EuroParoubek

Autor: Odjinud | Publikováno: 7.4.2009 | Rubrika: Politika
Paroubek 3

 

Za vlády slibovala rok 2010. Po minulých sněmovních volbách slibovala rok 2012. Ve svém protikrizovém balíčku prosazuje rok 2013, ale v médiích mluví o roku 2016. Teď o tom mluví jako o problému „na vedlejší koleji“. O čem je řeč? O přijetí eura v podání ČSSD.
Termíny jsou strašně populární, a na popularitě se ČSSD veze. Problém nastává, když se nedodrží. Toho jsme byli svědky ještě za vlády sociální demokracie, kdy se nepodařilo dodržet původně slibovaný termín roku 2010. Dopady na ekonomiku byli kritické.
 
Všechny domácí i zahraniční firmy podnikající v Česku musely přehodnotit své finanční plány. Všechny zahraniční firmy začaly přehodnocovat své možné investice v Česku. Nestabilní prostředí je pro firmy tou nejhorší variantou a mezinárodní presiži to taky nepřidá. S takovými dopady si ale ČSSD nikdy nelámala hlavu. Ostatně shodit vládu uprostřed předsednictví EU a vrcholící hospodářské recese chce opravdu silný žaludek.
 
Zajímavého obratu jsme se dočkali u postoje ČSSD k euru v posledních měsících. Ještě koncem loňského roku uvedla sociální demokracie ve svých takzvaných protikrizových opatřeních, že chce přijmout euro v roce 2013. O měsíc později lídr eurokandidátky ČSSD Jiří Havel uvedl, že není reálné vstoupit do eurozóny dříve než mezi roky 2015-2016.
 
Největšího zvratu jsme se ale dočkali před pár dny, když samotný předseda socialistů Jiří Paroubek označil euro za druhořadý problém, který stojí na vedlejší koleji. Tak jak to s tím eurem sakra mysleli? A proč Paroubek otočil?
 
Že by mu došlo, že není reálné splnit v době ekonomického propadu 3% limit veřejného deficitu k HDP? Nebo že by mu došlo, že oslabující koruna pomáhá českým exportérům? Nebo že by mu došlo, že oslabující koruna zvyšuje v přepočtu na koruny evropské peníze, které proudí do naší ekonomiky? Nebo že by si uvědomil, že není reálné udržet v současnosti dva roky kurz koruny k euru v oscilačním pásmu +/-15 %? Nebo že si uvědomil, že přijetí eura v roce 2013 absolutně nevyřeší problémy firem a lidí, které mají právě teď a ne až za čtyři roky? Nebo že by mu to vyšlo v průzkumu veřejného mínění? Tipuju poslední možnost.

Napsal David Havlíček pro http://www.blog.idnes.cz

6502 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníČtěte také

ePortal.cz

64. pohlaví je lidským právem!Kdovíjak by to v Listopadu asi dopadlo, kdybychom o pravdoláskařích už tenkrát věděli, co o nich víme dnes? Je načase se těmhle hrobařům demokracie se vší vážností postavitNa cestu do nového otroctví se vydáme sami. Extrémní měnová i fiskální expanze umožňují maskovat rozměr hospodářské katastrofy, kterou umělé globální zastavení ekonomiky přineslo a přineseInflace se probouzí pomalu a jistěEU zrušila právní státy

euPortal.cz

Odporné výsledky zvrácené genderové ideologie...Pašování migrantů neustává

Eurabia.cz

Švýcarská anketa: Důvěřuješ Astře Zeneca? Ano 6%"Pfizeři" budou muset na 3. dávku a pak každý rok!

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

eOdborar.cz

Rusko usilovně buduje výrobny vakcíny proti koronaviruEU kašle na Evropany. Dovoluje vyvážet vakcíny z Evropy pryč a Evropané mají umírat

ParlamentniListy.cz

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!„Když jde o holé životy, některé věci musí počkat.“ Režisér Ilja Racek se postavil Šporclovi, který tepe vládu, že dává málo peněz umělcům
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění