nějaký výsledek a to ještě zabalený do vznešených slov jedinečnosti a vyjímečnosti vykonavatele. Voliče nezajímá, že Mirek Topolánek prostě dělal jen maximum možného. Volič nechce spekulovat, zdali by to po volebním patu v roce 2006, přenecháním moci Paroubkovi a jeho bolševickým tichým společníkům, šlo jinak a lépe, nebo zdali bychom již dnes podruhé vstupovali do rudé řeky zapomění v režii spřátelených syrských, čínských či ruských poradců. Voliče bohužel ani nezajímá, že tato vláda musela alespoň v rámci možností šlápnout na brzdu při prudkém sjezdu Sobotkova dluhového tobogánu s cílovou stanicí státní bankrot.


 

Nic z výše popsaného si však Mirek Topolánek jakoby nepřipouští. Nepoučil se ani z velkolepého marketingového cirkusu zvaného Barrack Obama, který dovedl politickou navoněnou zdechlinu k naprosté dokonalosti. V “zásadním” projevu k pražanům sdělil prakticky to samé co každá účastnice volby Miss America před porotou, tedy ono vzletné: “Světu mír!”, přičemž mu jen stačilo dodat “... a zbraním klid!”, pár vzletných frází o Masarykovi, historii naší vlasti či národní hrdosti a novináři budou tyto vzdušné věty rozebírat snad ještě rok, přičemž nikdy neopomenou připomenout jeho vynikající techniku podání, barvu hlasu, sympatické úsměvy, milá gesta i nadšení Michelle Obamové z krásy Prahy.


 

Topolánek postupuje přesně opačně. Rétorika mrzutého podivína, z novinářů rád dělá hlupáky, kteří nechápou velkolepé myšlenky k nim vysílané, gestikulace toporná, úsměvy křečovité, mimika pronásledované laně. Pokus o vtip málokdy vyjde, většina tiskových konferencí končí vzájemnou antipatií se zástupci šesté velmoci. Takto se vyhrávat volby nedají i kdyby byl Mirek Topolánek svatý muž a prosazoval ten nejskvělejší politický program na planetě.


 

Předseda ODS však neumí těžit ani ze svých předností. Ve chvíli, kdy dal lidem zapomenout na zpackané krajské volby, ve chvíli kdy mu byla snad částečně odpuštěna absence sebereflexe na sjezdu modré strany, ve chvíli kdy davu předhodil obětního beránka Julínka, by jeho krev smyla neschopnost vlády komunikovat, ve chvíli kdy “vyřešil” plynový a izraelský problém, ve chvíli kdy zářil alespoň v lesku evropských kamer a fotoaparátů , ve chvíli kdy “utvářel” světové dějiny po boku těch největších kapacit v oboru, ve chvíli kdy jeho oranžový domácí rival udělal neodpustitelnou kaňku na obrazu ČR v bruselských palácích a po dlouhé době se mu to ukázalo i ve zbožňovaných průzkumech veřejného mínění, prostě ve chvíli, kdy by měl být absolutně pevný v kramflecích a sebejistý i nekompromisní vyjednávač, jednoduše opět nepochopitelně zahrál na pofidérní notu nutného kompromisu a utopické státnické zodpovědnosti.


 

Mám pocit, že se mu opět povedlo znechutit pár voličů ODS. Kdo z pravicově smýšlejících lidí může akceptovat dohodu na bývalém bolševickém nomenklaturním aparátčíkovi v čele vlády, která navíc musí presentovat naši vlast v předsednictví EU? Kdo dokáže akceptovat rozdělení ministerstev na polovinu, kde na jedné straně je jakobykoalice a na straně druhé ČSSD, když je jasné, že v levé části se jaksi tiše počítá s ministry nominovanými KSČM (jednoduché parlamentní počty)? Kdo dokáže akceptovat znovu revolučně zapálené pohledy vzkříšeného Paroubka a jeho pohrdavé vyjádření o “žáádnéém” současném členu vlády v nové při dotazu na snad nejlepšího ministra zahraničí naší historie Karla Schwarzenberga?


 

Pokud to Mirek Topolánek nepoložil po volebním patu 2006 a chtěl si s klukama trochu zavládnout, dnes k tomu má dobrou příležitost podruhé. Může odejít se ctí a nechat si poslední dobou neodhadnutelného presidenta Klause, moci dychtivého Jiřího Paroubka i jejich zájmové lobby hrát na písečku do předčasných voleb a neangažovat se na stavbě nepostavitelného a neobhajitelného domu politické hrůzy. Ať již ho budeme nazývat úřednická, letní, překlenovací či jánevímjaká vláda.


 

Veškeré jeho prozatímní vyjednávací kroky, možná snad i dobře a politicky korektně míněné, vyznívají spíše bohužel jako pověstný pohyb slona v porcelánu. Pro zachování alespoň nějaké naděje pravicové politiky po příštích parlamentních volbách bude spíše rozumnější přenechat současnou iniciativu při tahání nových vládních králíků z klobouku velkému vůdci opozice a rychle zapomenout na novou, Hradem posvěcenou, oposmlouvu s ďáblem.

 

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz