Už jen z perexu je patrné, že předseda socialistů vlastně vůbec neví co chce. Téměř tři roky vykřikuje, jak je Topolánkova vláda špatná a on by to dělal lépe. Čtyřikrát odvolával vládu. Normálně uvažující člověk by tedy řekl, že Paroubkovi jde o převzetí moci a "záchranu země před jejím škůdcem".

Lidovému domu padl na hracím automatu jackpot v podobě hlasů poslanců zvolených za koalici. To bylo zaklínání se tím, že nikdy nebude využito "služeb" přeběhlíků. Melčák s Pohankou a později Snítilý a Wolf byli označeni vedením socialistů za zrádce, kreatury a lidské zrůdy. Melčákovi s Pohankou byly dokonce pořízeny billboardy v podobě parte.

Logicky by tedy pro Paroubka, který tak nesnáší přeběhlictví, měli být stejným zrádci, kreaturami a lidskými zrůdami Tlustý, Schwippel, jakubková a Zubová. Čím to, že se jim takovéhoto označení z Lidového domu nedostalo? Proč jsou najednou tito poslanci nazýváni konstruktivními? Nemá to náhodou něco společného se stranou, za kterou byli zvoleni?

Paroubkovi se to podařilo. Na pátý pokus vláda padla. Jenže pak to vypadalo, jakoby vítězem byl uvolněný Topolánek a ne zasmušilý a zaražený Paroubek. ČSSD byla svým "vítězstvím" zaskočena a evidentně nevěděla, co si má najednou počít.

Lidový dům dodal brzy stanovisko, že ČSSD je souzena opozice, nemá od voličů mandát vládnout a ve vládě by tedy měla pokračovat ODS. Je tedy zcela nepochopitelné, proč Lidový dům tolik usiloval o pád vlády, když sám o vládu nestojí. Nejspíše už měli v Lidovém domě k dispozici průzkum, který jim říkal, jak moc občané vnímají odvolání uprostřed předsednictví a v probíhající krizi za chybu.

Nastalo trapné období. Vláda je v demisi, opozice vládnout nechce, prezident tlačí zemi do vynucené "opoziční smlouvy". Topolánek chce co nejrychleji přečasné volby, Paroubek zase chce co nejpozdější termín, nejlépe sotva tři měsíce před volbami řádnými. Paroubek si přeje, aby Topolánek vládl dál, ale klade si personální podmínky, prý aby ODS nemohla "vyrobit další Kubiceho zprávu".

Prezidenta republiky v tomto případě dost dobře nechápu. V minulém volebním období pověřil třikrát a sebou vítěznou stranu sestavením vlády s tím, že si to tak přáli voliči. Nyní si klade téměř nesplnitelnou podmínku, že premiérem bude ten, kdo přinese 101 podpisů bez přeběhlíků.

Že by najednou začala ODS a ČSSD spolupracovat? To je hodně nepravděpodobná utopie, i když v politice je možné vše. ODS s koaličními poslanci a přeběhlíky nemá dostatek hlasů. ČSSD také nemá dostatek hlasů s přeběhlíky a komunisty. Zdá se, že Václav Klaus politickou situaci dokonale zabetonoval.

Jediným východiskem z této neřešitelné situace jsou předčasné volby. Otázka je, kdy se budou konat a kdo do té doby bude vládnout. Jenže ani předčasné volby nic nevyřeší, výsledek bude pravděpodobně skoro stejný, možná převáží jeden nebo dva hlasy. I taková vláda bude hodně křehká a nestabilní.

Řešení v podobě 199 poslanců také prakticky nic neřeší kromě toho, že už nebude moci dojít k patu. Nejlepším řešením je "bonus" pro vítěze, aby bylodocíleno silnější vlády, která by konečně mohla uskutečňovat svůj program a nemusela se pokaždé ohlížet na všechny možné strany.

Problém je, pokud je program nahrazen čistým populismem jako v případě ČSSD. Tato strana si snad nechá dělat průzkum i na to, jestli je ráno opravdu dobré. Kolikrát mám až pocit, že dvorní dodavatel průzkumů pro ČSSD musí průzkumy dělat přímo ve vestibulu Lidového domu. Pan Průzkum se už dávno neřídí nějakým programem, ale jen populismem v podobě vycházení vstříc průzkumům. Co kdyby se udělal průzkum o tom, jestli má Jiří Paroubek setrvat v politice?

Jiří Paroubek nezodpovědně poškodil zemi v době krize a v době jejího předsednictví EU. Udělal nezodpovědný krok, když inicioval svržení vlády, aniž by sám chtěl převzít zodpovědnost. Jiří Paroubek je plně zodpovědný za své nezodpovědné kroky, jinými slovy prokázal svou zodpovědnou nezodpovědnost a za svou nezodpovědnost nese plnou zodpovědnost.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz