Celý článek pana poslance Křečka naleznete zde. Nejsem poslanec ani jsem nikdy nebyl v žádné politické straně a možná nemám až takový přístup k informacím "přímo od zdroje" jako letitý socialistický poslanec, ale poznám, když se někdo snaží vyhrabat a vymluvit se z průšvihu, do kterého se sám dostal, pomocí házení viny na kohokoli, jen ne na sebe.

Pokusím se rozebrat body, kterými argumentuje pan poslanec Křeček, očima a náhledem prostého voliče, který nemá zkušenosti s parlamentním zákulisím jako pan poslanec. Tak to prostě vnímám a je jen na samotných čtenářích, aby posoudili, zda je jim bližší názor páně poslancův nebo můj.

1) Pád vlády způsobila sociální demokracie!
Pan poslanec se snaží vnuknout čtenářům myšlenku, že pád vlády není prací socialistů, ale čtyř odpadlíků od vládní skupiny. Jako by jen tito čtyři nesli plnou odpovědnost za pád vlády. Jako kdyby tito čtyři nechali padnout vládu a socialisté s komunisty se jenom přidali. A kdo se, pane poslanče, snažil vládu čtyřikrát neúspěšně svrhnout? Nebyla to náhodou právě vaše strana? A nebyla to znovu vaše strana, kdo inicioval hlasování o nedůvěře i popáté? Melčák, Pohanka, Snítilý a Wolf už pro vás jsou jen přeběhlíci a už to nejsou kreatury a lidské zrůdy, jak říkal váš předseda? Snažíte se navodit dojem, že za pádem vlády stojí přímo ODS, která si obratně vyrobila přeběhlíky, kteří následně shodili její vládu. Kdepak, pane poslanče, za pádem vlády stojí především ČSSD a mocenské choutky jejího předsedy. To, že se jí to povedlo až napopáté není důkazem toho, že by naprostá většina zodpovědnosti za pád vlády neležela na ČSSD. Ano, socialisté způsobili pád vlády a protože nevědí co mají dál dělat, zdráhají se převzít zodpovědnost.

2) Pád vlády poškodí naše úspěšné předsednictví EU!
Ano, poškodí. Už jen z toho důvodu, že vláda musí v době předsednictví, kdy je víc než zaneprázdněna organizací všech různých zasedání, musí navíc řešit ještě vnitrostátní mimořádnou situaci. Přiznejte si, že jste vládu vlastně vůbec svrhnout nechtěli, jediné o co socialistům šlo, bylo se opět veřejnosti připomenout. "Politikové mají jen více „summitů“, pracovních a  reprezentačních setkání, která probíhají stejně bez ohledu na to, kdo je zrovna v předsednické funkci," píšete. Jenže ona i ta účast na všech možných akcích vyžaduje nějakou přípravu a zabírá čas. Je nasnadě, aby se za předsednickou zemi zúčastňovali nejvyšší představitelé, ministři za sebe nemohou jen poslat své náměstky.

3) Pád vlády zastaví potřebné reformy!
Ano, úplně je zastaví. Můžete si, pane poslanče, klidně argumentovat tím, že Topolánkovy reformy byly shozeny ze stolu. Kdyby tomu tak opravdu bylo, tak proč vaše strana tak vehementně vykřikuje, že všechny zavedené reformy zruší a vrátí vše zpět do doby, kdy jsme se i přes významný růst HDP zadlužovali stamiliardami ročně?

