Praha opět hostila mladé „diplomaty“

Autor: Odjinud | Publikováno: 19.3.2009 | Rubrika: Ostatní

Ve dnech 6. až 9. března 2009 probíhala v Praze závěrečná konference Pražského studentského summitu, který tradičně pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Záštitu převzal ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg a bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.

Na Summitu bylo přítomno přibližně 400 účastníků. Konaly se celkem tři Modely, jejichž koncepce je výjimečná na celém světě. Prvním byl Model OSN, dále pak Model NATO a Model Evropské unie. Jednalo se o třetí studentský Summit v tomto schématu a čtrnáctý Model OSN. Na této prestižní události se pracovně angažovali studenti českých středních a vysokých škol, kteří prošli výběrovým řízením. Konkrétní výběr účastníků spočíval v pečlivě kritickém hodnocení eseje. Celkem se o simulaci modelů mezinárodních organizací ucházelo okolo 600 studentů. Hlavní zájem byl nejen o velmoce, ale i státy, které jsou zajímavé v této době různými faktory (občanské války, anarchie, totalitní režimy).
 
Slavnostní zahájení proběhlo v pátek v prostorách Obecního domu za přítomnosti významných hostů z oblasti politiky, diplomacie a byznysu (velvyslanec Nizozemska v ČR Jan Lucas van Hoorn, zástupce velvyslance Spojeného království v ČR Simon Martin, stálý zástupce ČR při NATO Štefan Füle). Patrony PSS jsou mj. Richard Hindls (rektor Vysoké školy ekonomické v Praze), Petr Luňák (historik a činitel NATO Public Diplomacy Division) či Jan Mühlfeit (chairman Europe Microsoft Corporation) a mnozí další.
 
V dalších dnech od soboty až do slavnostního ukončení v pondělí proběhla konkrétní jednací sezení výše uvedených simulačních Modelů. Jednání probíhalo v prostorách salonů hotelu Hilton Prague. Hlavními partnery celé akce byly Nadace EDUCA, Komerční banka, NATO, Nizozemské velvyslanectví, Zastoupení Evropské komise v České republice, Obecní dům a hotel Hilton Prague.
 
Vysokoškolští posluchači se zúčastnili pouze jednoho Modelu, a to jednání ministrů zahraničí členských států Evropské unie, což je pro ČR v tuto dobu velice atraktivní, neboť právě teď předsedáme evropské „27“. Jednání probíhalo v salonku „Palmovka“. Probírala se aktuální témata, jako například ekonomická krize, terorismus a protekcionismus. Aktuální byla zároveň také otázka nové americké administrativy a prohloubení euroatlantického partnerství.
 
Ostatní modely (OSN a NATO) probíhaly na platformě středních škol ČR. OSN simulovala několik orgánů (Valné shromáždění, Rada bezpečnosti, Rada pro lidská práva, WTO, WHO etc.) Jednání Severoatlantické aliance probíhalo v anglickém jazyce, který je spolu s francouzštinou oficiální jednacím jazykem NATO.
 
V neděli proběhla plánovaná simulovaná krize mezi africkými státy Sudánem a Čadem, která měla dokázat a dokázala, že i mladí lidé umí pružně a efektivně reagovat jako zástupci „svých států“ na nečekané politické výzvy stejně dobře jako zkušení diplomaté mezinárodního společenství.
 
Veškeré jednání účastníků simulace probíhalo podle pevně stanovených pravidel a protokolu (jednací řád apod.) Po celou dobu jednacích dnů vycházely noviny Pražského studentského summitu „Chronicle“ a tiskové zprávy. Ocenění si zaslouží i sebereflexe v Chroniclu ze 7. března, kdy autor úvodní zprávy v článku „Summit zahájen!“ objektivně a kriticky hodnotí úvodní vystoupení některých delegátů ve Smetanově síni Obecního domu, která označuje za „velmi špatná“. Jednalo se jen o několik jednotlivců.

Závěrem bych chtěl zhodnotit tuto událost. Myslím si, že mladí lidé, kteří se zúčastnili těchto Modelů, si mohli vyzkoušet na vlastní kůži diplomatická jednání se všemi finesami, složitostmi i úskalími a pokud mám říci, zhostili se až na malé výjimky tohoto úkolu se ctí.
 
Příští rok se bude konat již 15., tedy výroční ročník simulace OSN a dalších Modelů.
 
Generální partner Modelu OSN: Nadace Educa
Hlavní partner Modelu OSN: Komerční banka
Hlavní sponzor Modelu NATO: NATO
Generální partner Modelu EU: Nizozemské velvyslanectví v Praze
Hlavní partner Modelu EU: Zastoupení Evropské komise v České republice
Univerzitní partner: Vysoká škola ekonomická
Partner zahájení: Obecní dům
Partner jednání: Hilton Prague
 

Napsal Pavel Černý 

4136 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Kdo jsou protiizraelští aktivisté EAPPI? Pane Fialo, že se nestydíteODS zTOPkovatěla a likviduje poslední stopy své pravicovostiStudenti Sorosova gymnázia v Praze vyhlásili stávku kvůli Zemanovi. Přišli je podpořit Pavel Novotný, herečky Holubová s Geislerovou a Eva DecroixDlouholetý člen ODS se naštval po vyloučení VK ml. Tohle napsal v rezignačním dopisu šéfovi Oblastního sdružení Česká Lípa

euPortal.cz

Sluníčkáři se už začínají bát úspěchu vlastenců v eurovolbách, protože vlastenecké strany budou moci udělat v Bruselu zemětřeseníAustralan povraždil lidi v mešitě. Ovšem media již neřeknou, že v této mešitě verbovali muslimy pro džihád proti nevěřícím

Eurabia.cz

Šéf pražských muslimů vyzval české muslimy, aby se ozbrojili. Máme se bát teroristických útoků ze strany českých muslimů?Teroristický útok v nizozemské tramvaji - několik mrtvých. Jde o muslimskou pomstu za vystřílení mešity na Novem Zélandu?

FreeGlobe.cz

Teroristický útok v pražském metru: Hřib naštěstí nebyl atomovýBílé feministky sklízejí plody své tolerance! Barevné sestry jim nadávají do bílých ku.ev (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životHliník sa nachádza v mnohých vakcínach/vysoká hladina jedovatého hliníku v mozgu autistov

euServer.cz

Nadšená Schwarzenbergova chvála Petříčka je nejtěžší obžalobou současné ČSSDMadeleine Albrightová a obchod s drogami, prostituce, krádeže aut a obchod s orgány zavražděných. 11. výročí vyhlášení samostatnosti Kosova

eOdborar.cz

Boj za klima? Ale jděte! Naopak velice dobrý kšeft. Greta Thunberg je pro rodiče slepice snášející zlaté vejcePrivatizace sociálních služeb ve Finsku vede k zhoršení péče a otřesnému zacházení s lidmi

ParlamentniListy.cz

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyníSpisovatel Kimla: Česká politika je divadlo plné mizerných herců. Když si pustím ČT24, bezpečně vím, že na mě během chvíle vykoukne Kalousek
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění