Čerstvý místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek sdělil, že ČSSD nebude usilovat o účast v nové vládě. "Jsme opoziční strana, nedostali jsme mandát vládnout a nebudeme o něj usilovat. Budeme se důsledně držet role, která nám byla přisouzena, jsme opoziční strana a budeme se podle toho chovat," řekl novinářům.

Výborně, tak proč tedy ČSSD vůbec vládu svrhávala, když o vládnutí nestojí? Čeho se ČSSD tak bojí? Je to naprosto nelogické chování. Pokud celou dobu dávám najevo, že někdo něco dělá špatně a já bych to dělal líp, zapříčiním pád kritizovaného, tak pak by bylo logické nastoupit na jeho místo a předvést jak špatně to dělal odvolaný a jak dobře to dělám já.

Proč tedy socialisté tak vehementně couvají a bojí se přihlásit k zodpovědnosti? Podle mne za prvé vůbec nepočítali s tím, že by mohli vládu svrhnout a druhým důvodem je fakt, že kromě populistických hesel nemohou nabídnout nic, co by probíhající krizi ještě víc neprohloubilo.

*

Čtěte také článek ČSSD do vlády nechce. Role opozice je nám přisouzena, řekl Zaorálek
na Zprávách iDNES.cz.

ČSSD se nechce podílet na řešení krize. Je ráda, pokud přijde k hotovému a může úspěch, který odpracovali jiní, vydávat za svůj. Stačí si vzpomenout na nedávné bití se v prsa, jak za ČSSD vstoupila Česká republika do NATO a do Evropské unie. Že to ale byla především práce jejích předchůdců už raději ČSSD pomlčela.

ČSSD ukazuje, že je stranou zbabělou. Nechce nést důsledky za své konání, nechce nést zodpovědnost za situaci, kterou vyvolala a už vůbec se nechce podílet na řešení krize, protože jí to nepřinese žádné politické body, spíše naopak. Kromě toho už určitě v Hybernské četli bleskový průzkum veřejného mínění, které považuje odvolání vlády v současné situaci za velkou chybu.

Co takhle, dámy a pánové v Lidovém domě nejprve přemýšlet a teprve potom konat? Vykřikovat hesla a nasazovat psí hlavu umí každý, ale řešit skutečné problémy se vám nechce. Pravda, ona by pak chyběla munice do voleb, že za ODS byla krize a ČSSD dokázala krizi vyřešit tím, že nastoupila teprve v době, kdy byl konec krize za dveřmi. Chlubit se cizím peřím, to by vám šlo, ale nést zodpovědnost?

 

Dodatek:
Šéf socialistů prohlásil: "ČSSD ustoupí od své ochoty strpět vládu v demisi do konce předsednictví, pokud Mirek Topolánek bude dál ohrožovat zájmy České republiky svými neuváženými  výroky, které neodpovídají ani většinovému názoru české společnosti, ale hlavně ani většinovému názorů evropských států." Vadil mu zejména Topolánkův výrok, že americký recept na krizi je cestou do pekel.

Možná by mohl epochální a grandiózní vítěz ještě dodat, jakým způsobem chce vládu v demisi nestrpět. Vláda je v demisi do té doby, dokud není jmenována vláda nová, ale třeba má Paroubek nějaký nový postup, jak vládu v demisi odvolat. Opět jde jen o silácké plácnutí do vody pro své voliše spojené se zbabělostí nést svou zodpovědnost.

Napsáno pro http://www.blog.idnes.cz