4) Podnikatelé se obávají!
Prý se obává jen pár členů ODS ve vedení různých podnikatelských svazů. A na to jste přišel, pane poslanče, jak? Podmínky, které chce zavést vaše strana, znamenají, že podnikatelé budou bráni a priori jako zločinci, kteří si své vydělané peníze nakradli ožebračením svých zaměstnanců. Vaše podmínky pro podnikatele vytvářejí stav, kdy spousta podnikatelů raději pověsí živnost na hřebík a jde na úřad práce pro podporu. Podnikatelé by měli za své zaměstnance platit tolik, že si rozmyslí, zda vůbec přijmout dalšího člověka. Pokud podnikatel zavře živnost, jen to zvýší armádu nezaměstnaných, které bude platit stát formou sociálních dávek. Aby bylo na dávky, je zapotřebí zvednout daně. Aby se mohly zvednout daně, musí se zpřísnit podmínky pro zaměstnance i firmy. Pro firmy bude neúnosné zaměstnávat tolik lidí, a tak je propustí. Tito lidé půjdou na úřad práce pro dávky v nezaměstnanosti. Aby bylo na dávky..... už chápete?

5) „Z nicotného podnětu padla vláda“, snaží se svým chlebodárcům v sobotních Lidových novinách zavděčit jakýsi Hans-Jorge Schmidt, pražský dopisovatel Die Welt!
Tak nějak nechápu, proč článek dopisovatele deníku Die Welt považujete za tak podstatný, abyste se k němu vyjadřoval. Mimochodem, ono k pádu vlády došlo skutečně z nicotného podnětu. Topolánkův poradce Dalík pouze klasicky lobboval, nikoho nezastrašoval, nikomu nevyhrožoval (jak se tomu dělo v případě deníku Právo nebo Rathovy výhrůžky šéfům zdravotních pojišťoven) a nikoho neuplácel. Byl to pan novinář, který udělal podraz, když zveřejnil část tajně nahraného rozhovoru a odmítl zveřejnit i zbytek, kde se údajně mělo mluvit o tom, zda je rozhovor nahráván nebo ne s tím, že to prý není ve veřejném zájmu.

6) Pád vlády narušil  proces schvalování Lisabonské smlouvy!
Kéž by. Lisabonská smlouva je de facto kapitulační dokument, po jehož podepsání si s námi a nejen námi bude moci Brusel dělat prakticky co se mu zamane. Už jen ztráta veta ve více než třiceti případech silně oklešťuje svrchovanost členských států a nejde o jen tak přehlédnutelné případy. Nebudeme mít právo veta například v energetice nebo v přistěhovalecké otázce. Lisabon je prohra pro všechny.

7) Topolánek: „ Pád mé vlády slavili v Kremlu“!
Až doposud se pan poslanec držel více méně věcných záležitostí, aby přešel k osobním záminkám. Ale možná má pan poslanec lepší informace a mohl by tedy informovat, zda se v Kremlu slavilo či nikoli. Topolánkův výrok je hloupý, ale kvůli tomuto výroku vláda nepadla.

8) Pád vlády lze přirovnat k podepsání Mnichovské dohody!
Tak to je další hysterický výkřik, který se mi na ODS nelíbí. Ale vaše argumentace v tomto bodu, pane poslanče, je neméně trapná. Pokud přirovnáváte pád vlády k 8.5.1945, kdy naše zem byla definitivně osvobozena od nacistů, pak jste na tom úplně stejně, jako autoři vámi zmiňovaného výroku.

V závěru píšete, že naděje na lepší příští je už blízko. Tak proč se, probůh, zříkáte vládní zodpovědnosti? Proč nám tedy neukážete, jak špatně vládl Topolánek a jak dobře vládne Paroubek? Proč vaše strana hned přišla s tím, že do vlády nechce a že opozice je jí souzená? Když si toho jste vědomi, tak proč vaše strana iniciovala hlasování o nedůvěře a po té, co se jí podařilo vládu svrhnout, byli jste všichni v upřímném šoku?

Proč nepřiznáte, že nemáte nic kromě populismu? Že nemáte recept, jak úspěšně zvládnout krizi, aniž by to znamenalo rapidní přiblížení se státnímu bankrotu jako se to povedlo socialistům v Maďarsku? Proč nepřiznáte, že si nechcete špinit ruce skutečnou a opravdovou prací v době krize a jediné, co umíte opravdu zdatně, je jen bořit a kritizovat? Jste zbabělí převzít zodpovědnost za svůj nezodpovědný krok.