Přítel, ale spíše tedy soudruh, Paroubek si však tentokráte naběhl. V týdnu si na několika tiskových konferencích postěžoval, že mu hází klacky pod nohy novináři v žoldu ODS, Právo, dříve Rudé!, nechce tisknout všechny epochální výtvory centrálního sexymozku Lidového domu a dokonce prý ani fotbalové komentátory z deníku Sport nezajímají návrhy na konečné řešení otázky přiopilých ultras, rádia nekomentují každý jeho denně nový grandiózní návrh na řešení celosvětové krize, bulvár fotografuje více ňadra Bartošové než sociálně vyvážené šaty paní Petry, a když se konečně dostane na obrazovku veřejnoprávní ČT, narazí na sakrastického oponenta, který z něj udělá ve dvou větách umanutého prosťáčka.


 

Někdy nevím co je horší. Zda parta gerontů kolem agenta Falmera, plytkým intelektem obdaření mladí komborci pod vlajkou se srpem a kladivem nebo partaj odložených a jinde “nedoceněných” aparátčíků bolševického střihu s rudou růží ve znaku. U ortodoxních komunistů však člověk alespoň ví, co má čekat. Stačí přečíst pár článků v Haló novinách či na stránkách Komsomolu a jste v obraze.


 

Jasně vidíte jak se jim stýská po totalitní diktatuře, která jim dávala neomezenou moc nad životy a majetky všech obyvatel naší vlasti a přímo cítíte jejich bojové nadšení pro znovuzavedení starých pořádků. Dokonce se zdá, že díky oboustraně výhodné kolaboraci s ČSSD, odhazují i jejich nejvyšší představitelé masky hodných demokratických strýčků a vzhledem k pevnějším kramflekům opět opouštějí jejich “revoluční” myšlenky, vycházející z učení Lenina, Stalina či Gottwalda, komunistické sekretariáty nebo oslavy 1. máje a po kapkách testují jejich otevřenou prezentaci na veřejnosti.


 

Jejich sociálně “demokratický” klon má podobné choutky, avšak vytváří takové množství falešného zabarvení, že je možná ještě nebezpečnější. Také hraje na strunu závisti, nízkých pudů, nedostatku inteligence a všeobecného vzdělání, podporuje neschopnost, lenost i sociální příživnictví, nabízí zkratkovitá řešení v jednoduchých heslech, rozdávání almužen a milodarů, také uvádí do praxe bezprecedentní okrádání bohatších a úspěšnějších, také vyznává heslo :”Po nás potopa!”, zabalené do socialistickodemokratického :”Dluhy se neplatí!” Jenže se u toho tváří jako nejpoctivější ochránci všeho lidu.


 

Soudruh přítel Paroubek si tedy i v této debatě usmyslel, že pomocí polopravd, lží, účelových tvrzení, překrucování faktů a hujerského sebestředného jájínkovství, které ještě navíc příliš okatě zveličuje svým ekonomických rádobyvzděláním, spočívajícím ve studiu marxistických teorií převařených na stravitelnějšího Keynese, opět vytvoří několik nových hlupáků, kteří jeho bludům o sociálně spravedlivém státě uvěří. Díky dokonalému nadhledu a lehce dávkované ironii ministra Kalouska však vypluly na povrch dokonale zchátralé základy celé populistické levicové politiky.


 

Paroubek se natolik zapletl do svých pseudoteorií a rekonspirací, že ani Moravec nemohl pomoci. Dozvěděli jsme se, že jen on, předseda epochálně vítězné ČSSD, věděl všechno nejdříve, nejlépe a samozřejmě by také všechno nejdříve a nejlépe řešil. Jak, to víme z téměř každodenních tiskovek a prohlášení. Kalousek i já to vidíme jako cestu ke státnímu bankrotu. Socanům to však zřejmě zcela v duchu výše uvedeného hesla vůbec nevadí. Hlavně když by se alespoň na chvíli dostali k lizu.


 

Proto snad nejkrásnějším okamžikem debaty byla Kalouskova reakce na výkřik soudruha polance:

 

"To byste proti sobě nesměl mít někoho, kdo tomu rozumí" a Kalousek odpověděl: "Nepochybuji, že pan Moravec tomu rozumí."