Praha opět hostila mladé „diplomaty“

Autor: Odjinud | Publikováno: 19.3.2009 | Rubrika: Ostatní

Ve dnech 6. až 9. března 2009 probíhala v Praze závěrečná konference Pražského studentského summitu, který tradičně pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Záštitu převzal ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg a bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.

Na Summitu bylo přítomno přibližně 400 účastníků. Konaly se celkem tři Modely, jejichž koncepce je výjimečná na celém světě. Prvním byl Model OSN, dále pak Model NATO a Model Evropské unie. Jednalo se o třetí studentský Summit v tomto schématu a čtrnáctý Model OSN. Na této prestižní události se pracovně angažovali studenti českých středních a vysokých škol, kteří prošli výběrovým řízením. Konkrétní výběr účastníků spočíval v pečlivě kritickém hodnocení eseje. Celkem se o simulaci modelů mezinárodních organizací ucházelo okolo 600 studentů. Hlavní zájem byl nejen o velmoce, ale i státy, které jsou zajímavé v této době různými faktory (občanské války, anarchie, totalitní režimy).
 
Slavnostní zahájení proběhlo v pátek v prostorách Obecního domu za přítomnosti významných hostů z oblasti politiky, diplomacie a byznysu (velvyslanec Nizozemska v ČR Jan Lucas van Hoorn, zástupce velvyslance Spojeného království v ČR Simon Martin, stálý zástupce ČR při NATO Štefan Füle). Patrony PSS jsou mj. Richard Hindls (rektor Vysoké školy ekonomické v Praze), Petr Luňák (historik a činitel NATO Public Diplomacy Division) či Jan Mühlfeit (chairman Europe Microsoft Corporation) a mnozí další.
 
V dalších dnech od soboty až do slavnostního ukončení v pondělí proběhla konkrétní jednací sezení výše uvedených simulačních Modelů. Jednání probíhalo v prostorách salonů hotelu Hilton Prague. Hlavními partnery celé akce byly Nadace EDUCA, Komerční banka, NATO, Nizozemské velvyslanectví, Zastoupení Evropské komise v České republice, Obecní dům a hotel Hilton Prague.
 
Vysokoškolští posluchači se zúčastnili pouze jednoho Modelu, a to jednání ministrů zahraničí členských států Evropské unie, což je pro ČR v tuto dobu velice atraktivní, neboť právě teď předsedáme evropské „27“. Jednání probíhalo v salonku „Palmovka“. Probírala se aktuální témata, jako například ekonomická krize, terorismus a protekcionismus. Aktuální byla zároveň také otázka nové americké administrativy a prohloubení euroatlantického partnerství.
 
Ostatní modely (OSN a NATO) probíhaly na platformě středních škol ČR. OSN simulovala několik orgánů (Valné shromáždění, Rada bezpečnosti, Rada pro lidská práva, WTO, WHO etc.) Jednání Severoatlantické aliance probíhalo v anglickém jazyce, který je spolu s francouzštinou oficiální jednacím jazykem NATO.
 
V neděli proběhla plánovaná simulovaná krize mezi africkými státy Sudánem a Čadem, která měla dokázat a dokázala, že i mladí lidé umí pružně a efektivně reagovat jako zástupci „svých států“ na nečekané politické výzvy stejně dobře jako zkušení diplomaté mezinárodního společenství.
 
Veškeré jednání účastníků simulace probíhalo podle pevně stanovených pravidel a protokolu (jednací řád apod.) Po celou dobu jednacích dnů vycházely noviny Pražského studentského summitu „Chronicle“ a tiskové zprávy. Ocenění si zaslouží i sebereflexe v Chroniclu ze 7. března, kdy autor úvodní zprávy v článku „Summit zahájen!“ objektivně a kriticky hodnotí úvodní vystoupení některých delegátů ve Smetanově síni Obecního domu, která označuje za „velmi špatná“. Jednalo se jen o několik jednotlivců.

Závěrem bych chtěl zhodnotit tuto událost. Myslím si, že mladí lidé, kteří se zúčastnili těchto Modelů, si mohli vyzkoušet na vlastní kůži diplomatická jednání se všemi finesami, složitostmi i úskalími a pokud mám říci, zhostili se až na malé výjimky tohoto úkolu se ctí.
 
Příští rok se bude konat již 15., tedy výroční ročník simulace OSN a dalších Modelů.
 
Generální partner Modelu OSN: Nadace Educa
Hlavní partner Modelu OSN: Komerční banka
Hlavní sponzor Modelu NATO: NATO
Generální partner Modelu EU: Nizozemské velvyslanectví v Praze
Hlavní partner Modelu EU: Zastoupení Evropské komise v České republice
Univerzitní partner: Vysoká škola ekonomická
Partner zahájení: Obecní dům
Partner jednání: Hilton Prague
 

Napsal Pavel Černý 

4268 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Čtěte také

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupujeZe zápisníku demonstrantaO co jde v případu Koněv? Veřejná služba? Ne, propaganda!

euPortal.cz

Existuje mnoho nevysvětleného kolem 11. září a v průběhu osmnácti let od útoku nevysvětlené ještě přibylo. Není jen shodou okolností, že přes 4 tisíce poškozených onemocnělo rakovinou?Kdo si myslel, že se nás problém islámského fanatismu a džihádismu bezprostředně netýká, byl velmi rychle vyveden z omylu

Eurabia.cz

Politicky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?Heslo Evropského parlamentu: "Národní suverenita je kořenem nejhroznějšího zla naší doby."

FreeGlobe.cz

Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)Špiclovali Židi Trumpa a nasadili na něj odposlechy?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

eOdborar.cz

Švédští policisté neumí číst a psát. Výsledek inkluze a úpadku vzdělání ....Agent CIA promluvil: Šokující informace o tom, jak globální elita týrá děti a zneužívá je na satanistické rituály

ParlamentniListy.cz

Bomba: Babiš navrhuje zrušit poplatek pro ČT. V tomto případě…Podříznu tě! „Mašínové si zaslouží úctu,“ uvedl expert. Zabíjeli, ale... A pak se děly věci
Anketa
Žádné aktivní ankety nebyly nalezeny
Články autora
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění